Akyüz mü, Yazıcı mı?

  CHP’nin Ortahisar’da iki başkan adayı var. Adaylardan biri mimar Salih Akyüz, diğeri Ali Yazıcı...  CHP’nin Ortahisar, Beşikdüzü ve Düzköy belediye başkan aday adayları geçenlerde Ankara’dan gelen üç milletvekiliyle görüşmüştü. Görüşme kimilerine göre mülakat şeklinde imiş. Belediye başkan adayları yüz yüze yapılan bu görüşmelerde kendilerini tanıttı ve projelerini anlattı. Adaylar sürecin tamamlanmasını bekliyor.

akyuz-mu.jpg       akyuz-mu1.jpg
Dün Salih Akyüz ile konuştuk. Akyüz, Trabzon’un değerlerinden biri. Akyüz, henüz başkan adayı olarak açıklanmadı ancak, şimdiden iddialı konuşmaya başladı. ‘Eğer aday gösterilirsem Ahmet Metin Genç’e ikinci mağlubiyeti tattıracağım’ dedi. Akyüz’e, Ahmet Metin’in bir kez yarışa girdiğini söyledik. Akyüz, ‘Olur mu, 2002’de il kongresinde Ali Rıza beye karşı kaybetmişti. Aday gösterilirse bir de bu seçimde kaybedecek’ dedi. 
CHP’nin diğer adayı Ali Yazıcı ise, ‘AKP’nin adayı kim olursa olsun. Seçimi kesin kazanırım’ şeklinde konuşuyor. Ahmet Metin Genç, büyük bir ihtimalle Büyükşehir adayı gösterilecektir. Eğer tekrar Ortahisar adayı gösterilirse, bize göre seçimin favorisidir.

Balta gidiyor mu?

balta-gidiyor-001.jpg

Vakfıkebir’den gelen haberlere bakılırsa belediye başkanı Muhammet Balta, aday gösterilmeyecekmiş. AKP kaynaklı bu haberlerin, propagandaya dönük olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta’nın en büyük destekçisi partinin etkili ismi Muhammet Balta’dır.
 
Akçaabat’ın adayı kim olacak?

akcaabatin-adayi.jpg

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, yeniden aday gösterilecek mi? Türkmen aday gösterilmezse, AKP ve diğer partilerin seçime hangi adaylarla girecekleri henüz netleşmedi. AKP’deki başkan adaylığı yarışında aday adayları temayül yoklamasında oy kullanacak partililerle birebir görüşmeye devam ediyor. Temayül yoklamasından sonra ise kamuoyu anketleri var. Akçaabat AKP il yöneticilerinden bir isim, ‘Bazı arkadaşlar belediye başkan aday adayı olmaktan son anda vazgeçtiler. Bu arkadaşlar Ankara’dan işaret aldılar. Ankara, Akçaabat’ın adayını belirledi’ dedi. Parti yöneticisi isim vermedi! Öte yandan Akçaabat’taki muhalefet partilerinin yöneticileri ise ortak aday arayışını sürdürüyor. Muhalefet Partileri, Şefik Türkmen’in aday gösterilmemesi halinde kendisine başkanlık teklif edebilirler.

Gümrükçüoğlu aday gösterilir mi?

Dün bir TV kanalında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına mevcut başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nun gösterileceği söylendi. Bu haber, Trabzon’da kulaktan kulağa yayıldı. Haber ne derece doğru bilemiyoruz. Benzer haberleri bazı üst düzey AKP’liler de söyledi. Bize göre Orhan Gümrükçüoğlu yeniden aday gösterilmeyecek. Aday adayları arasından veya Haydar Revi, Ahmet Metin Genç’ten biri aday gösterilecek.

Karamsar bir tablo var. Coşku yok. İnsanlar mutsuz. Tebessüm yok. İnsanların yüzündeki ifadede güzelliği göremiyorsun. Toplum küçük olaylara takılıp kalıyor. Tekirdağ milletvekili Pontus diyor okları o tarafa çekiyor bir diğeri ezan Türkçe okunsun diyor. Adamın bir tanesi psikopat birini ziyaret ediyor. Bunlar ülkenin büyük sorunlarının kapatılmasına yöneliktir. Toplumun aydın kesimi böyle ufak tefek fındıkkabuğunu doldurmayan konularla ilgilenmemeli daha geniş ufukların açılmasına katkı koymalı. 
(Köksal Mesçi)

koksal-mesci.jpg

SOKAK TERÖR VE DEMOKRASİ

İşin gerçeği sokak, bütün düşüncelerin beslendiği yer olmakla beraber düşüncelerin de ifade edildiği yerdir. Bütün ideolojik hareketlerin kutsal mekanı sokaktır. 
Sokakta terör de estirebilirsin, bir isteği de dile getirebilirsin; hangi yolu seçerseniz sokağı o şekilde kullanırsınız. Terör amaçlı sokağı kullanmamak demokrasilerin de vazgeçilmezidir. Sokak olmadan demokrasi olmaz, olamaz!
Sokağa inmek veya çıkmak, terörle eşdeğermiş gibi algı yaratmak gerçek niyeti saklamaktır. Demokrasiyi sadece sandığa gitmek sananların düştüğü bir tuzaktır bu. Asıl amaç, yıkım projelerinin sekteye uğramaması için kitlelerin protestolarını engellemektir. Engellenmiş mıdır? Evet! Yıkım projeleri engellenebilmiş mıdır? Hayır!
Napalım, Mecliste sayımız yetmedi, bir mazeret midir, bir ihanet midir?

temel-kahveci-002.jpg
İktidara gelmek için bir projesi olmadığı gibi sürekli yetişmiş ülkücü kadroları tasfiye etmeyi, gerçekten Türk Milliyetçiliğine hizmet olduğunu mu sanıyorsunuz?
Biraz soru sormayı, biraz kuşku duymayı deneyin ve 9 Kasımı öyle değerlendirin.  
(Temel Kahveci)

 

Mekanik bir şekilde akıp uğuldayan şu modern hayat, Politikacıların bir Roma dövüşüne çevirip ruhlarımızı parçaladığı kısır gündemler. Akrabalarımızın her birine çökmüş izansızlık. Her şeyi boğan, algıyı yamultan iletişim fazlalığı. Bütün ticari yolların İstanbul’a, siyasi yolların saraya çıkıyor oluşu Kış aylarında giderek artan taşra kasveti; insan olan herkesi hasta ediyor.  

metin-kondel-001.jpg

(METİN KONDEL)

Yalan konusunu merhum babamın bir anekdotu ile bitiriyorum.
İsimleri saklı tutmak zorundayım. Yaşanmış olan bu olayda bazılarımızın yakını olabilir çünkü. Mahallemizin hocası cuma hariç camiye gitmeyen babamı yolda yakalar ve aralarında şöyle bir konuşma geçer. Nerden biliyorsun sorusuna cevap olarak yanlarındaydım diyebilirim.
-Haydar efendi vakit namazlarında da seni camide görelim.
-Hocam boş ver, sen işine bak benim cemaatte yerim yok
-Ne demek, cemaatle ibadetin 27 kat sevabı var evde yaptığına göre. Babam durdu, konuşup konuşmamakta kararsız, hocaya bir mazeret arıyor gibi bekledi ve sordu;
-Hocam bugün sabah namazında kimler vardı. Hoca 7-8 isim sayınca babam dur dedi ve tek tek o isimleri sorguladı.
-Şu isim karaborsacılıktan yargılanmadı mı? O isim köyde kardeşlerinin malını gasp etmedi mi? Bir diğeri iki kişiyi öldürmedi mi?..vs. Hocanın onay anlamında başını salladığını görünce babam;
-Hocam bizim mutfakta guzinanın arkasındaki post senin camiinden efdaldir. dedi ve Hoca arkamızdan şaşkın, şaşkın bakarken eve doğru yürümeye devam ettik.

m.haydar-ustaoglu.jpg
Babam "mübarek, çok üstün, günahsız"dı anlamında değil bu anlattığım, hepimiz insanız. Ama cemaati cemaat yapan samimiyeti yani yalansızlığıdır. Hem yalana hem toplu ibadete aynı anda devam edemezsiniz. Son söz; Ra'd suresi 13.ncü ayetinden, "Şüphe yok ki bir topluluk, ahlakını değiştirmedikçe Allah o topluluğu değiştirmez". 
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar