Albayrak kardeşler!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Sabah- ATV grubu patronu veya CEO’su Serhat Albayrak, İstanbul’da doğup büyümelerine, eğitim almalarına ve yaşamlarını bu kentte devam etmelerine rağmen, tartışmasız iyi bir Trabzonsporludurlar. İki kardeşi Trabzonsporlu yapan kişi ise gazeteci yazar baba Sadık Albayrak’tır. Gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, Tercüman Gazetesi’nde çalıştığı günlerde Sadık Albayrak İstanbul’dan ara sıra da olsa Trabzonspor maçlarına gelir ve basın tribününde merhum gazeteci Mehmet Tan ile maçı izlerdi. İkilinin sohbetine karşılaşmaların devre arasında Kurt da katılırdı.

Trabzonspor bu sezon ekonomik olarak çıkmazda idi. Bordo- Mavili Kulübün Bankalara, Maliyeye, eski ve yeni hocalara, futbolculara, piyasaya vs. eski para ile katrilyonun üzerinde borcu vardı. Naklen yayından, TFF’den, forma reklamı vs.den gelen paralar, kasaya girmeden alacaklılara gidiyordu. Kulüp ekonomik olarak gerçekten çıkmazda. 2. Başkan Ertuğrul Doğan zaman zaman ödemelere yardımcı olmasına rağmen, kulüp ekonomik olarak tam bir çıkmazda, uçurumun eşiğinde idi. Kulüpteki ekonomik çarkın dönmesi için katkı sağlayan veya yardımcı olan Albayrak kardeşlerdi. Burada Asbaşkan Mehmet Yiğitalp’i de unutmamak gerekir.

Gerçi, Trabzonspor’a önceki hükümetler döneminde Trabzonlu bakanlar katkı sağlamıştı. Mesela Özkan Sümer’in başkanlığı döneminde dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın önemli katkılar sağlamıştı.

Trabzonspor gibi büyük camialar, kulüpler iktidarda hangi parti ve siyasi görüş olursa olsan, ilişkileri üst düzeyde tutmalıdır. Trabzonspor yönetimleri bugüne kadar bu olayı az çok gerçekleştirdi.

Burada önemli olan, siyasilerin bu desteğine karşılık kulüp yönetimlerinin mümkün olduğunca bağımsız hareket etmeleridir. Özkan Sümer ile Koray Aydın’ın siyasi görüşleri farklı olsa da Trabzonspor’un menfaatlerinde birleşmişlerdi.

Bugün Trabzonspor camiasının yarısı, yönetimin iktidara teslim olmasını eleştiriyor. Siyasilerden yararlan ama siyasilerin uydusu olma, diyorlar. Eleştiriler haklı olmasına haklı da, yönetimin de başka çaresi yok. Kulübün ekonomik durumu önceki dönemlerle mukayese edilmeyecek derecede kötü. Sözün kısası kulüp iflas etmiş. Böyle bir kulübü ayağa kaldırmak, yaşatmak, milyonlarca taraftarın beklentilerine cevap verebilmek için yönetim bu şekilde hareket etmek zorundadır. Etmese bindikleri dalı kesmiş olacaklar! Burada, şunu da belirtelim, Trabzonspor’u maddi ve manevi olarak destekleyen Albayrak kardeşler, bu desteği Trabzonspor’dan yararlanmak için değil kulübün taraftarı oldukları için veriyorlar.

Bakan Berat Albayrak, dün Trabzonspor tesislerinde idi. Başkan Ağaoğlu, bakana kulübün ekonomik durumunu anlattı. Ünal, yaşadıkları zorlukları dile getirdi. Albayrak, iki ismi övdü ve ‘söke söke kazanmalısın’ dedi. Bakan bey orada, aslında söylenmesi gerekenleri söyledi.

Trabzonsporlu olarak, Trabzonlu bakanlardan bizim beklediğimiz desteği, diğer kulüpler de kendi yörelerinin bakanlarından ve devletin üst kademesindeki üyelerinden taraftarlarından bekliyor. Siyasiler, açıktan bir kulübü bir camiayı desteklemeleri diğer kulüpleri ve camiaları karşılarına almaları demektir. Bu olayda siyaseten bir rizikodur. Hiçbir siyasetçi bu rizikoyu almaz. Şike sürecinde Trabzonspor haklı olmasına, şampiyonluğu tescil edilmesine rağmen almadıkları gibi!

Aslında, profesyonel spor Avrupa’da olduğu gibi bağımsız olmalı. Hükümetlerle, devletle ilişkisi olmamalı. Devlet, denetleme görevini yapmalı.

*****************

Bayram namazı uydurmadır. Farz, vacip, sünnet değildir. Mukim Müslümanlar, kuşluk vaktinde bir araya gelir, sohbet eder ve Allah’a şükür için secde edebilirler. Bu salatta makbul olan imamet makamına reisin geçmesidir. Farz olan bayramlarda tüm kardeşlerin kucaklaşmasıdır.

Din siyasete alet edilince bayram namazını cephede askerle kılarken rezil olursunuz. Bir namazı bile beceremediğiniz ortaya çıkar.

Ben buna A.Alatlı’dan iktibasla “paçozluk” diyorum.

Son söz; Kalem yazmak içindir, kulak kaşımak için değil!

(M. Haydar Ustaoğlu)

******************

Cahil cühelâ insanlar, son zamanlarda Trabzon için dillerine Pontus, Rum gibi küçük zekâlarının hiçbir zaman ermeyeceği bir takım sözleri doladılar. Onları muhatap almaya, onlara cevap vermeye bile değmez. Çünkü onlar kör olarak yaşayıp Karadeniz'in ne olduğunu hiçbir zaman öğrenemeden insan ifrazatı körler olarak ölüp gidecekler bu dünyadan. Ama Türkiye genelinde Karadeniz'in ve özellikle Trabzon'un siyasi desiselerle kokoz bir şekilde algılanıyor oluşu, kültürel etkinlik adı altında lahana dolması yemeyi bir halt zanneden zekâ özürlü dangalakların suçudur. Trabzon özelinde Karadeniz kültürü hakkıyla tanıtılamamıştır bu ülkeye. Çünkü Trabzon'daki belediye başkanları basit folklorik unsurları kültür zannedecek kadar dangalaktırlar.

Karadeniz; (Eksinos Pontos: şenliksiz deniz demektir) inanılmaz derinlikte arkaik dönemlere kadar uzanan kökleri olan fantastik bir dünyadır. Günümüzde siyasal bir geçmişten çok kültürel bir derinliğe vurgu yapar. Kendisine siyasal ihtirasla bakanları, şekil 1’de görüldüğü gibi, köpekler misali havlattırır. Ona bilimsel olarak yaklaşanları ise sonsuza dek susturur. Ona tahammülü olmayanlara ise sır verilemeyecek bok böcekleri gözüyle bakar. Dillerine doladıkları şeyin özü tam olarak budur.

(Metin KONDEL)

******************

Bu gerçek  hikayeye gülelim!

Maçka’nın Olasa köyü orman yer altı suları, köyü dereye doğru kaydırıyor. Köyde yaşayan ‘Pontuslular ‘bu dağ sularını tahliye ederek dereye indiriyorlardı. 1950 senesinde Alman mühendisler ‘oturulamaz’ raporu veriyor. 1990’lı yıllarda devlet ‘köyü boşaltın’ diyor ve her haneye Pelitli afet evlerinde daire veriyor. Buraya kadar gayet güzel! Pelitli’de evleri alıp taşınan köylüler bir müddet sonra hepsi bu evleri sattılar ve gene kayan köye geri dönüp apartmanlar yapıyorlar. İşin komik tarafı orman sularından şikayet eden köy su sıkıntısı yaşıyor. Memleket her haliyle fıkra.

(Şükrü Eyüboğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar