Ali Akar’ın tepkisi!

Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı Ali Akar, yeni partide yer alacağını açıklayan Süleyman Aydoğdu’nun, ‘Demokrat Parti’den yeni partiye katılanlar olacaktır’ mealinden söylemine tepki göstermiş. Süleyman Aydoğdu, ‘Demokrat Parti Trabzon il yönetiminden partimize katılanlar olacaktır’ diye bir ifade kullanmadı. ‘Demokrat Partili bazı arkadaşlar yeni partiye katılabilirler, katılacaklar’ dedi. Geçtiğimiz seçimlerde Demokrat Partiye oy veren bazı kişiler, bize de yeni partiye katılacaklarını söylemişlerdi.  Aydoğdu’nun bu söylemine bu denli tepki gösterilmesi ilginç!
Ali Akar, muhtemelen kulis haberinin başlığına tepki göstermiştir.

2019’da bir değil üç seçim yapılacak. Biri yerel, diğeri milletvekili ve başkanlık seçimi! Ali Akar ve Aydoğdu’ya tepki gösterenler, başkanlık seçiminde AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yeni Partinin Genel Başkanı Meral Akşener’in veya bir başka ismin yarışması halinde hangisine oy verecekler. Ali Akar, bir de bunu açıklasa!

İstifalar Trabzon’a uzanır mı?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla istifa eden ve edecek olan belediye başkanları kervanına Trabzon’dan da belediye başkanlarının katılıp katılmayacakları merak edilir oldu.

istifalar-trabzona-(1).jpgistifalar-trabzona-(2).jpg
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, istifa veya görevden alınmasının söz konusunu olmadığını söylüyor. Ancak, kulislerde Büyükşehir Belediye Başkanı ile bazı ilçe başkanlarının durumlarının kritik olduğu öne sürülüyor. Referandumda Trabzon’da en fazla ‘hayır’ın çıktığı Beşikdüzü’nde başkan Orhan Bıçakcıoğlu da görevden alınacağı dedikodularının doğru olmadığını belirtiyor.
 
İhale şartnamesi kafa karıştırdı!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Alanında eski belediye binasının kuzeydoğusundaki eski imar müdürlüğü binasını Ekim ayının son günü aylık 35 bin lira muhammen bedelle ihale ile kiraya verecek.
Büyükşehir Belediyesi’nin ihale şartnamesinde, Üç kat toplam 672 m2’lik tarihi binanın kiralama süresinin 7 yıl olduğu belirtiliyor.
Şartnamede öne çıkan maddeler şöyle sıralanıyor; kiralayanın TC vatandaşı olması ve Türkiye’de kurulu tüzel kişiliğe sahip olması, ihaleye katılacak kişi veya tüzel kişilik, kafeterya ve restoran konusunda yurt içinde ve dışında faaliyet gösterdiğine dair belge, ihaleye acente, bayiler veya franchise kabul edilmeyecek. Distrübütör kabul edilecek. Kahve ve yemek konusunda ihale tarihinden itibaren geriye dönük 10 yıl içinde en az beş yıl hizmet vermiş ve Türkiye genelinde en az 5 şubesi bulunan tescilli bir marka olduğunu belgeleyecek. Ortak girişim ihaleye girerse şartnamedeki tüm maddelerde istenen belgelerle, noter tasdikli ortak girişim beyannamesi verecek.
İhale şartnamesi her ne kadar adrese teslim ihale olarak görünse de, mesela Trabzon’dan TTSO’ya veya TESOB’a kayıtlı bir esnaf, tacir ihaleye girse ne olacak?
Şartnamede, restoran ve kafelerin dışında ihaleye girilemez maddesi yok. İhale şartnamesi az da olsa kafa karıştırıyor.

O lokanta neden kapatıldı?

Trabzon’da özellikle tavuk döner satan bazı müesseselerin, tavuk döneri tartı ile değil de göz kararı satmaları ve gramaj eksikliği şikayet konusu olmuştu. Önceki gün, belediye ve diğer yetkili kuruluşların temsilcileri, şikayet edilen lokantalarda denetim yapmışlar ve tavuk dönerin belirlenen gramajın altında satıldığını tespit etmişler. Düşük gramajlı tavuk döner satan müesseseye bir hafta kapama cezası verilmiş!

Tünel akvaryum!

Muhtarlar toplantısında konuşan Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç, önümüzdeki günlerde ‘tünel akvaryum’ uygulama projesini ihale edeceklerini söyledi.
Uygulama projeleri, yapılacak işteki tüm detayları içerir.
Genç, uygulama projesini ihale edeceğiz dediğine göre, ‘akvaryum tünel’in yeri, Zağnos ile Tabakhane vadisi arasında hangi bölgeden geçeceği, delinecek kaya kütlesinin türü, zemin etüdü vs. ön hazırlıkları yapılmıştır. Ayrıca akvaryum tünelin nasıl olacağı da tasarlanmıştır!
Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ile tünel akvaryum projesi hakkında bir süre önce kendilerine yüzeysel de olarak bilgi verildiğini, akvaryum tünelin Zağnos’da Roma döneminden kalma su kemerlerinin yakınında başlayıp kral sarayının altından Tabakhane’ye çıkacağının söylendiğini belirtti.
Ortahisar Belediyesinin bu projesini gerçekleştirilme ihtimalinin ekonomik açıdan mümkün olmadığı için her ne kadar bir ara ‘ti’ye almışsak da, proje akvaryum tünel ile birlikte aslında Zağnos ve Tabakhane vadisine işlerlik kazandıracak, turizme katkı sağlayacak önemli bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Abi Arif Özcan’dan kardeş Kadir Özcan’a!..

Efsane Kadir Özcan'ın ölüm yıldönümü yaklaşırken abisi Arif Özcan kendisi için şu şiiri kaleme aldı:

abi-adil-özcandan.jpeg
"Yeri doldurulmaz insan canım kardeşim Kadir Özcan Hoca'ya...”
Nereye gidersen git inan hep bizimlesin.
Hala sevenlerinin kulaklarında sesin.
Bu kor sönmez yüreklerde bunu böyle bilsin.
Dua dışı bir şey gelmez can dostların ne eylesin.
***
Hey gidi Kadir Hoca, zamansız kopup gittin.
Hakkın olmayan şeyi ellerinle hep ittin.
Dürüstlük abidesi, insanlık simgesiydin.
Cennetin formasını son transferde giydin.
***
Cennet defansı artık kale gibidir bence.
Dozer, Mustafa, Şener, bir de sen eklenince.
Trabzon fırtınası oralarda esince,
Sizler rahat uyuyun mahşere dek emince.
***
Rahmetli Kadir Özcan'ı bir kez daha hasretle anıyoruz...

************************

Suat Şen, Asım Ören, Zeki Öztürk, Orhan İlaslan, bu yönetimden istifa ettikleri için belki de hayatlarının en güzel kararlarından birini verdiler. Hiç değilse bu rezillikleri dışarda gördüler. İçerde yaşayıp topluma karşı sorumlu duruma düşmediler.  (Fikret Ataoğlu)

***************

Aynı tanrıya inanıyoruz, aynı havayı soluyoruz, aynı suyu içiyoruz, aynı güneşte ısınıyoruz, aynı ülkede yaşıyoruz, aynı dili konuşuyoruz, aynı milli marşı okuyoruz, aynı yemekleri yiyoruz, aynı caddelerde yürüyoruz, benzer kadınlara aşık oluyoruz. Ama sıra bir konuda düşünmeye ve iç dünyamızdaki duyguları dillendirmeye geldiğinde aslında hepimizin bambaşka gezegenlerde yaşadığımızın farkına varıyoruz ve gökyüzündeki yıldızların titrek görüntüleri gibi ürperiyoruz. (Metin Kondel)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar