Ali Babacan’ın ekibi!

AKP’den istifa ettikten sonra yeni bir parti kurmak için, yola koyulan eski bakanlardan Ali Babacan’ın, Trabzon’daki ekibinde kimlerin yer alacağı merak edilmeye başlandı. Ali Babacan’ın Ankara’daki ekibi bugünlerde parti tüzüğünü hazırlıyor. Ekibin bir başka kanadı da ülke genelinde teşkilatlanmak için çaba sarfediyor. Babacan’ın ekibinde eski AKP’lilerin yanısıra diğer partilerden de çok sayıda ismin yer aldığı bildirildi.

Ali Babacan’ın Trabzon ve Karadeniz bölgesindeki en önemli isimlerinden birinin AKP eski milletvekili Kemalettin Göktaş olduğu öne sürülüyor. Göktaş ise bu konuda ser verip sır vermiyor. Babacan’ın Trabzon’daki ekibinde yer alacak isimlerin Yenimahalle sahilindeki İkram Sofrasında bir araya geldikleri kaydedildi. İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak, restorana her akşam hemen her partiden insanların geldiğini belirterek, ‘Bizim mekan herkese açıktır’ diyor.

Babacan’ın, Trabzon’daki ekibinde AKP kurucularından eskinin sosyal demokrat mali müşavir Ali Rıza Akdeniz, Ömer Tosun, Sultan Göktaş gibi isimlerin yer alacağı ileri sürüldü. Dün Kuzey Ekspres’i ziyaret eden Sultan Göktaş, ‘Ben muhtarım. Muhtarın görüşü de olur partisi de. Ama hizmette parti ayırımı yapmaz. Ben aktif siyaseti bırakalı epey zaman oldu’ dedi.

 

Yenidoğan’ın mesajı

KTÜ emekli öğretim görevlilerinden, eski gazetecilerden Uğur Yenidoğan gazetemizin 26. Kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj gönderdi… Uğur Yenidoğan 1980 öncesinde yerel gazetelerin yanısıra bir süre de Tercüman gazetesinde muhabirlik yapmıştı. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt’un da yakın dostu olan Yenidoğan’ın mesajı şöyle:

‘Sevgili Hasan merhaba...
26 yıllık çaba...
Aşağı yukarı tüm zamana tanığım.
Sadece bir yerel gazeteyi bu kadar bir zaman sürdürebilmek. Sende beğendiğim en önemli özellik.
Başka özelliklerin de var elbette.
Doğrudan yana ülke ve şehrimiz için tavrın gazetede başka bir ilke olmuş...
Sana özgü dik başlılık gazetende inandığından ödün vermemeye dönüşmüş. Çok kişi kuruluş ve siyasal iktidar sahiplerinden türlü baskılar yaşadın. Yılmadın. En son ki yangınının alevleri bile gazetenin saçtığı aydınlığı engelleyemedi.
Kısacası iyi ki varsın. İyi ki 40 küsur yıllık dostumsun.
Nice yıllara Kuzey Ekspres...Nice yıllara Hasan Kurt...
Bu arada ne katkım olabilir diye sorsam "sağol Uğur" diye cevabın kulağım da. Ama sorayım ben yine de. Ne yapabilirim? Nasıl katkı verebilirim?
Selam ve sevgiler…’

 

Dr. Küçükali diyor ki!

Çocuklardaki şişmanlık yetişkinlerdekinden daha endişe vericidir. Çünkü çocuklukta başlayan şişmanlık uzun yıllar süreceğinden beraberinde görülecek zararların olasılığı daha fazladır. Çocukluğun ilk yıllarında gelişen şişmanlıkların yetişkinliğe taşınma ihtimali sonraki dönemlerde ortaya çıkanlara göre daha azdır. Beş yaşına kadar görülen şişmanlıkların dörtte biri, beş yaşından ergenliğe kadar olan dönemde görülen şişmanlıkların yarısı, ergenlikte görülen şişmanlıkların yüzde sekseni yetişkin döneme taşınır. Çocuklarda şişmanlık tedavisinde birinci amaç, kilo verdirmek yerine kilo almayı durdurmak olmalıdır. Bunun için şişman çocukların beslenme alışkanlıkları değiştirilip daha fazla bedensel etkinlik yapmaları sağlanmalıdır. Anne ve baba yemek yedirmek konusunda ısrarcı olmamalı, öğünler sıklaştırılmamalı, enerji içeriği yüksek gıdalar, hazır besinler, abur cubur denilen bisküvi, kraker, simit, gazlı içecekler ve çikolata gibi yiyecekler verilmemeli. Hareket azlığı şişmanlığı hazırlayan önemli nedenlerden biri olarak dikkate alınmalı, gönülsüzce yapılan sıkıcı bedensel etkinlikler yerine oyun tarzında hareketler tercih edilmeli... Çocuk şişmanlıklarının bir halk sağlığı sorunu olduğu unutulmamalı.

 

**************

 

Türkiye'de medyanın tıkanan siyasete güya bir alternatif olabileceği umuduyla ısrarla ve de inatla Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ı ahaliye dayatma aymazlığı var. Sanki koca Türkiye'de adam kıtlığı var; onların şaibeli politik kariyerlerini aşacak başka kimse yok! İşin aslı şudur. Ali Babacan ilk kurulan AKP hükümetinde ekonomi bakanı idi. AKP ekonomide bir önceki hükümetin Kemal Derviş politikalarını aynen takip etti. Dünyadaki küresel ekonomik dengelerde değişiklik oldu; Amerika piyasalara büyük miktarda para sürdü. Ve karaktersiz ekonomiler obezleşti. Bu obezlik belli bir süre ülke ekonomilerinde rahatlama sağladı. İşte bütün bunlar olurken AKP hükümetinde ekonomi bakanı koltuğunda olan bir kişidir Babacan. Ahmet Davutoğlu ise takıntılı bir akademisyendir. Stratejik Derinlik diye Amerika'nın Ortadoğu politikaları hakkında kehanetlerde bulunan başka bir sosyopattır. Suriye konusunda Türkiye'nin başına ördüğü çorap asırlar geçse unutulmayacaktır. Bu iki kişinin Türk siyasetindeki varlığı pisliğin üzerinde uçuşan b.k sinekleri türündendir. Ne b.ka konuyorlar ne de ondan uzaklaşıyorlar. İkisi de muhafazakâr İslamcı kılıklı liberal bukalemunların geri dönüşümle işe yarar hale getirmeye çalıştığı şeydir işte! Korkuları şudur. AKP iktidardan gider ve Türkiye'ye hukuk geri gelirse ne b.k yiyeceğiz'dir. Tek düşünceleri budur. Onun için ne siyasetten kopabiliyorlar ne de tam olarak siyasete girebiliyorlar. Kendi başlarına bir becerilerinin olduğu söylenemez. Basit birer teknokrat kapasiteleri var. Siyasetçi değillerdir. Abdullah Gül de aynı frekanstadır. Hukuk gelirse halimiz nicedir! AKP iktidarı onları ortaoyunundaki kuklalar gibi oynatmaktadır.

(Metin KONDEL)

 

**************

 

''Başörtülü bir kızımıza saldırdılar" diye görsel ve yazılı medyada haber üstüne haber yapıp bunu siyasi bir mesele yapan yandaş medyayı takip ediyorum, "Başı açık bir kızımız öldürüldü" ama hiç siyasi mesaj vermiyorlar ve saldırganın psikolojik sorunlarının olduğunu yazıp çiziyorlar...

Başörtülü bayana saldıran başı açık bayan da psikolojik sorunluydu...

Başı açık bayanı da öldüren erkek te psikolojik sorunluydu...

İşte tüm bu olayların sorumluları "benden olana şiddet uygulanırsa sebebi siyaset, benden olmayana saldırı olursa sebebi psikolojiktir" mantığıyla mesajlar veren yandaş medyanın tam kendisidir.

(Oktay ÇAVUŞOĞLU)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar