ALLAH SİZİ TRABZON'U YOK ETMEK İÇİN Mİ GÖNDERDİ?

  Kurt, önceki gün Trabzon kentinin ilk kurulduğu mekan olan Ortahisar’da Bahçecik yol ayırımının köprü tarafında, kale surlarına bitişik yıllardır boş olan ve otlarla kaplı, tarihi kalıntıların yer aldığı Trabzon İmparatoru 2. Alexsios kulesinin bulunduğu alanda, iş makinesinin çalıştığını görünce, otobüs içinde ‘eyvah’ diye seslendi. Otobüs şoförü, az ilerideki durakta otobüsün el frenini çekti ayağa kalktı ve geriye doğru baktı. Kurt, ‘Kaptan, kusura bakma sizlik bir şey yok’ dedi. Şoför, kızarak tekrar direksiyon başına oturdu!

  Ortahisar Bahçecik yol kavşağının doğusunda da yeni bir bina yapıldı. Kaldırımdan birkaç metre geriye çekilen bina kısa sürede tamamlandı. Yarın, Bahçecik yolu genişletilirse muhtemelen o bina yıkılacak.

allah-sizi-(1).jpg

Ortahisar’da eskiden 1970’li yıllara kadar birkaç istisna dışında yapılaşma yoktu. O tarihten sonra, birçoğu kaçak olmak üzere çok sayıda eski ev yıkıldı, bahçelere, tarihi kalıntılar üzerine birkaç katlı betonarme binalar yükseldi. Yapanlara kimse de ‘dur’ demedi!

***

Kurt gazeteye geldi, bilgisayarın başına oturdu Ortahisar’daki bu cinayeti yazmaya başlayacaktı ki, Trabzon Valiliğinin eski özel kalem müdürlerinden Hasan Kamber aradı. Kamber, ‘Hasan bey, şu Ortahisar’daki katliamla ilgili iki satır yaz. Bu kent bu kadar da mı sahipsizdir’ dedi ve ardından ‘sosyal medya hesabımda kısa bir paylaşımda bulundum’ diye ekledi.

Kamber, paylaşımında şöyle dedi;

‘Tarihi eserleri yok etmekle övünen Trabzon, yeni bir başarıya imza atmak üzere. MS 1300’lü yıllarda Trabzon İmparatorlarından ll. Alexios kulesinin yıkılan harabeleri üzerine inşaat ruhsatı ve temel açılması için kazı izni verildi. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna 300, Trabzon Müzesine 400 metre mesafede dozerle 1. Derece arkeolojik alanda kazı yapılıyor, kolay gelsin! Ortahisar Tanjant yolu üzerinde ve iç bölgelerde taş kaplanınca Ortahisar evi olduğu düşünülen yapılara ruhsat veren Belediye ve diğer yetkili kurumlar, tarihi kale içi Ortahisar mahallesini yok etme yemini etti galiba. Elbirliği ile Pazarkapı yok edildi, Mumhaneönü yolda, sırada Yukarıhisar var. Trabzonlu, bu katliamları seyretmeye devam etsin’…

allah-sizi-(2).jpg

***

Gerçekten bu ne hoyratlıktır. Bu ne tarih düşmanlığıdır. Ortahisar’da sonradan yapılan konutların yıkılması istenirken, 1. Derece sit alanlarına inşaat izni veriliyor, iş makineleri ile temel kazısı yapılıyor. Yazık günah! Bu gidişle yakında tarihi kale duvarları da yıkılır.

  Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, vakit geçirmeden orada yapılan kazıyı durdurmalı ve suç duyurusunda bulunmalıdır. Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri orada yapılan işe seyirci kalmamalıdır.

  Her zemin ve fırsatta 4 bin yıllık tarihe sahip olduğunu söylediğimiz bu kentin tarihi değerlerinin, yapılarının, kalıntılarının çoğunu yok ettik bari ayakta kalanları yok etmeyelim.

allah-sizi.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar