ALNIMIZIN AK’IYLA 5YIL!

   İttifak, aday, meclis derken, listelerin kesinleşmesiyle yerel seçim yarışı iyiden iyiye kızıştı. Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç tekrar aday. ‘Alnımızın Akıyla 5 Yıl’ başlıklı, yaptığı -en önemli- 8 işi anlatan bir broşürle havalı havalı dolanıyor. Fakat, bu broşüre göz atıldığında, Ortahisar ilçesinin son beş yıldır ‘Ak’lıktan ziyade, bir ‘Bahtı Karalık’la karşı karşıya kaldığını, başkanı havalandıran şeylerin aslında hava civa olduğunun ipuçlarını yakalayabiliyorsunuz. Nasıl mı? 
AK’VARYUM
Bu broşürde diyor ki; ‘Ortahisar Belediyesi balıkçılık ve denizcilik şehri Trabzon’da yıllardır eksikliği hissedilen akvaryum projesini hayata geçiriyormuş’.

Trabzon şehrinin, denize 135 km komşuluğu varken; ilçelerde birkaç nokta hariç, Ortahisar da ise hiçbir noktada denize girilmiyorken, bırakın denize girmeyi Ortahisar kent merkezi ile deniz kenarlarının bağlantısını kesmişken, Trabzon’a deniz/denizcilik şehri demek; kafa yapmaktan başka bir şey değildir.
Şehrin güneyine akvaryum yapmak da övünülecek bir şey değildir. Deniz kentinin denizle alakası kalmamışken, Akvaryum ‘Alnınızın Akı’  değil, olsa olsa ‘’Bahtınızın Karası’ olur.  Ayrıca…
Akvaryumun yapılacağı tüneli açmak için ihale yapıldı, 7 milyon 749 bin lira ödendi. Tünel açıldıktan sonra, mekanik işler için 10-12 milyon lira daha harcanacak. Sonra da bir o kadar lira balıklar ve sualtı canlıları için harcanacak. Başkan Genç’e hava attıran bu projeden daha büyüğünü tek kuruş ödemeden yapan belediyeler var. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında hizmete açılan, Antalya Aguarium isimli tünel akvaryum, yap-işlet-devret modeli ile yapıldı. Koca Antalya Büyükşehir Belediyesi bütçesinden tek kuruş harcamadan, yap-işlet-devret modeli ile akvaryum yapmışken, bir ilçe belediyesi olan Ortahisar,  neden bütçesini zorladıkça zorluyor ve neden borçlandırıyor?
Bu nasıl bir belediyecilik, bu nasıl bir belediye başkanlığı, bu neyin havası anlamıyorum.
K’EKOPARK
Başkan Genç’in hava attığı, aslında hava cıvayla dolu bu broşüründe diyor ki; ‘Ekopark huzur veriyor. Çam ağaçları, cazibe merkezi, tavşanlar yürüyüş yolu…’ 
Parklar şehrin ciğerleridir, yapılmalıdır. Fakat sözü geçen parkın sanki sıfırdan yaratılmış gibi anlatılması doğru mu? Proje koordinatörü bile; ‘27 yıl önce ağırlıklı ve çok yoğun bir sıklıkta Sekoya ağacı ile bitkilendirilmiş’ bir yer diye ifade ettiği parka, rötuşlar yapılmıştır, kırk yıllık park olmuştur Ekopark, o kadar. Ayrıca, hem Büyükşehir hem de Ortahisar Belediyelerimizin yeşil-park-bahçe sicili çok kötüdür. Nasıl mı?
Yıl 1930. Yalova çiftliğinde ahşap köşkün hemen bitişiğindeki çınar ağaçlarının dallarını kesiyorlardı. Mustafa Kemal görür görmez müdahale etti. ‘Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak dedi’. İki katlı bina üç günde 4 metre 80 santim kaydırıldı. Mustafa Kemal binanın yanına koltuk getirtmiş, oradan hiç ayrılmadan çalışmayı izlemiş, hassasiyetini; ‘O çınar ağacı devlettir’ şeklinde ifade etmişti. Böyle bir kurucuya ve böyle bir zihniyete sahipken…
Yıl 2010. Meydan Parkı, modern bir yapıya kavuşacak denilerek yola çıkıldı. Ağaçlar bilinçsiz budandı, yüzyıllık köklere zarar verildi, yerlerinden oynatıldı, kısaca ağaçlar katledilsin diye her şey yapıldı. Tüm uyarılara kulak tıkandı. Sonuç mu? Ağaçlar kurumaya başladı. En hazin olanı; ağaçları katleden bu çalışmalar yapılırken, Belediye Başkanı’nın oturduğu koltuktan bu çalışmaları bizzat görebiliyor olmasıydı…
TARİHİ İPEK YOLU
Başkan Genç’in broşüründeki 8 projeden birine, hiç başlanmadığı halde ‘Alnımızın Akıyla 5 Yıl’da yaptıklarının içine girivermiş; Tarihi İpekyolu Canlandırma Projesi. Mağmat Boğazı’nda telesiyej, spor alanları, kent balkonu, spor köyü, gözetleme kulesi gibi bir sürü şey sayılmış, güzel de bir animasyonla anlatılmış. Anlatmışta, Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerimiz animasyonla bir şey anlatıyorsa bir hinlik var mıdır diye sormadan edemiyorum. Niye mi? 
AKP 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi, CHP’nin elinden belediye başkanlığını almak için sahaya yeni bir aday ve 61 projeyle indi. Bu 61 projenin birinci sırasında ‘Prestij Projemiz’ sloganıyla ‘Çömlekçi Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ yer alıyordu. Yerel tv kanallarında bilgisayarlı grafik animasyon yöntemi ile hazırlanmış seçim reklamları oynuyor, gazete ve billboardlarda yine bu yöntemle hazırlanmış afiş ve ilanlar yer alıyor, büyük bir dönüşüm ile ultra lüks bir mahalle vaat ediliyordu.
Çömlekçi Projesi, seçmen tercihleri üzerinde fazlasıyla etkisi oldu, animasyoncular seçimin galibi oldu. 5 yıl sonra, 30 Mart 2014 seçimine gidilirken, ‘Çömlekçi Projesi neden bitmedi’ sorusuna ‘Büyükşehir oluyoruz, bitecek’ şeklinde cevap veriliyordu. Büyükşehir olduk, bir 5 yıl daha geçti. Ama Çömlekçi Projesi bitmedi. Daha yarılamadı bile.
Keban Barajı 9, Avrasya Tüneli 5 yılda bitti ama Çömlekçi Projesi bitmedi. Demem o ki; Mağmat Boğazı’na inşa edilecek projeyi animasyon yöntemle size anlatanlar, 10 yıl önce de Çömlekçi Projesini aynı yöntemle anlatmıştılar.
66 BİN KM YOL!
Başkan Genç’in broşürüne, bu kadar tutarsızlığı, bilim ve akıldan uzak -hava civa işi- o küçücük broşüre nasıl sığdırmış anlamadım. ‘Yol Sorunlarımızı Çözdük’ kısmında anlatılanlar matematik ve fiziği, mühendislik ve haritacılığı yerle bir eden türden. Lütfen dikkat…
‘66 bin 195 km yeni yol yapımı’. Evet yanlış okumadınız, Başkan Genç şu Ortahisar’ın mevcut yollara ek, sıfırdan 66 bin km yol yapmış. Trabzon’un tüm ilçelerinde -asfaltlısı asfaltsızı, betonlusu betonsuzu, tek şeritlisi çift şeritlisi, köyleri beldeleri dahil- yol uzunluğu 10 bin km’nin altında, dünyanın çevresi 45 bin km, Trabzon İstanbul arası bin km iken, bu rakam nasıl telaffuz edilir anlamadım. Bu rakamı söylemek normal adam işi değildir. Ayrıca…
‘1 milyon 143 bin km yol bakım ve onarımı’. Bu cümleye izah edecek başkan, bakan, bilim adamı varsa ben diplomamı yırtarım. Hava civa çok ama yerim dar.
31 Mart’ta sandığa gidecek, yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Tercihinizi yaparken, ‘Alnının Akıyla’ bu şehri yönettiğini zannedenlerin, şehri ‘Bahtı Kara’ hale getirdiğini unutmayalım.
Daha yaşanabilir Trabzon ve Ortahisar dileğiyle…

 


Önceki ve Sonraki Yazılar