Akvaryum Tünel Tarihe Geçecek!

Ortahisar Belediye Başkanı ve başkan adayı Ahmet Metin Genç, Trabzon’un tarihi kale surlarının altından iki vadi arasında yapacaklara akvaryum tünelin Trabzon tarihine geçeceğini söylüyor.
Akvaryum tünelin, delme işlemenin tamamlandığını belirten Ahmet Metin Genç, ‘Bizim yaptığımız eserin üstü tarih altı da yeni bir tarihtir. Akvaryum tünel, asırlar sonra Trabzon’a yapılan en büyük eserdir’ dedi.

tunel-akvaryum.jpgAkvaryum Tünel, başkan Ahmet Metin Genç’in söylediği gibi gerçekten özellikle turizme yönelik önemli bir yatırımdır. Akvaryum Tünel ile birlikte iki vadide canlanacaktır. Bir de Akvaryum Tünelin üstüne antik kral sarayının çevresi istimlak edilip yerine de 5 yıldızlı bir otel projelendirilirse, akvaryumda Trabzon’da taçlandırılmış olur.

Ayasofya’da dönüşümün afişleri!

ayasofya-004.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar ilçesinin dört bir yanındaki billboardlara Ayasofya Müze-Camisi ve çevresinin fotoğraflarını astı ve Ayasofya’nın çevresini bu hale getirdik şeklinde yazılar yazdı.
Bir kere Ayasofya Müzesinin çevresinin istimlakına 2006-2007 yıllarında başlandı. Yanılmıyorsak, Trabzon eski belediye başkanlarından Volkan Canalioğlu döneminde… Ayasofya’daki düzenleme işi ise 2013 yılında da ihale yapıldı. İstimlakı yapan TOKİ, çevre düzenleme işini ihale eden TOKİ… Yani işi yapan, yaptıran TOKİ ve Çevre Bakanlığı… Ayasofya’da kentsel dönüşüm yaptık diyen ve bunu billboardlara asan ise Büyükşehir Belediyesi.

 Trabzon iki dönem kaybetti!

trabzon-iki-donem.jpgMillet İttifakının Ortahisar Belediye Başkan adayı mimar Salih Akyüz, Trabzon’da 10 yıldır kayda değer bir iş yapılmadığını, kentin 10 yılının boşa harcandığını ileri sürdü.  ‘Gülcemal projesi dediler, denizi dolgu alanı yaptılar’ diyen Salih Akyüz, ‘Belediyeciliğin temelinde bilim, akıl, hoşgörü, çevrecilik yatar. Trabzon da yapılanlar ortada. Trabzon her geçen gün geriye gidiyor. Ben memleketime hizmet için bu işe kalkıştım. Trabzon için, beş yıl yetki istiyorum. Kentimiz iki dönemini kaybetti buna dur demeliyiz. Bilim ve aklı kullanacağız. Ortak akılla Trabzon’u tarihine yakışır mahalleleriyle, caddeleriyle, sokaklarıyla yeniden parlayan bir yıldız yapacağız” dedi.
 Sahipsiz Akçaabat!

sahipsiz.jpgİYİ Parti Akçaabat ilçe başkanı Mustafa Mısır, Akçaabat’ın son yıllarda tam anlamıyla sahipsiz bir ilçe haline geldiğini belirterek, ‘Akçaabat’a nefes aldıracak tanjant yolu güdük kaldı. Vatandaş mağdur edildi. Akçaabat merkezde nefes alacak alan kalmadı. Akçaabat’ta taş üstüne taş konmadı. Güzel ilçemize yazık ettiler’ dedi. 
Mısır, Akçaabat’ın İYİ Belediyeciliğe layık olduğunu belirterek, ‘Osman Akbulut ile birlikte Akçaabat düzene girecek ve ayağa kalkacaktır’ diye ekledi.

Yediemin kavgası!

Trabzon Ortahisar’da üç yediemin otoparkı varmış. Hafta arası Hayali Garajı bitişiğinde mülkiyeti AKS inşaatın olduğunu söyleyen işletmeci, yediemin otoparkçıları arasında adaletli davranılmadığını, araçların genelde kentin batısındaki bir yediemin otoparkına yönlendirdiğini iddia etti. 
Olayın aslını astarını bilmediğimiz için, şu haklı bu haklı deme veya yorum yapma şansımız yok. Şikayetçi konusunda haklı ise tavsiyemiz ilgili mercilere başvurmasıdır.

Bıyık, Sağıroğlu’nu yakaladı!

biyik-sagiroglu-(1).jpgbiyik-sagiroglu-(2).jpg

  Trabzon’un ilçeleri arasında başkanlık yarışının ‘atbaşı’ gittiği yerlerden biri Yomra ilçesi. Yomra belediye başkanı ve başkan adayı İbrahim Sağıroğlu, seçimin favorisi gösterilse de Millet İttifakının İYİ Partili adayı Mustafa Bıyık’ın son günlerde büyük bir çıkış yaptığı bildirildi. Yomra siyasetini yakından takip eden eski DYP’li bir isim, ‘Yomra’da köyler Sağıroğlu ve AK Parti’nin oy deposuydu. Ancak şu anda durum değişti. Özdil vadisinin çevresindeki köylerde Bıyık öne geçti. İlçe merkezinde ve Kaşüstü’nde de Bıyık’a destek artıyor. Bıyık’ı destekleyenler arasında Ak Partili ve MHP’liler de var. Yomra’da seçimi kazanan az bir farkla kazanacak gibi duruyor’ dedi.

Demirci-Uzun yarışı!

demirci-uzun-(1).jpgdemirci-uzun-(2).jpg

Trabzon’da çekişmeli geçeceği beklenen ilçe belediye başkanlık seçimlerinden birinin de Beşikdüzü’nde yaşanacağı bildirildi. Önceki seçimde Ramis Uzun’dan bayrağı devralan mevcut başkan Orhan Bıçakçıoğlu, bu seçimde aday olmamıştı. Ak Parti,  Bıçakçıoğlu’nun yerine Harun Demirci’yi aday gösterdi. İYİ Parti’nin desteklediği Ramis Uzun’un seçimi banko kazanacağı tahmin edilmesine rağmen, kimileri Harun Demirci’nin de Uzun kadar iddialı olduğunu hatta seçimi kazanabileceğini söylemeye başladı. İlçe genelinde yapılan sanal anketlerde Ramis Uzun önde görünse de Harun Demirci’nin de atağa kalktığı gözlendi. 

Muhtarın tepkisi!

muhtar.jpgTrabzon Ortahisar ilçesine bağlı Uğurlu (Argalya köyü) Mahallesi’ndeki merkez camisi, orta büyüklükte güzel bir cami idi. 10-15 yıl kadar önce yerine daha büyüğünün yapılması için yıkıldı. Arsasının üçte ikilik kısmına devasa bir cami yapımına başlandı. Caminin üzeri kapatıldı, tamamlanmamasına rağmen ibadete açıldı. Uğurlu Mahallesi’nde merkez caminin yanı sıra çevredekilerle birlikte 7-8 cami daha var. Cami, merkez camisi olmasına rağmen cemaati sayılı. Uğurlu muhtarı Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediyesi, Diyanet İşleri başta olmak üzere onca kurum ve kuruluşun kapısını çaldı. Caminin inşaatının tamamlanması için destek istedi. Destek alamadı ve sonunda, ‘camiyi satılığa çıkarıyorum’ diye tepki gösterdi. Muhtar bu söylemiyle, bakalım beklediği desteği bulabilecek mi?

****************

Müslüman gibi Selamun aleykum diyemiyor da (Gerçi selam vermek Müslümanlara bile ağır geliyor ya, ayrı konu) "Canlar, gül cemalinize aşk olsun!" diyor. Bunu söylerken tipine bakıyorum, karşısındaki insanın ruhuna parmak atan içten pazarlıklı bir tipte. Alevi dedesiymiş. Onun sözü hükümferma olursa sanki Anadolu'yu bir baştan öbür başa yetmiş adet bakire başlarının üstünde inci sepetleriyle rahatça geçecekmiş gibi. Yalan, herkes kendi gâvurluğuna hümanist bir ton bulup onu boyama derdinde. 
(Metin Kondel)

****************

Atatürk'ün özel mülkiyeti altındaki bir varlığını, İş Bankasındaki hisselerinin mülkiyetini devlete aktarmak Osmanlı devletinin iktisadi gelişmesini engellemiş olan "müsadere" kurumunu hortlatmaktır. Bu keyfi el koyma sistemini İkinci Mahmud ki lakabı Adli idi kaldırmıştı. Siyasetçinin eline keyfi kararla özel mülkiyeti devletleştirme gücünü alıp bunu uygulaması Türkiye'yi bambaşka bir kulvara sokar. Afrika'daki en tecrübesiz, en hukuksuz devletlerin bile gerisine düşeriz. Bu saçmalığın engellenmemesi durumunda yeni yatırım gelmez. Sermaye kaçar. 
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar