Allah tekrarını nasip etsin

Mehmet Ali Bayram Hocam, sevdiğim, değer verdiğim bir insandır. Rahmetli Ömer Lütfi Mete’yi hatırlatır her sesinde, görüntüsünde ve sohbetinde.

Mehmet Ali Hoca der ki;

“Nostalji insan beyninin var ettiği bir yansımadır ki, insan onunla kendi kusurlarını örter.”

Zamanın ve mekânın bir suçu olmadığını, insanların kendilerini düzeltmek için herhangi bir çaba göstermediklerini vurgular.

Hep bayramların eskisinden bahsedilir. Ve “hey gidi eski bayramlar nerede o güzelim bayramlar” denir. Bayram aslında aynı bayram bu durumda sorun kimde?

Bayram hüzündür. Geçmişi neden hatırlatır bilir misiniz? Elini öptüğünüz dedeniz, amcanız, teyzeniz, halanız, çok sevgili komşunuz bu bayram yoktur. Dedenizin saçınızı okşayan eli, ya da elinizi tutarken avucunun içinde sakladığı bayram harçlığı da artık yoktur. Bayramı nostalji yapan, geçmişe duyulan özlem, geçmişteki büyüklerimizin, sevdiklerimizin artık olmayışıdır.

Yoksa bayramlar eskimedi. Gelenekler eskir, değişime uğrar ama yarattığı etki her zaman daimdir. Bayramları hüzün ve neşe ile algılayıp, yaşıyorsak onu hala yaşıyor olmamızdandır.

Eski bayramları özlememek mümkün mü?

Şeker bayramının şekerlerini, lokumlarını, badem şekerlerini hatırlamamak mümkün mü?

Ya uzaktan gelecek olan sevdiklerimizi sevinçle ve hasretle beklemek…

Bayram sabahlarını unutturmayan bayram kahvaltısıdır; Tüm ailenin bir arada olup, birbirine huzur, mutluluk ve sevgiyle baktığı bayram kahvaltıları. Annemin abim için özel yaptığı bayram mıhlaması. Kokusunu yazarken bile hissettiğim geçmiş; Seni seviyorum.

Babamın ve annemin elini öpmek onların “Allah tekrarını nasip etsin” demesi bana hep bu yılı da kurtardık diye düşündürürdü. Annem ve babamdan aldığım her duayı garanti olarak cebime koyardım. Hala öyleyim.

Bayram sabahı amcamın elini öpmek harçlığını kapmak benim en büyük mutluluğumdu. Amcam bugün doksanını aşmış yaşlarında olmasına rağmen yine de o heyecanı hatırlatır bana.

Geçmiş bayramların resmini hatırlamak hep gözyaşı akıttırır bana. Ama içinde hüzünde olsa o resmi incelemekten, herkese ayrı ayrı bakmaktan son derece de mutlu olurum. Bayram resminde herkesi tek tek hatırlarım.  Hasretlik denilen ayrılığın en temel özelliği gözyaşı değil midir zaten? Geçmişin resimlerinin siyah-beyaz olmasını renkleri solmuş olarak değil, geçmişi hatırlattığı için severim. Çünkü siyah renksizliği anlatsa da soyluluğu da ifade eder. Geçmişin asaleti siyah beyaz resimlerde tamamen benim için siyahın asaletindendir. Ya beyaza ne demeli saflığın, temizliğin ve huzurun rengi olan beyaz ise; bu resimlerde huzuru çağırır.  Yani benim için geçmiş huzur ve asalettir.

Bugünün bayramlarının faturasını gençliğin duyarsızlığına ve kapitalizmin esir aldığı sisteme yükleyenler acaba sizin suçunuz hiç mi yok? Şöyle yapardık, bunu yapardık diye söylenen büyükler ne kolay sıyrılıyorsunuz her şeyden. Sen ne yapıyorsun söylenmekten başka. Suç bayramlarda değil, suç senin geçmişini yaşatmak istememende. Geçmişini bilmeden, görmeden yaşayanlar bugün ahlanıp–vahlanan isimlerdir. Bayram demek sadece büyüklerin elini öpmekle sınırlı değildir, Küs olduğun, konuşamadığın kardeşinin de gönlünü alabilmektir. Bayram barışmak, birbirine sımsıkı sarılmaktır.

Geçmiş çocukluğumdur. Geçmişte bayramları güzel yapan çocuk oluşumuzdur. Bayramın harçlığı da, şekeri de, bayramlığı da çocuk içindir.

Günümüz çocuklarının da bayramları güzel. Sen eğer büyük olarak bayramı güzelleştirirsen, anlamlandırırsan ve yaşatırsan bayram yine neşe, coşku ve heyecan verendir. Suçlamak ve hiç bir şey yapmamak faydasızlıktan başka hiçbir işe yaramaz. Sadece söylendiğinle kalırsın.

Her şeyin hızla tüketildiği günümüzde birbirimize sevgiyle bakmayı, bayramlarımızı yaşatmayı hiç değilse başaralım.

Ben her bayram çocukluğumun bayramlarını hem kendim hem de çocuğuma yaşatmaya çalışıyorum. Bu bayramı da büyük bir sevinç ve heyecanla karşılıyorum. Uzak diyarlarda anne-babalarımızdan, kardeşlerimizden, sevdiklerimizden ırak da olsak varlıkları ve beni sevdiklerini bilmek benim en büyük mutluluğum.

Allah tekrarını nasip eylesin, El öpenleriniz çok olsun, çok bayramlar göresiniz. Hepinize hayırlı bayramlar diliyorum.

Bayram sonrası 10 Ağustos’u düşünerek bayramınızı heba etmeyin; Keyfini çıkarın sadece sevdiklerinizle. Öznesizleri bayramınıza dâhil etmeyin. Siyasetten uzak sıcacık bir bayram diliyorum.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.