Akyazı’da neler oluyor?

Akyazı koyunun doldurulması ve orada stat, sahalar, binalar, alışveriş merkezi, otel, motel, yat limanı, serbest bölge, gezinti alanı, park bahçe yapılması 2007 genel seçimleri öncesi gündeme geldi… Seçimler sonrası düğmeye basıldı ve bugüne gelindi. Akyazı’da 10 yıl sonra dolgu alanının yarısına stat, sahalar ve gençlik spor il müdürlüğü binaları yapıldı. Stadyum önümüzdeki günlerde hizmete açılır. Akyazı dolgu alanının geri kalan bölümünde -ki yaklaşık 400-450 bin metrekare- ne yapılacağı henüz belli değil.

Türkiye’de sporda son on yılda en fazla konuşulan gündeme gelen konuların başında şike gelir. Sonra kulüp haberleri ve Akyazı stadı…

TOKİ, son 10 yılda Türkiye’nin dört bir yanında Samsun’dan Antep’e, Antalya’dan Batman’a, Eskişehir’den Kocaeli’ne, Malatya’ya vs. onca stat yapmasına rağmen hiçbiri değil toplamı Akyazı kadar gündeme gelmedi!

***

Akyazı’daki dolgu alanı ve stat, şu anda TOKİ’nin malı… TOKİ, stadı ve spor tesislerini bitirdikten sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne teslim edecek. GSGM de stadı ve oradaki sahayı Trabzonspor’a ya kiralayacak ya da devredecek… Yani orası şuanda TOKİ’nin!

Akyazı ile bugüne kadar TOKİ veya GSGM birkaç kez kamuoyuna bilgi verdi. Tüm açıklamalar ve söylemleri ya siyasetçiler yaptı ya da Trabzonspor yöneticileri.

Akyazı; siyasetçi ve TS yöneticilerinin sıkıştıklarında sarıldıkları bir kurtarıcı oldu ve oluyor da!

Akyazı ayrıca, siyasetçisinden yöneticisine kadar çoklarının reklam ve tanıtım aracı!

***

Akyazı’da hafta sonu TOKİ yetkilileri ile TS yöneticisi Gökhan Saral arasında karakolda biten bir tartışma yaşandı.

TOKİ müteahhidi de olan Gökhan Saral, TRT’nin acar Trabzonspor muhabiri Barış Yurduseven’le Akyazı stadının önünde canlı yayın için buluştu… TRT’nin kameramanı çekim için son hazırlığını yaptı.

İşte tam o sırada; TOKİ yetkilisi, inşaatın kontrolörü Murat Öztürk, TOKİ Başkanının Basın danışmanı Tonyalı Osman Bekar’ı arıyor… Olayı anlatıyor…

Başdanışman Osman Bekar, Murat Öztürk’e, ‘Atın onları dışarı, yaptırmayın onlara program’ diyor…

Öztürk; Gökhan Saral’a izin almasını, izin aldıktan sonra program yapabileceğini söylüyor.

TS yönetici Saral, ‘Siz kimsiniz, nasıl engellersiniz’ diyor, hatta iddiaya göre sinkaflı sözler söylüyor. Saral ve ekibi ile TOK’nin Akyazı’daki ekibi bir anda karşı karşıya geliyor. Polis devreye giriyor.

Ortaklığın proje müdürü Talip Güloğlu ve Kamp amiri, Gökhan Saral’dan şikayetçi oluyor. Bir süre sonra Güloğlu, şikayetini geri alıyor.

***

TS yöneticisi, TOKİ müteahhidi Gökhan Saral; TOKİ’de görevli üç ismi hedef yapıyor. Bunlardan biri TOKİ Başkan yardımcısı Orhan Yüce, diğeri TOKİ daire başkanı Ertuğrul Kurtoğlu bir diğeri ise TOKİ kontrolörü Murat Öztürk…

Saral, bu isimlerden birinin hükümete yönelik söylemlerde bulunduğunu bile iddia ediyor.

TOKİ’den iş alan iş bitiren Geskon firmasının ve Trabzon’daki bir yerel gazetenin patronu olan TS yöneticisi Gökhan Saral’ın, TOKİ ile bir problemi olduğunu sanmıyoruz. Saral, TOKİ’den aldığı işleri tıkır tıkır bitiriyor…

Saral bu üç ismi neden, niçin eleştiriyor?

İşin içinde röportaj yaptırmama varsa, bunun sorumlusu bu üç isim değil… İzni verdirmeyen Ankara!

Saral, Ankara’ya değil bu üç isme neden yüklendi?

Bu üç isim, TOKİ’nin en önemli bürokrat ve teknik elemanları… TOKİ’nin ülke çapında yaptırdığı çoğu işin kontrolü bu üç isimde…

Akyazı stadının yapımcı firması bir konsersiyum… Sarıdağlar ve STY!  STY’nin patronu Turan Yeşilbaş, bir ara TOKİ’den epey dert yanmıştı… Diğer ortak Sarıdağlar, TOKİ’den Kayseri’de 250 milyon TL’ye Mobilyacılar sitesi yapıyor.

Akyazı stadının yapımcıları ile TOKİ arasında ihtilaf var mı, yok mu? 

TOKİ, yapımcı firmaya bugüne kadar 180 milyon (180 trilyon) lira ödedi… Ödenecek toplam para 204 milyon civarında…

Eleştirilen TOKİ yetkilileri bize öyle geliyor ki, TOKİ başkanından izin almaları halinde önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı yapacaklar ve tüm soruları cevaplandıracaklar.

***

Altuğ Atalay, dün TS Başkanı Muharrem Usta’nın Akyazı’da verdiği röportajın Gökhan Saral olayına misilleme olduğunu öne sürdü…

Başkanın bu röportajı misilleme değil düpedüz ‘Ben varken sen röportaj veremesin’  ve onun ötesinde Saral’ın eleştirdiği TOKİ’cilere sahip çıkma olarak değerlendirilebilir.

TS yöneticisi Gökhan Saral, bir gün önce TOKİ’cilere veryansın ediyor. Bir gün sonra aynı mekanda TS başkanı bir başka TV kanalına röportaj veriyor ve “Gece gündüz çalışan TOKİ yetkililerine, burada ter döken işçi kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Camia olarak minnettarız” ifadelerini kullanıyor.

Altuğ Atalay, TS yöneticisi Gökhan Saral’ın bir süre önce twitter hesabında “Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, ağzına dolar insanın. Sussan acıtır, konuşsan kanatır. Makamlar yücelik katmaz insana ama İNSANA... Sabır zordur, acıdır ama meyvesi tatlıdır! Biz camiamıza layık olmak için susarken menfaat için eğilmeyiz. Makamlar TS'un üzerinde değildir!!!” şeklinde bir mesaj paylaşmıştı.

Altuğ Atalay, Gökhan Saral’ın bu şifreli mesajının kendisine sahip çıkmayan Başkan Muharrem Usta’ya yönelik olabileceğini söylüyor…

Akyazı’da yaşanan son olaylar, Saral’a yaptırılmayan röportajın bir gün sonra Başkan Usta’ya yaptırılması, ikili arasında bir çekişmenin olduğunu ortaya koyuyor!

Başkan Usta’nın aslında yapması gereken, Saral’a tavır alan, Saral’a röportaj yaptırmayan TOKİ karşısında Saral’ı savunmak olmalıydı. Başkan bunu yapmadı, kendisi röportaj verdi…

Akyazı; ekonomisi, sporu dibe vuran, son yıllarda kayda değer bir yatırım yapılmayan Trabzon’un siyasetçisi, belediyecisi ve de Trabzonspor yöneticisi için gerçekten tutunacak can simidi, reklam ve propaganda aracı!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.