Almanya’da Trabzon’u kimlere tanıtacağız!

Almanya’da Trabzon’u kimlere tanıtacağız!

Milletin, devletin parasını çarçur etmede dünyada kesinlikle bir numarayız.24 Şubat’ta Almanya’nın Dortmund kentinde 3-4 günlük Trabzon tanıtım günleri düzenleniyor.

24 Şubat Çarşamba gününe denk geliyor. Tanıtım Çarşamba’dan başlayıp hafta sonu Cumartesi günü sona erecek. Aktarılan program bu şekilde! Etkinlik hafta içi ve sonuna denk geliyor.
Trabzon’un tanıtılacağı etkinlik, Dortmund’da muhtemelen fuar alanlarının birinde gerçekleştirilecek.
Trabzon’dan Almanya’ya devletin kasasından milletin parasıyla yüzlerce kişiyi taşıyacağız, orada ağırlayacağız, yedireceğiz içireceğiz. Yetmedi, bir de orada stant mıtant açma hikayesine birkaç yüz bin EURO’yu da vereceğiz.
Trabzon’un 18 ilçesi var. Her ilçenin belediye başkanı, meclis üyeleri vs. Bir de Valilik ve kaymakamlıklardan geziye gidecek olanlar… Valisinden kaymakamına… Onlarca kişi görevli, harcırahlı Almanya’ya gidecek.
Masrafların bir bölümün sponsorlar karşılayacakmış!
İyi de sponsorlar parayı babalarının ceplerinden ödemeyecekler ki. Onlar da bir anahtar uydurup devletin kasasından alacak!
Bu etkinlik için harcanacak para tahminim o ki, birkaç milyon EURO’yu geçer.
Almanya’ya gidecekler arasında folklor ekipleri ve mehter takımı da varmış!
Trabzon tarihinde, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar bu kentte, bu bölgede mehter takımı kurulmamış.
Yani Osmanlı döneminde Trabzon’da mehter takımı, mehter bölüğü diye bir şey yok.
Trabzon Belediyesi tasavvuf müziği veya ilahi topluluğu veya Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneğinin Türk Sanat ve Türk Halk Müziği korosu da heyete davet edilseydi!
Trabzon’da eskiden her evden bir nağme yükselirdi..
Rus işgalinde bile evlerdeki nağme sesi susmamıştı…
***
Neyse gelelim bu gezinin Trabzon’a ne tür bir katkı sağlayacağına!
Gerçekten Almanya’nın bir kentine birkaç yüz kişi ile gitmekle, orada kuymak, fındıklı ekmek, Alman sığırlarının etiyle Akçaabat köftesi, marulu ile salatası yapmak, fuar alanının duvarlarına Uzungöl’ün, yağmalanmış yaylaların resimlerini asmakla Trabzon’u kime, kimlere tanıtacağız?
Farz edelim ki, tanıttık! Almanlar Trabzon’a mı gelecek?
Trabzon’a mesela son on yılda iş ve özel görevler dışında kaç Alman vatandaşı geldi?
Bunun seceresi tutuldu mu?
Ayrıca, Akdeniz ve Ege sahilleri dururken Alman Trabzon’a neden gelsin ki!
Zaten gelmiyor!
Almanya’da tanıtım günleri yapmakla ne Trabzon’u tanıtırız ne de Almanları Trabzon’a getirebiliriz.
Bu milletin, bu devletin parasını pulunu hovardaca, hesap vermeden harcayanlara belki bu dünyada bir şey yapılmıyor ama yemin ederim öbür dünyada onlar cehennem ateşi ile yanacak!
Trabzon’un ve bölgenin bu dönemde tanıtımı ancak ve ancak Arap ülkelerinde olur. Arabistan’dan Körfez ülkelerine kadar, oralarda yılda bir iki kez etkinlik düzenleyeceksin. Turizmi, tanıtımı bilen insanları oraya götüreceksin.
İkincisi de Trabzon’da her yıl yaz sonu bir hafta etkinlik düzenleyeceksin. Trabzon’da yaşayanlar, Trabzon’un parasını etkinlik için Ankara’ya İstanbul’a oraya buraya akıtmayacak, oralardan Trabzon’a insanlar gelecek, para gelecek.
Almanya’da yapılacak tanıtım, tekrar ediyorum bu milletin parasını hiç etmedir!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum