Ali Şükrü Bey’e ANIT MEZAR

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Kahya Yahya’nın siyasi koruyucusu, Enver Paşa’nın Ankara’daki temsilcisi, İttihatçı,  Mustafa Kemal Atatürk karşıtlığı ile bilinen hilafetçi Ali Şükrü beyin, Boztepe’deki mezarını kimilerine göre türbe kimilerine göre ise anıt mezar haline getiriyor.

ali-sukru-(3).jpgAli Şükrü bey, Osmanlı deniz kuvvetlerinde kıdemli yüzbaşı iken askerlik görevinden ayrılır ve son Osmanlı Meclisi’nde milletvekili olur. Mondros mütarekesi sonrası Osmanlı Meclisi dağılır. Mustafa Kemal, Milli Mücadeleyi başlatır. Erzurum, Sivas kongrelerinden sonra Ankara’da 23 Nisan 1920’de yeni meclisi açar. Mustafa Kemal, Osmanlı meclisinde milletvekili olanların bir kısmını, yeni meclise davet eder ve milletvekili yapar. Ali Şükrü bey de, Atatürk’ün daveti ile milletvekili olanlardan biridir.
Ali Şükrü bey, TBMM’de ikinci grup olarak adlandırılan muhalefet cephesinde yer alır. TBMM’nin ilk zabıtlarında yer alan meclis konuşmaları genelde hükümeti ve Mustafa Kemal’i eleştiri niteliğindedir. Ali Şükrü bey, Trabzon’da İttihatçı ve Enver Paşacı olan, Kayıkçılar Kahyası Yahya’nın koruyucusudur. Kayıkçılar Kahyası Yahya’nın, Soğuksu yolunda otomobilinin içerisinde öldürülmesine büyük tepki gösterir. Bu olaydan bir süre sonra Ankara’da Giresunlu Topal Osman’ın adamları tarafından öldürülür. Ardından, Topal Osman ve adamları da hükümet kuvvetlerince öldürülür.

ali-sukru-(1).jpgMilli Mücadele ve Cumhuriyetin ilk yıllarında, çok sayıda suikast ve muhaliflerin veya farklı ideolojiyi savunanların yok edildiği veya yönetime sadık kaldıkları bir gerçektir.
Bu olaylar, devrimler kendi evlatlarını yerler mantığı içerisinde değerlendirilebilir!
Ali Şükrü beyin cenazesine Trabzon’da büyük katılım olur. Boztepe’de Ramazan topu olarak bilinen yerin üst tarafındaki mezarı ile kent merkezi arasında insan zinciri oluştuğu söylenir. Ali Şükrü beyin ve daha önce öldürülen Kahya Yahya’nın cenazelerine katılımın yüksek olması, Trabzonluların büyük ekseriyetinin matem içerisinde olmalarının nedeni, Trabzon’un o yıllarda ağırlıklı olarak İttihatçı ve Enver Paşacı olmalarındandı. Bu İttihatçılarından biri de Atatürk tarafından milletvekili yapılmayan ve Atatürk öldükten sonra İsmet İnönü tarafından CHP milletvekili yapılan Faik Ahmet Barutçu’dur.
***
Ali Şükrü olayı; ülkenin kuruluşundan bugüne yaşanan tatsız ve tasvip edilmeyen, eleştirilen olaylardan biri olarak tarihte yerini almasına rağmen, Mustafa Kemal ve Cumhuriyet muhalifleri bu ve benzer olayları temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp gündeme getirir ve bu olaylardan nemalanmaya çalışırlar. 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Boztepe’de çevresi tanzim edilmiş, koruma altına alınmış Ali Şükrü beyin mezarını Anıt mezar veya türbe haline getirme projesi de, Mustafa Kemal ve Cumhuriyet karşıtlarının bir hamlesidir. Yoksa Ali Şükrü beyin mezarı orada dört dörtlük duruyor… İsteyen de gidip Fatihasını okur.
Ali Şükrü beyin tek özelliği kendisini milletvekili yapan Mustafa Kemal’e karşı oluşu, hilafeti savunmasıydı. Ali Şükrü beyin, ayrıca Mustafa Kemal kadar dini bilgisi de yoktu. Ali Şükrü beyi, dini açıdan savunanlar da ne yazık ki bu gerçeği bilmiyor.
Sonuç olarak; yaralar, kaşınarak iyileştirilmez. Bugün Cumhuriyet ve onun değerlerine saldıranlar, bu değerleri yok etmek isteyenler nankörlüğün ötesinde ihanet içerisindedirler. Çünkü, bu insanları Padişahın kulluğundan kurtaran, birey haline getiren, okutan, ülkeyi yönetmelerine zemin hazırlayan iş, meslek ve para sahibi yapan Cumhuriyet ve onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Büyükşehir Belediyesinin bu icraatı siyasi bir icraattır ve doğru değildir. 

BOZTEPE
Boztepe ile ilgili bilgi tazelemesi yapayım. 
Boztepe; Trabzon’un bugün olduğu gibi tarihte de simgesiydi. Boztepe’nin eski adı Mithra dağı veya tepesi idi. Boztepe bir tapınma alanı olduğu için buraya o ad verilmiş. Boztepe’de Pers soyundan gelen asilzadelerin kurduğu Pontus Krallığı döneminde Mithra tanrısının Boztepe’de Kızlar Manastırı’nın bulunduğu yerde bir de heykeli vardı. Roma İmparatorluğu döneminde Trabzon’da Hristiyanlık yayılmaya başlayınca, Aziz Eugenius ve üç arkadaşı Kızlar Manastırı’nın olduğu yerdeki Mithra tapınağına girerek, heykeli dışarı çıkarmışlar ve yamaçtan aşağı atmışlar. Ancak, Eugenius ve arkadaşları bu olaydan sonra idam edilmişler.

k-002.jpg Bu tarihten sonra Trabzon’da Hristiyanlık yayılmaya başlanmış. 4. Yüzyılda da Roma tüm Pagan dinlerini yasaklamış ve Hristiyanlık hakim din haline gelmiş. 1461’de Sulta Mehmet’in Trabzon ve çevresini fethetmesinden sonra bölge halkı kademeli olarak Müslüman olmuş, Müslüman olmayanlar da Rusya ve Yunanistan’a göçmüş. Boztepe’deki Trabzon’un ve bölgenin en eski dini ve tarihi mekanın kalıntılarının bulunduğu Kızlar Manastırı da 1924’den bugüne kaderine terk edilmiş. 
Eski Mithra tapınağı, Hristiyanlıktan sonra ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kızlar veya Rahibeler Manastırı, Cumhuriyet ile birlikte kendi haline bırakılmış, son yıllarda restore edilen ve henüz turizme açılmayan bu manastır, yalnız Trabzon’un değil Anadolu’nun da eski dini mekanlarından biridir. Ne yazık ki, bölgedeki diğer tarihi mekanları olduğu gibi bu mekana da Osmanlının gösterdiği hassasiyeti göstermiyoruz.

Hasan KURT

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum