Akyüz, Genç’i yakaladı!

 Ortahisar ilçe merkezinde son yapılan sanal anketlerde, belediye başkanlığı için yarışan AK Parti adayı Ahmet Metin Genç ile CHP adayı Salih Akyüz arasında iki- üç puanlık fark kaldığı bildirildi.

akyuz-genci.jpeg akyuz-genci.jpg

Ortahisar ilçe merkezinde bazı mahallelerde Ahmet Metin Genç’in bazı mahallerde de Salih Akyüz’ün önde olduğu, köylerde ise Ahmet Metin Genç’in öne geçtiği kaydedildi. Sanal anketlerde, AK Parti’nin bir önceki seçime oranla önemli oranda oy kaybettiği, bir kısım seçmenin ise kararsız olduğu belirtildi. Sanal anketlerdeki bir başka ilginç tespit de Ahmet Metin Genç’in ilçe merkezinin doğu ve kuzey mahallelerinde, Salih Akyüz’ün ise batı mahallelerinde önde olduğu şeklinde.

Akçaabat’ı o vadi belirleyecek!

Akçaabat Belediye Başkanlığı yarışında AK Parti adayı Osman Nuri Ekim ile İYİ Parti adayı Osman Akbulut arasındaki yarışta, başkan adayını Galanima vadisi çevresindeki köylerin oyunun belirleyeceği öne sürüldü.

akcaabati.jpg akcaabati.png

İki adayın da Akçaabat’ın batısında ve Derecik vadisi bölgesinde birbirlerine açık ara fark atamadıklarını söyleyen eski ANAP’lı bir ilçe yöneticisi, ‘Akçaabat’ın yeni belediye başkanını bana öyle geliyor ki ilçe merkezi ve Galanima vadisi çevresindeki köylerin oyu belirleyecek’ dedi. 
ANAP’lı eski siyasetçi AK Partide hala çok sayıda küskün ve dargın partili olduğunu, MHP seçmeninin önemli bir bölümünün AK Parti adayına sıcak bakmadıklarını öne sürdü.

Sürmene’ye doktor eli!

Trabzon’un ilçelerinde sürpriz yapacak isimlerden biri Sürmene’de CHP’den aday olan Dr. Kemal Küçükali’dir. 

surmeneye.jpg
Kızılay eski Genel Başkanı Tekin Küçükali ise, Dr. Kemal Küçükali’nin Sürmene’de seçimi banko kazanacağını iddia ediyor.
Sürmene’de CHP’den belediye başkan adayı olan Dr. Kemal Küçükali, Trabzon kent merkezinde uzun yıllar doktorluk yapan, fakir fukaranın babası olarak tanınan Kemal Dursun’un bir benzeri.
Kızılay eski Genel Başkanı Tekin Küçükali, MHP ve ANAP’ta siyaset yapmış bir isim. Dr. Kemal Küçükali de Tekin Küçükali’nin yakın akrabası. 
Tekin Küçükali, yakın akrabası Dr. Kemal Küçükali’nin Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Araklı ve Sürmene’de doktorluk yaptığını belirterek, ‘Kemal, dünya tatlısı biridir. Esprilidir, Kendi kendisini tenkit eden ender insanlardan biridir. Kemal, doktorluk yaşamı süresince yoksulu, fakiri, yetimi, yaşlıyı para almadan hatta kimilerine kendi cebinden para vererek ilaç alan biridir. Sürmene’nin istisnasız yarısı onu sever, sayar, bir dediğini iki etmez. Göreceksin, Kemal Sürmene’de seçimi açık farkla kazanacaktır’ dedi.
Tekin Küçükali, her ne kadar Dr. Kemal Küçükali’nin seçimi açık farkla kazanacağını söylese de, siyasi bağımlılık ve beklenti çoğu zaman iyiliklerin, yardımseverliğini, duruşun önüne geçiyor. 

Şalpazarı karışık!

salpazari-001.jpgTrabzon’da Cumhur İttifakı, Çarşıbaşı ile Şalpazarı’nı MHP’ye bırakmıştı.  MHP Şalpazarı’nda mevcut başkan Refik Kurukız’ı aday göstermişti. Fatma Yavuz, geçenlerde Şalpazarı’na gitti. İlçede siyasi nabzı tutmaya çalıştı. Fatma Yavuz’a göre, Şalpazarı’nda AK Parti teşkilatı ve AK Partililerin önemli bir kesimi Kurukız’ın adaylığına pek sıcak bakmıyorlarmış. Şalpazarı’nda son seçimde AK Parti oy patlaması yapmıştı. Kurukız’a sıcak bakmayan AK Partililer İYİ Parti’nin adayını destekleyebilir. 

Prof.Dr. Aksoy’un beyannamesi!

prof-dr-aksoy-001.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy, geçenlerde özgeçmişini içeren broşür bastırmıştı. Prof.Dr. Aksoy, bugünlerde seçim beyannamesini hazırlıyor. Vaatlerini içeren beyanname oldukça kapsamlı.  Cumhur İttifakının Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy, Trabzon’da son yıllarda belediye başkanlığı yapmış isimlerin, seçmene neler vaat ettiklerini ve vaat ettiklerini ne ölçüde yerine getirdiklerini de incelemeye başlamış.

Zorluoğlu, 20 Şubat’ta start verecek!

zorluoglu-020.jpgAK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nun, seçim çalışmalarına kapsamlı olarak 20 Şubat’tan sonra başlayacağı bildirildi. Zorluoğlu’nun ekibinde yer alan Adnan Gül, ‘Murat bey, başarılı bir bürokrat geçmişinin yanı sıra iyi bir belediyecidir. Murat Bey, Van Valiliği ve belediye başkanlığı döneminde bu ilimiz tarihinde yapılmayanları yapan isim olarak Van tarihine geçmiştir. Ben inanıyorum ki, Murat bey Trabzon’a da Trabzon tarihine geçecek hizmetler yapacaktır’ dedi.

Sıralamada  anlaşamıyorlar! 

siralamada.jpgCHP ve İYİ Parti Trabzon il başkan ve yönetimlerinin, belediye meclis sıralamasında anlaşmadıkları öğrenildi. İYİ Parti’nin bir CHP bir İYİ Parti veya tersi şeklindeki sıralama isteğine CHP il yönetimi karşı çıkıyor. İki parti arasındaki İlçe belediye meclis üye sıralamasının nasıl olacağına bu gidişle büyük bir ihtimalle partilerin genel merkezi karar verecek. CHP Genel merkezi ise daha önce bir ilçede benzer bir tartışmada sıralamanın fermuar sistemi ile çözümlenmesini istemişti.

MHP’liler AK Parti’ye oy verecekler mi?

mhp-liler-ak.jpgSosyal medyaya yansıyan haberlere bakılırsa MHP seçmeni ikiye hatta üçe bölünmüş durumda. Haberlerde, MHP adaylarının yarıştığı bölgelerde, bu adaylara oy verileceği, MHP adaylarının olmadığı yerlerde ise çoğu MHP’lilerin AK Parti adaylarına oy vermeyecekleri öne sürülüyor. MHP Trabzon il başkanı ve yönetimi ise, Cumhur İttifakına sadık kalacaklarını, AK Parti adaylarını destekleyeceklerini ifade ediyorlar. MHP’de tavan AK Parti desteklenecek demesine rağmen, tabanın partinin adayı olmadığı bölgelerde İYİ Parti ve CHP’nin adaylarına oy vereceği kaydediliyor.

**************

Türk siyasetinde yedi kere iktidara gelmiş sekizinci de ebediyete gitmiş Süleyman Demirel'in sağ seçmene bulaştırdığı adına Demirelizm diyebileceğimiz "Dün dündür, bugün bugündür" diye özetlenebilecek Makyavel bir tür ahlaksızlık söz konusudur. Onun için televizyon kanallarında, internette videolarda mevcut iktidardan arabesk bir dille yakınanlar bana hiç inandırıcı gelmiyor. Hepsi Türkiye'de var olan siyasi tıkanmışlığı ve ekonomik krizi olumsuzlayarak aslında iktidarı kutsuyorlar. Yani Türkiye'deki sağ seçmen ontolojik olarak yalancıdır.
(Metin KONDEL)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar