Akşener’in Trabzonlu kurmayı!

Ekim ayının son haftasında kurulacağı açıklanan yeni partinin, kurucuları arasında yer alan isimler arasında Trabzonlu ünlü yazar ve düşünür Nihat Genç de var.

Nihat Genç ile dün uzun uzadıya sohbet ettik.

Akşener ve yakın ekibi ile fikir alışverişinde bulunduklarını söyleyen Genç, AKP’de Erdoğancılarla Davutoğlucular arasında bir mücadele olduğunu bu yarışın kongrelere de yansıdığını söyledi. 

akşener-in.jpg

Genç’e, AKP’deki bu yarışın mevzi kapma ve partide etkin olma mücadelesi olduğunu belirttik ve ‘AKP’nin kuruluşunda Milli Görüş, cemaat ve tarikat birlikteliği vardı. Cemaat, devre dışı kaldı. Partideki bugün yaşanan mücadelede bölünme parçalanma olmaz. Davutoğlu ve ekibi bu yarıştan güçlenerek çıkar. Ancak ana kumandada yine milli görüşçüler olur’ dedik.

Nihat Genç itiraz etmedi.

Genç’e Meral Akşener cephesindeki gelişmeleri sorduk.

‘Meral hanım ile Ümit hoca ve Suat Başaran ile başka arkadaşlarla görüşüyorum. Kamuoyunda Meral hanıma yönelik büyük bir ilgi olduğunu gözlemliyorum. Yeni partiye destek veren tanınmış isimlerin bir kısmı, ‘dışarıdan tam destek’ diyorlar. Kurucular arasında sürpriz isimler var. Partinin Ankara’daki genel merkez binasının düzenlemesi devam ediyor. Şu anda çalışmalar İstanbul ve Ankara’da bazı ofislerde sürdürülüyor. Genel merkez açıldıktan sonra orada bir de medya ofisi kurulmasını, İnternet üzerinden yayın yapılmasını, gelişmelerin saat saat duyurulmasını önerdim’…

-Meral hanım bir süredir sessiz, konuşmuyor?

‘Meral hanımın eleştirilere ve kendisine yönelik söylemlere neden cevap vermediğini bilmiyorum. Ara sıra konuşması gerekir. Meral hanım konuşmayınca, destek veren ve verecek olanlar da gelişmeleri bekliyor. Meral hanımın yakında bir çıkış yapacağını bekliyorum.’

-Yeni parti MHP ağırlıklı mı olacak?

‘Gördüğüm kadarıyla şu anda MHP’de pek bir şey kalmadı. Yıllardır MHP’nin peşinden koşan ülkücülerin büyük bölümü Meral hanımla birlikte. Teşkilatlarda kurucu yönetici olarak görev alacak isimlerin en az yarısı diğer partilerden veya bugüne kadar ortada kalan insanlardan oluşacağı söylendi. Bana göre de doğru olan bu. AKP’de böyle kurulmadı mı?’

-Sizi çokları CHP’li biliyor. Siz CHP’li misiniz?

‘Ben CHP tabanı ile hemen hemen aynı görüşte olan biriyim. CHP’de taban ile tavan farklı. Ben kuvayı milliyeciyim. Ben bu toprakların çocuğuyum. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben inkarcı değilim. Ben düşündüklerini yazan biriyim. CHP’de de Ülkücü camiada da binlerce arkadaşım, dostum var. Ümit hoca ile çok da farklı düşünmüyorum. Beni yakından tanıyan görüşümü bilir. Türkiye’nin bu çıkmazdan kurtulması gerekir. Türkiye bu çıkmazdan CHP ile çıkamaz diyenlerdenim. O nedenle yeni bir isim olan Meral Akşener’e destek veriyorum’.

Nihat Genç’in özet olarak söyledikleri bunlar…

AKP’de başkanları Ankara atıyor!

AK Parti’de ilçe kongreleri ‘değişim’ parolası ile başladı ancak geçen hafta yapılan kongrelerde değişim olmadığı görüldü. Araklı’da Şaban Bıyık, Hayrat’ta Salih Öztel, Vakfıkebir’de Enver İskenderoğlu, Beşikdüzü’nde de Harun Demirci koltuklarını korudular.

akp-de-başkanlari-(2).jpg

AKP kongrelerinde genel merkezin talimatıyla ikinci bir listenin çıkması yasaklandı. İlçe başkanı olacak isim tek liste ile kongreye girecek. AKP’de 3 dönemdir ilçe başkanlığı yapan 5 ilçenin başkanlarının değişebileceği bildirildi. Bu ilçelerde aday adayı olan isimler bugünlerde Ankara’ya davet edilecek. Genel merkezde bu isimlerle görüşülecek ve aday sayısı bire indirilecek.

AKP’deki bu ‘demokratik’ seçim yöntemine itiraz eden de yok. Gerçi itiraz etme de sonucu değiştirmiyor. Genel Merkez şu adaya oy vereceksiniz, dedikten sonra kongreye katılanlar o adaya oy verecek. İtiraz eden ve karşı liste yapanın ise üzeri çiziliyor.

akp-de-başkanlari-(1).jpg

İnan ve Kabadayı istifa edecekler mi?

MHP’nin Ortahisar Belediye Meclisindeki 7 üyesinden biri partiden ihraç edildi, ikisi ise bir süre önce partilerinden istifa etti. MHP’nin Mecliste 4 üyesi kaldı.
MHP Belediye Meclis üyelerinden İsmail İnan, ‘Gelişmeleri takip ediyoruz. Yeni parti kurulduktan sonra kararımı vereceğim’ dedi. 

Ayşe Kabadayı ise birkaç gün önce Ali Sağır ile görüştü. Kabadayı da İnan gibi yeni partinin kurulmasını bekleyenlerden.

-----------------------------------------------------

Yedek kulübesinde 8 tane yabancı var. Bu nasıl bir çelişki. İç kaynaklara yönelme konusunda inandırıcı olabilirler mi. Abdulkadir girdi başarılı oldu. Bugüne kadar neredeydi. Tanınmasında bir zorluk yoktu, elindeki bir oyuncuydu. Bi hafta önce bir kaç dakikalığına oyuna sokuyorsun. Bir oyuncu kazanmak için böyle uygulama olamaz. Sonra 8 tane milyonlarca euro maliyetleri olan yabancı futbolcu varken onları yetersiz görüp Abdulkadir'i oyuna dahil edeceksiniz. Sonra onun performansıyla maçı çevireceksin. Bu akıl alır bir şey değil." (Özkan Sümer)

 

xxx

Hami 17 yaşında A takımda oynadı, Fatih 18 yaşında, Gökdeniz 19 yaşında A takımda oynadı. Öncelikle 10- 15 dk. süreler aldılar. Sonrada takımın asları oldular. Mesele şımarma değil, formayı hak etmesidir. Yusuf Yazıcı ve Abdulkadir 2 yıl önce kadroya alındılar. Ancak Ardahanspor maçında bile oynatılmadılar. UEFA nın bile Avrupa'nın ilk 50 genç oyuncu içersinde gösterdiği Abdulkadir 2 yıl forma yüzü görmedi. Ne kadar döküntü futbolcu varsa hocanın has adamı olarak oynatıldı. İşler çıkmaza girince Ersun Yanal bizim bebelerinde bu işi yapamayacağını bize göstermek istedi. Onlar ise hoca dahil bizim bazı futbol ulemamızı bile yanılttılar. Bana göre 2 as oyuncumuz oldu sıradakileri de oynatsınlar. (Hasan Cahit Atasoy)

Önceki ve Sonraki Yazılar