Alper Bektaş’ın açıklaması!

MOBİAD Başkan Alper Bektaş aradı. Katar’ı gezmeye değil pazar bulmaya, ürün satmaya, oralarda olup bitenleri öğrenmek için gittiklerini söyledi. Bektaş, yurt dışındaki fuarlara katılan kişi ve firmaların yaptığı masrafın yüzde 75’inin devlet tarafından karşılandığını belirterek, ‘Bu olay bize özel bir durum değil. Devlet, üretim yapanı, tüccarı vs. ihracat için teşvik ediyor. Gidin, görün, anlaşma yapın, satın diyor. MOBİAD olarak bize tahsisli 4 milyon dolarlık bir bütçe var. Üç yıl içerisinde 10 fuara katılabiliriz, seyahat edebiliriz. Biz bu parayı proje yaparak aldık. Katar’da 2022 yılında olimpiyat yapılacak. Statlar, salonlar, oteller vs. yapılıyor, yapılacak. Bu işlerden biz nasıl pay alabiliriz. Bunun araştırmasını yaptık’ dedi.

Ayşe Sula Köseoğlu’nun sitemi!

hqdefault.jpg

TGC’nin ödül törenine katılan AKP milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, salonun girişinde gazetemiz sahibi ve TGC eski başkanlarından Hasan Kurt ile karşılaşır.Köseoğlu, her zamanki gibi güleryüzü ve sempatik tavrı ile Kurt’a yaklaşır ve esprili bir şekilde ‘Ayaklarına atacağım’ der.Hasan Kurt, referandum sürecinde zaman zaman Ayşe Sula Köseoğlu ile ilgili yazılar yazdı. Kurt, bir yazısının bir cümlesinde hayır yazacağına evet yazdı.  Ayşe Hanım satır arasında ‘evet’çi oldu. Ayşe Hanım tepki gösterdi. Kurt’u aradı. Ertesi gün hata düzeltildi.Görünen o ki, bundan böyle Ayşe Sula Köseoğlu ile ilgili iki satır yazarken bile dikkatli olmak gerekiyor!

Dubai’de buz  var mıydı?

dubaide-buz-varmişdi.jpg

Trabzon Dünya Ticaret Merkezi yönetimi geçenlerde Dubai’de idi. Dubai’ye giden DTM heyetinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu da vardı.Yomralı olan iki başkan, birbirlerine yönelik açıklama ve eleştirilerden sonra Trabzon’da bir araya gelmemeye, görüntü vermemeye özen gösteriyordu. Bu köşede birkaç gün önce Dubai’de bir arada gezen iki başkanın fotoğrafını yayınladık ve ‘başkanlar arasındaki buzlar eridi’ şeklinde yorum yaptık.Sağıroğlu önceki akşam bir toplantıda karşılaştığı gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a, ‘Sayın Kurt, Dubai’de buz var mıydı’ diyerek laf attı.Kurt da, ‘Başkan, Dubai’de buzun erimeme şansı var mı?’ dedi.‘Buzlar eridi’ söylemi, küslüğün, kavganın, çekişmenin ortadan kalktığı, barışın geldiği anlamı taşır.Sağıroğlu’nun ‘buz var mıydı’ söylemi, Gümrükçüoğlu ile aralarında sorun olmadığı şeklinde de yorumlanabilir.Küslükle, kavga ile bir yere varılamaz ve sonuç da alınamaz. Bunu iki başkanda iyi biliyor!

Kiev’den selam!

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen bir sempozyuma katılmak için bu ülkeye giden KTÜ öğretim üyesi ve Kuzey Ekspres yazarı Prof.Dr. Kemal Üçüncü, Kiev’e ayak basar basmaz ilk işi; Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemiloğlu’nu ziyaret etmek oldu. Cemiloğlu ile bir süre sohbet eden Kemal Üçüncü daha sonra Kiev’de kısa bir gezinti yaptı.

Kemal Üçüncü birkaç saatlik gözlemini şöyle özetledi;

‘Kiev Bilimler Akademisi ile Dinamo Kiev Stadı karşılıklı. Efsane teknik direktör Lobanovsky'nin adı verilmiş [Lobanovsky Lob=beyin]. Sanki bizim sert şut ekibi. Stad bir park müze gibi. ‘Cahil hiçbir nesnedir’ ne güzel demiş Hacı Bektaş Veli. Bu stad Marinsky Park içinde. Efsanevi Ekaterina burada Ukrain kazağı köylü sevgilisi ile buluşuyordu. Adam öyle bir Kamacı ki bunla da yetinmeyip Cariceyi köye annesinin elini öpmeye getirmiş.’.

Kemal Hoca, Ukrayna izlenimlerini Trabzon’a döndükten sonra yazacağını söyledi.

Fener’in güçlenmesini istemeyenler!

Trabzonspor’un devre arasında kadro dışı kalan oyuncusu Mehmet Ekici, ‘Fenerbahçe’ye transferimi Fener’in güçlenmesini istemeyenler engelledi’ dedi.

fenerin-güçlenmesini-(1).jpg

Trabzonspor ile Beşiktaş’ın anlaştıklarını belirten Mehmet Ekici, ‘Devre arasında Trabzonspor para kazansın istedim ancak olmadı. İstemediğim bir kulübe beni zorla göndermek istediler. Büyük baskı yapıldı bana. O dönemde yaşadıklarımı hiçbir futbolcu yaşamasın. Devre arasında beni F.Bahçe’ye göndermek istemediklerini anlayınca, ‘O zaman Başakşehir’e kiralayın’ dedim. Onu da kabul etmediler. F.Bahçe’nin beni alarak güçlenmesini istemediler. Birileri net şekilde Fenerbahçe kadrosunun kuvvetlenmesini istemedi. O dönemde yaşadıklarımı, başta Fikret Orman’la ilgili olmak üzere, birçok konuda açıklamalar yapacağım. Tüm gerçekler ortaya çıkacak’ dedi.

Mehmet Ekici’nin söylediklerini Kuzey Ekspres aylar öncesinde yazdı. Ekici’nin, Fenerbahçe’ye transferini engelleyen isim kimilerine göre BJK teknik direktörü Şenol Güneş… Güneş, Ekici’nin BJK’ye alınmasını istemediği gibi bu oyuncunun Fenerbahçe’ye satılmasına da olumlu bakmadı. Güneş, Ekici’nin kadro dışı bırakılmasına karşılık Olcay Şahan’ın Trabzonspor’a verilmesine onay verdi. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da, Güneş’in isteği doğrultusunda Olcay Şahan’ı Trabzonspor’a verdi.

Trabzonspor’da iken elini taşın altına koymayan, transfer konusunda net tavır almayan Şenol Güneş’in Beşiktaş’ta farklı atraksiyonlara girmesini yorumlayan Trabzonlu ünlü bir spor yazarı, ‘Şenol Hoca, İstanbul’da ne yapılması gerektiğini bilen biri. İstanbul’da oyunu İstanbul’un kurallarına göre oynuyor’ dedi.

 

Turgay Beşyıldız'ın

Avni Aker önerisi!

 

Turgay Beşyıldız, kent sorunlarına duyarlı bir gazeteci arkadaşımızdır. Her bulduğu fırsatta da sorumlu makamda oturanlara önerilerini, gördüğü eksikleri, projelerini aktarır. Beşyıldız, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'in 3 yılın değerlendirmesini yaptığı basın toplantısında da yıkılacak Avni Aker Stadı'yla ilgili bir önerisini Başkan'a iletti. Turgay, stadın Numune Hastanesi tarafındaki kale arkası tribününün eski bölümünün korunmasını ve anı olarak sembolleştirilerek görenlere aktarılmasını önerdi. Bu teklif Ahmet Metin Genç'in de kafasına yattı.

Başkan, 2010-11 sezonuyla bütünleştirilmesi suretiyle "temiz futbol burada oynandı" mesajını içerecek bir projenin son derece anlamlı olabileceğinin altını çizdi. Bakalım, hazırlanacak projede Turgay Beşyıldız'ın, Ahmet Metin Genç tarafından da benimsenen önerisi dikkate alınacak mı?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar