Allah’ın emri, Peygamberin kavli

Hayatımızı değiştiren bazı olaylar vardır.
Bunlardan en önemlisi evlilik için atılan adımlardır.
Hayatımızı paylaşacağımız, sağlıkta-hastalıkta yanında olacağımız, mutlulukta-hüzünde birlikte olacağımız, genellikle ölene kadar aynı yastığa baş koyacağımız, hayat eşimizi bulup evlenmek;  Hayatımızın en önemli kararıdır.
İlk kız istemeyle başlayan ve sırasıyla söz, nişan ve düğün ile noktalanan ritüeller dizisi.
Ben kendi söz törenimden sonra, ilk kez bu hafta sonu bir kız isteme merasiminde bulundum. Çok mutluluk vericiydi. Çünkü erkek tarafıydım.
Birde ablalarımın isteme merasimlerinde vardım. Ama çok küçüktüm. Evde değil de, dışarıda arkadaşlarıyla oynama yaşındaydım yani.
Söz vermek kısaca erkek ve kız arasındaki bağın kopmayacağına dair tarafların birbirinin sözünü tutmasıdır.
Ailelerin karşılıklı anlaşıp, tanışıp kızı istemesidir söz. Yüzük takılmasıdır.
Esas amaç evliliğe atılan ilk adım olması ve güven duygusunun aşılanmasıdır.
Yani duyurudur.
Bağlılığı simgeleyen güzel bir seremonidir.
Allah’ın emri, peygamberimizin kavli ile başlayan söz öbeği bu gün için çok önemlidir.    
Önceleri bir düşünelim denilip erkek tarafını sıkıntıya sokan ve tekrar gelmelerine sebep olan bu söz öbeği bugünlerde kızımızla oğlumuz anlaşıp karar vermiş bize de evet demek düşerle noktalanıyor.
Erkek arkadaşınla daha rahat gezebilmek için ailelerin üçüncü şahıslara herhangi bir dedikodu durumunda “sözlü” diyebilmesinin rahatlığıdır.
Bu evrede çiftler birbirlerini daha iyi tanırlar.
Gerçi bu süredeki “tanıma” aşaması öncedendi…
Şimdilerde sadece ailenin de olaya dâhil olmasıdır söz.
Ben bu söz merasimini çok sevdim. Çiçekler, çikolatalar, pastalar, börekler, çörekler, tatlılar, kahveler ve güler yüzler. Ve tüm aile bireylerinin bir arada olması; Beklide yıllardır görmediğin bir akrabanı tekrar görmenin mutluluğudur bu tarz törenler. Herkes şıktır ve itinalıdır.  
Allah mesut etsin denilip bozuk paraların etrafa saçılması ve bereketli olsun dileğinden sonra bekar kız ve erkeklerin bu bozuk paralardan almasıdır söz.
Bir de söz mendili vardı. O ne anlam ifade eder inanın bilmiyorum. Ama herhalde erkeğe ömür boyu bağlı kalacağının bir işareti olsa gerek. Bugünlerde bu geleneklerimiz kalmadı. İyi ki kalmadı. Sevginin sözü mü olurmuş. Sevgi içten gelen bir his ve bağlılıktır. Bu bağ veya sevgi mendile mi yazılırmış?   
Ailenin büyüklerinin gözlerinin yaşlanması ve bugünleri görmenin mutluluğunu yaşamaları ise bu tarz törenlerin duygusal anlarıdır.
Allah büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin ki bizde bu geleneklerimizi yaşayalım.
Bu törende nikâh memuru ya da resmi hiçbir yetkiliye şükürler olsun ki ihtiyaç yoktur. Biliyorsunuz nüfus kanununda yapılacak olan bir değişiklikle belediye memuru, muhtarlardan başka il ve ilçe müftülükleri de nikâh kıyabilecek. Bu ülkede zaten insanların % 97’si hem dini hem de resmi nikâhını kıydırırken bu değişiklik ve gereklilik neden diye sormadan geçemedim.
Eğer bir Türk’seniz her gün New York Times, ya da The Guardian veyahut Le Figaro okusanız da mutlaka kız ya da erkek evladınız varsa bu ritüeller olmazsa olmazınızdır. Tanışmak, anlaşmak adettendir.
Hep kız ve erkek evlenir ama ailelerde evlenir derler. Önemlidir ailelerin anlaşması. Çünkü onlardır yolu gösteren ve anlaşmayı sağlayan.
Tabi birde kızın yüzüğündeki pırlantanın kaç karat olduğudur önemli olan bu günlerde.
Kız ile erkeğin biz sade severiz demesi hiçbir önem arz etmez, mühim olan konuşturacak takılar takılmasıdır.
Öyle kendi aramızda yüzük taktık falan değildir bu tarz merasimler.
Bunun facebook, instagram, snapchat ve daha nice kısımları var.
Smile, like ve yorumlar kısmı var; Bu yüzden de dikkat etmek lazım. El âlem ne der sonra?
Doğduğumuzdan beri anne babamızın bıkıp usanmadan söylediği bu söz öbeği “el ve âlemin” diline düşmemek için önlemler almak lazım.
Aman boş verin, El âlemi. Birilerinin beğenmesi değil mevzubahis. Sizin birbirinizi beğenmenizdir konu.
Mühim olan sevgi ve saygı; Erkek ve kızın birbirine olan güvenidir. Siz kendiniz olun. Ve hep mutlu olun. El âlem hep konuşur zaten. İlişkinizin adı sevgiyse gerisi teferruattır.
Sadece birbiriniz sevin. Birlikteliğinizin üzerine belli anlaşmalar koymayın. Anlaşmalar hep uyumsuzluk ve anlaşmazlık getirir. Mutluluklar…

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.