Akşener’in resti!

İYİ Parti’nin Afyon toplantısı sonrası, genel başkan Meral Akşener istifa etti, yeniden aday olmayacağını söyledi ve olağanüstü kongre kararı alındı. Akşener’in istifası başka bir ifade ile ‘rest’i büyük yankı yarattı. Akşener’in ‘rest’ine, parti içerisindeki muhalifler ve beklenti içerisinde olanlar, ‘rölans’ bile diyemedi. Hepsi Akşener’in yanında yer aldı.

aksener-002.jpg

İYİ Parti, kuruluşundan 6 ay sonra seçime girdi, iktidar ve devleti yönetenler tarafından kıskaca alındı ve buna rağmen 5 milyon oy aldı.
Akşener’in istifası farklı yorumları da beraberinde getirdi.
Kimileri, Akşener’i Koray Aydın ve Ümit Özdağ ekibinin istifa ettirdiğini, kimileri İYİ Parti’nin önümüzdeki süreçte MHP ve AKP ile birleşeceğini, kimileri de partinin artık kapanma sürecine girdiğini söyledi.
Koray Aydın, dün sabah bir TV kanalında konuştu, iktidarı ve MHP’yi eleştirdi. Meral Akşener ile birlikte yola devam edeceklerini söyledi. Başkanlık divanı toplantısı sonrasında ise Aytunç Çıray, tüm teşkilatlar ve milletvekilleri olarak Meral Akşener’i desteklediklerini belirtti. Çıray, ‘Sayın Genel Başkan Türk siyasi tarihinde pek az görülen bir sorumlulukla olağanüstü büyük kurultay çağrısı yaptı ve tüzüğün kendisine verdiği yetkiyle bu kararı aldı. Bu kararın Türkiye demokrasisi için bir dönüm noktası olmasını diliyoruz’ dedi.
Çıray; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin “Hanımefendi ikna edilmeli” şeklindeki açıklamasına ilişkin olarak, "Sayın Bahçeli, en son konuşacak adamdır. Birisi kongre çağrısı yapar, birisi kongreden korkar. Herkes kendi işine bakmalı. Bizim bir terbiyemiz var, başka partilerin içişlerine karışmayız" ifadesini kullandı.
***

İYİ Parti’de görünen o ki, milletvekili adayı olup seçilemeyenler partinin üst yönetimine karşı bir hareket başlattılar. Ayrıca bir de seçilip partiyi tamamen kontrolüne almak isteyen gruplar var. Akşener, bize göre bu tablo karşısında ‘ben yokum’ restini çekti. 
Akşener’in istifası başka bir ifade ile resti, parti teşkilatlarını ve partilileri ayağa kaldırdı. Akşener’e destek mesajları yağmaya başladı. Hatta Üsküdar’da evinin önünde bile nöbet tutuldu. Parti teşkilatlarındaki destek, Akşener’e kerhen de olsa karşı olanların sesini soluğunu kesti.
Akşener’in istifası uyuyan parti teşkilatlarını da ayağa kaldırdı. Seçimden sonra kenara çekilenler bile Akşener’e ve partiye sarıldı.
İYİ Parti’nin Ağustos ayının muhtemelen ikinci yarısından sonra yapılacak olağanüstü kongresinde, Meral Akşener tüm delegelerin ortak imzasıyla yeniden genel başkan seçilecek ve parti üst yönetiminde önemli değişiklikler olacak. 
İYİ Parti’nin olağanüstü kongreye gitmesi, partiye ivme kazandıracaktır. Çoklarının dediği gibi partiden MHP’ye değil belki de MHP’den hatta başka partilerden İYİ Parti’ye katılım olacaktır. İYİ Parti’nin yeni yönetimi yerel seçimlerde izlenecek politikayı da belirleyecektir. 
Bu arada Ağustos ayında erteleme olmazsa AK Parti de büyük kongre yapacak. AK Parti’nin üst yönetimi de muhtemelen yenilenecek!
Darısı CHP ve MHP’nin başına, diyeceğiz ama iki partinin zirvesindekiler ve çevresindekiler koltuğa Japon yapıştırıcı ile değil zamkla yapışmışlar! Ve özellikle de CHP’de Belediye Başkanları konumlarını muhafaza etmek ve yerel seçimlerde tekrar aday olmak için genel merkeze yakın duruyorlar.

Adım adım Bakanlığa!

adim-adim.jpg

AK Parti Trabzon milletvekili Salih Cora, bu dönemde TBMM plan bütçe komisyonunda görevlendirildi. Önceki dönem de plan bütçe komisyonu üyesi olan Salih Cora, başarılı çalışmaları ile takdir ediliyor. Eskiden partilerin plan bütçe komisyonlarında görev alan milletvekilleri daha sonra bakan oluyordu. Salih Cora’nın yeni dönemde bakan olamamasını çokları hükümet sistemine bağlıyor. Eski sistem değişmeseydi Cora, büyük bir ihtimalle bakan olacaktı.
 
Çömlekçi’de parayı kim ödedi?

comlekci-(1).jpg

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Çömlekçi Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri istimlak edilen vatandaşlara 112 milyon lira ödeme yapıldığını söyledi. Başkanın bu açıklamasından sonra para bekleyenler, ‘Bize neden ödeme yapılmadı’ şeklinde tepki gösterdi. Bunun üzerine belediyeden bir yetkili ‘kentsel dönüşüm projesi kapsamında istimlak edilen yerlerin parasını TOKİ ödüyor’ dedi. 
Öte yandan Çömlekçi kentsel dönüşüm projesinin karınca hızıyla ilerlediğini söyleyen Dursun Ali Düzenli, ‘Perişan olduk. Bizi perişan edenleri Allah ahirette de perişan etsin’ diye konuştu.

Pazarkapı’nın tulumbaları!

pazarkapinin.jpg

Türk sanat müziğinin sevilen sesi Salim Önder, Trabzon Pazarkapı mahallesindendir. Önder, Pazarkapı’da Zağnos deresi yakınlarında belirli aralıklarla 3-4 su tulumbası bulunduğunu belirterek, ’Yarım asır önce su ihtiyacımızı bu tulumbalardan karşılardık. Su kuyularının ağzındaki tulumbalardan su çekerdik. Daha sonra kuyular köreldi, tulumbalar kaldırıldı ve derenin üzeri de betonla kapatıldı’ dedi.

Pekşen’in şansı!

peksen.jpg

CHP Trabzon eski milletvekili Haluk Pekşen, CHP’nin fabrika ayarlarına dönmesi gerektiğini söyleyen isimlerden biridir. Pekşen, CHP kongrelerinde parti genel başkanı ve yönetiminin seçildiğini hatırlatarak, ‘Partimizde yıllardır bu iş yapılıyor. Artık bunun değişmesi gerekir. Parti kongresi en az 10 gün devam etmeli. Partimiz fabrika ayarlarına dönmelidir’ diyor. 
Pekşen, önceki kongrede hiçbir kişi ve gruba bağlı olmadan parti yönetimine seçildiğini belirterek, ‘Olağanüstü kongre kararı alınması halinde genel başkan adayı olabilirim’ dedi. 
Pekşen, genel başkan adayı olmasına olur da, seçilebilir mi? CHP’nin mevcut delege yapısıyla Pekşen’in seçilme şansını zayıf görenlerdeniz. Ve özellikle de yerel seçim öncesi belediyelerin kontrolünde olan delegelerin oylarını alabilmesi pek mümkün görünmüyor. Ama yine de Pekşen’in CHP genel başkanlığına soyunmasını alkışlıyor ve destekliyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar