Akyazı dolgu alanı Trabzonspor’un olmalı!

Trabzonspor’un mali genel kurulundan can alıcı, Trabzonspor’un geleceğini kurtaracak talebi eski asbaşkanlardan Hayrettin Hacısalihoğlu gündeme getirdi. Trabzonspor’un mülklerinin satışı için yönetime yetki verilmemesi, Trabzonspor kulübünün mal varlığının satışının engellenmesiydi. Ancak, Trabzonspor’un mal varlıklarının tamamı bankalara ipotekli idi. Trabzonspor bankalara olan borcunu ödeyemezse, bankalar mal varlığını yani Havalimanı altında 15- 20 dönümlük araziyi ve üzerindeki binayı haczedecek.

İstanbul Kartal’daki arsa, aslında devletin tapulu malı! Trabzonspor bu arsayı ANAP iktidarında, Akif Hamzaçebi’nin Milli Emlak Genel Müdürü olduğu dönemde kiralamıştı.  Kongre gündeminin 8. Maddesi aslında bu arsa içindi. Yönetim bu arsayı Trabzonspor adına devletten satın alıp daha sonra üzerine plaza, hastane vs. yapıp satacak ve böylece borcun bir kısmı da ödenmiş olacaktı. Bu maddenin genel kuruldan geçmeyeceği belli olunca, madde revize edildi. Yönetime satış yetkisi verilmedi.

Yönetime satış yetkisi verilmemesi çok da önemli değil.

Yönetim, Kartal’daki arsayı Kulüp adına devletten satın alıp, arsayı değerlendirip bir başkasına hem de uzun süreli mesela 49 yıllığına kiralayabilir. Genel kurul bu yetkiyi yönetime verdi. Böyle bir kiralamanın aslında satış ile de çok da farkı yok.

***

Hayrettin Hacısalihoğlu; Akyazı spor kompleksi ve geri kalan dolgu alanının tamamının Trabzonspor’a tahsis edilmesini istedi. Hacısalihoğlu, TOKİ’ye dolgu alanı karşılığında şehir merkezinde Avni Aker, Yavuz Selim Sahası vs. arsa verildiğini, TOKİ’nin bu arsalara karşılık Akyazı’yı doldurduğunu ve stat yaptırdığını belirtti. Hacısalihoğlu, hükümetin yalnız Trabzon’da değil Türkiye’nin dört bir yanında çok sayıda stat yaptırdığını, Akyazı stadının Trabzonspor için bir lütuf olmadığını kaydetti ve ‘Bizim talebimiz, Akyazı dolgu alanın spor kompleksi dışında geri kalan alanının Trabzonspor’a verilmesidir. Zaten, Akyazı dolgusu bu amaçla başlamıştı. Yönetim kurulundan bu olayın takibini bekliyoruz. Biz de Trabzon kamuoyu da bu konuda yönetime tam destek veriyoruz’ dedi.

Akyazı koyunu, başlangıçta Trabzonspor dolduracaktı… O günkü Trabzonspor yönetimi -ki Hayrettin Hacısalihoğlu da o yönetimde idi- bu konuda üzerine düşeni yapmadı. Bunda o yıllarda bakan olan Faruk Özak’ın da etkisi vardı. Özak da bu olaya uzak durmuştu.

TOKİ, 800 dönümlük o alanı 40 milyon liraya doldurdu… Sonra arazinin yarısına 200 milyona stat ve spor kompleksi yaptırdı.

Trabzonspor Yönetim Kurulu; Akyazı dolgu alanının yarısını almak için hükümete bir teklif sunmalı. ‘TOKİ bu arsayı 40 milyon liraya doldurdu. Trabzonspor olarak TOKİ’ye 40 milyon lira verip, arsayı istiyoruz’ demeli.

TS yönetimi talebinde gerekçesini de belirtmeli… Şöyle demeli; ‘Akyazı dolgu projesi Trabzonspor’un projesi idi. Trabzonspor’un o günkü yönetimi farklı nedenlerle bunu yapamadı. Hükümetimiz, TOKİ vasıtasıyla bu dolguyu yaptı. Dolgunun 400 dönümlük bölümünde yapılan stat ve sahalar, şehirdeki arsalara karşılıktır’ vs…

***

Trabzonspor’un kurtuluşu, güçlü bir kulüp olması;  İstanbul Kartal’daki arsanın veya Havalimanının kuzeyindeki 15- 20 dönümlük alanın satılması veya kiraya verilmesi vs. ile değil Akyazı dolgu alanındaki 400 dönümlük kısmını alması mümkün olur

Trabzonsporluyum diyen; Trabzonspor’a gönül veren herkes, bu olaya sahip çıkmalı… Trabzonspor’un kurtuluşu Akyazı’dan geçer!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum