Ali Osman Ulusoy Anısına!

  Trabzonspor kurucularından ve ilk başkanı, TOBB başkan yardımcılarından, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın efsane başkanlarından, sayısız vakıf ve dernekte başkanlık yöneticilik yapan, merhum işadamı Ali Osman Ulusoy, anısına oğlu Kemal Ulusoy, sosyal medya hesabından babası anısına farklı bir anma yazısı paylaştı.
Kemal Ulusoy’un yazısını redakte etmeden aynen aktarıyoruz;
‘Son Roma Başkentli… 395’te Doğu ve Batı diye ayrılan, Başkenti ilkin İstanbul'a, 1453’ten sonrada Trabzon'a taşınmış Roma toprakları 'Rum-eli' dünya haritalarının defalarca yeniden şekillendiği, tarihsel yörede doğup büyümüştü.
Haremlerinde yüzlerce içoğlan, odalık, tadımlık, gözde, kıymetli, sex kölesi 'cariye' ve zevceler ... safahatı ile bitmiş, sürekli kazan kaldıran devşirme yeniçerilerle yok edilmiş, Türklüğü aşağılamış Osmanlının küllerinden, 13.800 yıllık tarihine yakışırcasına hep Türk olmuş Anadoluda, Ali Osman Ulusoy yeni bir Ulus devlet, kutsal Cumhuriyeti kuran, varlığımız sebebi, aziz önder Atatürk dönemi, 2 cihan harpleri arasında, kıtlık yokluk ve bitmez acılarla kavrulmuş Doğu Karadenizli, Kafkas harbi sonrası işgal edilen Trabzondan çocuk yaşta, muhacirliğe zorlanan ailece Samsuna kadar yolda giderken 7 kardeşini kaybeden, büyük babam Mehmet Bahattin Ulusoy'un 11 çocuklu ailesinin 2. erkek evladıydı.
ali-osman-ulusoy.jpgAslen Orta Asyadan göç edip, İran Horosan üzerinden, Aşkale, Bayburt, Çaykara ve sonunda eski adı ''Kali Pavri – Güzel Kıyı'' Of, Trabzona yerleşmiş 'Hacıhasanoğulları' sülalesinden - yeni adıyla Ulusoy'ların, birliktelik yıllarında 'hoca' lakabı ile ailenin kasası ve reisi 'Ali Osman Ulusoy' hızla kabuk değiştiren Türkiye ve Trabzon markasıydı. Hayatını yöreye, vatanına ve yaşam tarzı ile Atatürke adamış, kurucusu olduğu Trabzonspor dahil, TOBB, Donanma Vakfı ve bir sürü sivil toplum kurumlarında uzun yıllar yöneticilik yapmıştı.
 
Her küçük yerde olduğu gibi, büyüyenin göze battığı yörede, Trabzon onun hayatı oldu. Kardeşlerine karşı sorumluluğu yüzünden 'Adil' ve yenilik dahil çoğu kez her değişikliğe hep mesafeli oldu. 2.5 tonluk iptidai vasıtalarla başlayan nakliye hayatı, daha sonra kamyondan bozma burunlu otobüslerle batıya doğru genişleyen karayolu yolcu taşımacılığı, ardından Mobiloil, Ford, BMC, VW, Desoto, Pirelli gibi markaların bölge temsilcilikleri ve sonunda, yörenin kaderini değiştiren İran Transit nakliyesi ile hızlı büyüyen Ulusoy Trabzon, 1971’de, kardeşler ayrılırken, o kopamadığı Trabzona ölene dek sadık kaldı.
 
Türk İran iş konseyi başkanlığı dahil belki onbinlerce kişiye ekmek kapısı, ailenin uzun yıllar 'en yaşlısı' sıfatıyla, başkalarının sorunlarına 'Arabulucu' olma özelliği ile yörenin simgesi idi ve TrabzonSpor onun en önemli sevdasıydı.’
Kadim dostumuz, ağabeyimiz Ali Osman Ulusoy’u biz de rahmet ve minnetle anıyoruz… 

                                          *******************

   "Makam odasının arkasında bir oda var. Düğmeye basıyorsunuz filmlerdeki gibi açılan kapı yapılmış. İçeride bir oda var, oradan lavaboya geçiyorsunuz.
Sol tarafta da ikinci bir oda var, tamamen kapalı, oradan da koridora gizli çıkış yapabiliyorsunuz.
 
Ama iki odanın arasında bir tane odacık var. Bu odada ışık yok, elektrik düğmesi yok. Küçücük kutu gibi bir oda. Ses yalıtımlı bir oda.
Bir belediye başkanının böyle odaya niye ihtiyacı olur?" 
(Mansur Yavaş)

                                              ************

  Sudan'da bizim liderimizin samimi arkadaşı, bütün dünyada gidebileceği tek ülke olarak bize ve sayın liderimize gelebilen El Beşir diye bir başkan vardı, şimdi nerede?
 
Hele Rabia işaretli Mursi vardı ki bizim liderimizin bize öğrettiği rabia işaretinin kaynağı ve sebebi idi. Bizim liderimiz Mursi'nin kaatiliyle aynı karede Almanya'da poz verirken arkadaşını aklına getirmiş midir?
 
Önce "NATO'nun Libya'da ne işi var" diyen, üç gün sonra Libya'yı bombalayan emperyalistlerin ordusuna Libya'yı bombalamak konusunda destek veren Sayın Cumhurbaşkanımızın sözlerini unutmadım.
Liderimizin birlikte kabine toplantısı yaptığı aile dostu Başer Esad vardı birde, ülkesini üç günde ele geçirip Şam Emevi camisinde Cuma kılacağımız "katil esed" oluvermişti.
 
Bizim liderimizin yakın arkadaşı Putin ülkemize gelmeden önce "katil esed"le Emevi camisinde poz verip İstanbul'a bu resmin söyledikleri ile gelmişti. Üstelik dünyanın en büyük havalimanına değilde sırf Mustafa Kemal'in izini silmek için kapatılan Atatürk Havalimanına inmişti.
 
Kanal İstanbul denen ucubeye, daha önce bu saydığım hataları yapan, FETÖ konusunda aldatıldık diyen Sayın Cumhurbaşkanımızın önerisi olması hasebi ile karşıyım.
 
Nasreddin Hoca rüyasında sakalından yol geçti diye "Bakarsın yol olur" diyerek sakalını kesmişti. Ben onun torunuyum ve zaten sakal yol oldu! 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                             ***************

  Saadet Partisinde insanların cevaplarını yanıtlamaktan ısrarla kaçındığı sorulara gelirsek;
1- Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu Bey partideki görev ve yetkileri itibariyle Yüksek İstişare Kurulu denilen ucubenin üstünde midir, altında mıdır? Altında ise ki öyle görünüyor, herhangi bir genel ve yerel seçim başarısızlığında YİK'in sorumluluğu tam olarak nedir?
2- Saadet Partisi Türk siyasî hayatında siyaset yapmayı mı, mevcut sisteme ya da sistemleşmiş bir iktidara karşı kısmen Diyanet'ten rol çalan bir yöntemle insanlara kuru bir ahlâk vaazı vermeyi mi tercih edecektir?
3- Milli Gazete genel kitlelere hitap eden dünya ölçekli bir haber ve gerçekçi bir yorum gazete mi olmalıdır yoksa Saadet Partisinin kısır iç politik çekişmeleri harlayan bir tür Politbüro bülteni olmaya devam mı edecektir?
4- AGD'nin gençliği ''ileride biz de bir gün reis gibi olup Türkiye'yi yönetebiliriz!'' alt düşüncesiyle donatılmış ''Bir gençlik, pir gençliği!'' kimin eseridir? AKP'nin potansiyel parti altyapısına dönüştürülmüş AGD'den bunca zaman içinde neden eli ayağı düzgün bir tek romancı, hikâyeci, denemeci çıkmamıştır?
5- Kanal 5'e yapılan üstün yetenekli playboy kalıplı Çağlar Cilara transferinden sonra Justin Biber'i de transfer etmeyi düşünüyor musunuz? 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar