Ali Türen Öztürk Cezayir de!

Trabzon’un önde gelen müteahhitlik firmalarından biri olan Türen İnşaat’ın patronu, Cezayir’de üstlendiği taahhüt işlerini kontrol etmek için geçtiğimiz hafta içerisinde bu ülkeye gitti. Cezayir’de yol, köprü yapan Ali Türen Öztürk’ün bu ülkede bir de taş kırma ve beton tesisi bulunuyor. Trabzon Ortahisar belediye binasının yapımını da üstlenen Türen İnşaat’ın Giresun, Gümüşhane, Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde şantiyeleri bulunuyor. Ali Türen Öztürk, Suudi Arabistan’da da çok sayıda sağlık ocağı yapmıştı.

ali-türen.jpg

Fıtık oldu!

İşadamı Mustafa Erdem, geçtiğimiz hafta sessiz sedasız fıtık ameliyatı oldu. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde başarılı bir operasyon geçiren Erdem, hastanede bir gece kaldıktan sonra Çamoba’daki evinde istirahat çekildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun gadrine uğrayan işadamlarından biri olan Mustafa Erdem, birkaç yıl önce Muğla Göcek’te bir akaryakıt istasyonu ve kamping alanı hizmete açmıştı. Göcek- Trabzon arasında mekik dokuyan başarılı işadamına geçmiş olsun diyoruz.

Yılmaz’dan yeni projeler!

 

Trabzon Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından Mustafa Yılmaz, dur durak bilmiyor. Mesaisinden arda kalan zamanda Trabzon’da sağlık turizminin gelişmesi için gayret sarf eden Yılmaz, aynı zamanda Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı.
Turizmin artık sadece gezme ve eğlence ile sınırlı olmadığını söyleyen Yılmaz, sağlık turizminin ülkeye kazandırdığı katma değerin diğer turizm çeşitlerine göre 25 kat fazla olduğunu söylüyor.
Sağlıkla ilgili çok sayıda proje hazırlayan ve projelerin birçoğunu hayata geçiren Mustafa Yılmaz, yeni bir projenin hazırlıklarını yapıyor. Yılmaz’ın çalışmaları Sağlık Bakanlığı tarafından takdir ediliyor.

Etkili muhalefet!

etkili-muhalefet.jpg

MHP Trabzon il Başkanı Nihat Birinci, partilerine yönelik muhalefet yapmıyor eleştirilerine tepki göstererek, ‘Şu anda savaş halindeyiz. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Yeri ve zamanı gelince etkili muhalefet yapmasını biliriz’ demiş.
MHP’de yıllar önce partinin demirbaşı Süleyman Latif Yunusoğlu idi. Yunusoğlu, partiyi koruma ve kollamanın mükafatı olarak 1. sıra milletvekili adayı gösterildi ve seçildi. MHP’de şimdilerde partiyi koruma ve kollama görevi Nihat Birinci’ye kaldı. MHP genel seçimde AKP ile ittifak yaparsa, Nihat Birinci AKP sıralarından milletvekili adayı olabilir.
Nihat Birinci’nin, Trabzon’da partisinin iktidara yönelik izlediği politikanın dışında bir hamle yapması veya söylemde bulunması mümkün değil. O nedenle Nihat Birinci’yi eleştirmek yanlış!

Revi yolcu mu?

revi.jpg

AKP il başkanı Haydar Revi’nin 25 Mart’ta yapılacak olan il kongresinde, aday gösterilme ihtimalinin zayıf olduğunu söyleniyor. Ankara kulislerinde, Revi’nin yerine Hasan Dilekoğlu’nun başkan adayı gösterileceği, Revi’nin de Ortahisar veya Büyükşehir belediye başkan adayı olacağı konuşuluyor.
Haydar Revi’nin fahri basın danışmanı gazeteci Ali Savaş ise, il kongresi için 3. kez tarih belirlenme işinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programları ile ilgili olduğunu yazdı. Ali Savaş, 25 Mart’ta Trabzon ve Giresun il kongrelerinin yapılacağını, Cumhurbaşkanı ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanı Berat Albayrak ile birlikte çok sayıda bakanın Trabzon’a geleceğini ve kongrenin 7 bin 500 kişilik Hayri Gür salonunda yapılacağını yazdı. Savaş, Ankara kulislerinden söylenenlerin aksine Haydar Revi’nin yeniden başkan olacağını söyledi.

Yahya Hoca’dan!

Emekli olduktan sonra Muğla Bozburun’da yaşayan Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, sosyal medyada zaman zaman Trabzon ile ilgili fotoğraflar ve anılarını paylaşır. Trabzon’un köklü ailelerinden birine mensup olan Yahya Hoca’nın son 1927 yılında çekilmiş bir fotoyu paylaştı ve altına da şunları yazdı;
‘Bende derin keder ve neo_(güya) liberal "ikinci cumhuriyetçi"lere kızgınlık duyguları uyandıran bir fotoğraf bu. Trabzon'da Rusların şehri Bolşevik İhtilali nedeniyle terk etmelerinden 10 yıl sonra, 1927'de çekilmiş. Anneannem, annem ve dayım kaçtıkları Ankara'dan dönmüşler. Gerçekten fakirlermiş. Dayım 12 yaşında bu fotoğrafta ön sırada sağdan dördüncü çocuk. Fotoğrafın arkasına kendi el yazısı ile (eski yazı) şunları yazmış: "Trabzon Tatbikat Mektebinin hatıralarından sınıf (5) numara (132) 12 yaşında bulunduğum zaman ben taşların arasında Asım Efendi ile aldırdığım fotoğraf"… Asım Efendi büyük bir olasılıkla soldaki öğretmen. Dayımın ayakkabıları yırtık ve bez ya da meşin parçası ile bağlanmış. Dayım önce annesinin dokumacılık yaparak geçinecek parayı kazanması ve sonra ablası (annem) ile evlenen eniştesinin (babam) yardımı ile liseyi bitirdi ve İstanbul Tıp Fakültesinde, Atatürk'ün davet ettiği ve Hitlerden kaçan Yahudi Alman profesörlerden ders alarak hekim oldu. 1940'larda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ateşli Hastalıklar ve Bakteriyoloji uzmanı oldu. Rol modelimdi. Antihistaminlerin olmadığı bir dönemde ağır astım hastası iken beni günlük ilgi ile ayakta tuttu. Fotoğraf sadece benim aile tarihim değil Trabzon sosyal tarihi açısından da ilgi çekebilir.’

************

George W. Bush’un Amerika’da başkan olduğu yılların ikinci dönemi olması lazım. Araklı’nın Milli Görüş kontenjanından belediye reisi Of’ta bir konferansta konuşuyor. Daha üçüncü cümlede, “Bush da kimmiş, bana bir şey desin onun gözünü oyarım, kafasını kırarım” diyor. Hay Allah, daha konferansın başında Gugudalılarla Amerikan yerlileri karşı karşıya geldiler. İçimden bu adamdan Milli Görüşe Guguda muhtarından fazlası olmaz, diye muzip bir düşünce geçiyor. Artı üzerindeki takım elbisesinin altında kibirli bir Fatih Sultan Mehmet büyütmüş. Onca yıl okuduk, teoriler öğrendik, düşündük, bilenlerle konuştuk tartıştık ama önümüze politikacı olarak konulan insan tipolojisi tam bir hayal kırıklığı. Bu sözleri sarf etmek için politikacı da olmak gerekmez. Daha üçüncü cümlede Amerika ile harp eşiğine gelmiş bir Gugudamen! Onun için Saadet Partisi merkezindeki ihtiyar heyetinin Guguda muhtarını karar merciinin dışında tutmuş olması yerinde bir davranıştı. Çünkü ondan Guguda köyüne muhtardan fazlası olmazdı zaten. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar