Altan Şentürk Kuzey Ekspres’te!

  Cumartesi günü Kuzey Ekspres’in sürpriz bir misafiri vardı. Misafirimizin babasını Trabzon’un eskileri tanır. Trabzon’da 1980’li yılların ortalarına kadar önemli bir bölge müdürlüğü vardı. 5-6 vilayetin bağlı olduğu bu bölge müdürlüğünün adı Turizm Bölge Müdürlüğü idi. Bu müdürlüğün bir de efsane bölge müdürü vardı. Adı Cevat Şentürk’tü…
  Cevat Şentürk, 1980 öncesi CHP’den senatör adayı olmuştu. Seçilememişti. Seçimden sonra görevinden alınmış ve yanılmıyorsak Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne atanmıştı. Cevat Şentürk, görevine dönmek için mahkemeye gitmişti. Avukatı da Adalet Partisi’nde milletvekilliği de yapmış olan İbrahim Vecdi Aksakal’dı. Cevat Şentürk davayı kazandı, görevine döndü. Ancak bir süre sonra Bölge müdürlüğü kaldırıldı ve il müdürlükleri kuruldu. Trabzon Turizm il müdürlüğüne de Volkan Canalioğlu getirildi.
  Kuzey Ekspres’in misafiri Cevat Şentürk’ün oğlu, Altan Şentürk’tü… Altan Şentürk, bankacılık sektöründe zirve yapmış bir isim. Bölge Müdürlüğü, Azerbaycan’da bir bankanın temsilciliği gibi görevlerde bulunmuştu. 
  altan-serturk1.jpgAltan Şentürk’ün çocukluğu ve gençlik yılları Trabzon’da geçmişti. Üniversite sonrası İstanbul’a demir attı. Altan Şentürk, bankacılık sektöründen ayrıldıktan bir süre sonra çevresinin ve yakın arkadaşlarının teşvikiyle siyasete girmeye karar verdi. Kadıköy, CHP ilçe örgütüne kayıt oldu, ertesi gün de belediye meclis aday listesinde yer aldı. 
***
   Altan Şentürk, meclis üyesi seçildi ve ardından Kadıköy Belediye Başkan yardımcılığına getirildi. Kadıköy Belediyesi’nin kasası tahminimiz o ki, Altan kardeşimize emanet edilmiş. Kadıköy Belediye Başkanının isabetli bir karar aldığını söyleyebiliriz. Altan Şentürk, TS eski yöneticilerinden Mahmut Aksu ile Trabzonspor-Beşiktaş maçını izlemek ve Trabzon’daki eski arkadaşları ile görüşmek için memleketine geldi. Hazır Trabzon’a gelmişken, ‘Kuzey Ekspres’i ve Hasan abiyi görelim’ demiş. Altan Şentürk’ün, TS eski futbolcularından İskender Günen’in ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun da en yakın arkadaşlarından biri olduğunu söyleyelim. 
  Altan Şentürk ile geçmişten günümüze bir ufuk turu yaptık.  Altan kardeşimizi kutlar, başarılar dileriz. 

********

Akçaabat’taki köfteciler kepenk kapatabilir!

akcaabatta-kofteciler-(2).jpg  Trabzon’un yeme içme sektörünün lokomotifi olan Akçaabat sahil şeridindeki köfteciler son dönemlerde hayli sıkıntılı. Sahil şeridindeki köfteciler, her geçen gün artan işyeri kiraları ve genel giderler nedeniyle çalışanlarının yarısından fazlasının işine son vermeyi planlıyorlar.
  Akçaabat ilçesini Trabzon ve bölgede yeme içme sektöründe zirveye taşıyan bu bacasız fabrikalara zor günler yaşatan olay, artan kira, elektrik ve işçi sigorta ve ücretleri. 
   akcaabatta-kofteciler-(1).jpgAkçaabat sahil şeridindeki dolgu sahası ilçe belediyesine tahsis edilmiş. Köfte salonlarını Akçaabat Belediyesi kiraya vermiş. İşletmeler, belediyeye aylık 20 ila 30 bin lira arasında kira ödüyor. Ayrıca, bir de Milli Emlak Müdürlüğüne işgaliye bedeli olarak ecrimisil ödüyorlar. Bir işletmenin aylık kira bedeli 50 bin lirayı aşıyor.
İşletme sahipleri ilçe eski belediye başkanı Şefik Türkmen’e, ‘Başkan, çok kira ödüyoruz. Trabzon sahillerindeki köfte salonlarının aylık kira ve ercimisil ödemeleri bizden kat kat daha düşük. Bizim ayda 50 ödediğimiz yerde oradakiler en fazla 15 ödüyor. Bu işi düzeltin. Bizim kiraları da Trabzon’dakilerin seviyesine indirin’ diye teklif yapmışlardı.
   Eski başkan Türkmen ise, ‘Siz çok kazanıyorsunuz, çok kira ödemeniz gerekir’ diyerek işletme sahiplerinin tekliflerine olumsuz yanıt vermişti. 
***

  Akçaabat sahilinde dolgu sahasında mülkü hazineye, kirası belediyeye ödenen 10’a yakın köfte-balık restoranı bulunuyor. Bu işletmelerde 500 civarında insan çalışıyor. İşletmeler ayrıca ilçe ekonomisinin atar damarı konumunda. İşletmeler, balıktan marula, fasulyeden bostana kadar çok sayıda tarım ürününü ilçenin köylerinden tedarik ediyor. 
  İşletmelerin kira başta olmak üzere genel giderlerinin, et, balık ve sebze fiyatlarının artması otomatik olarak satılan ürünün fiyatına yansıtılıyor. İnsanların alım gücünün düşmesinin yanı sıra Trabzon genelindeki önemli tarihi mekanların onarım gerekçesiyle kapalı tutulması, ilçedeki restoranların işlerinin düşmesinin bir başka nedeni.
   Akçaabat’taki restoranların, köfte salonlarının ayakta kalmaları, ilçeye ekonomik olarak katkı sağlamayı sürdürmeleri için ilçe belediyesi, sahildeki restoranların kira bedellerini, Trabzon’daki işletmelerle eşit tutmalıdır. Akçaabat’ın yeni belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, sahildeki işletmelerin kepenk kapatmamaları için kiralarını kesinlikle Trabzon’dakilerle eşit hale getirmeli ve ayrıca işletmelerden çalıştırdıkları eleman sayısına göre kira almalıdır.  İşletmelerde çalışan sayısı artınca kira da otomatik olarak düşürülmelidir. 

‘Ekrem herkesi hizaya getirdi!’

  ekrem-herkesi.jpgTürkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkışı ve milli mücadeleyi başlattığı tarih olan 19 Mayıs 1919’u Türk Gençliğine armağan etmiş ve bu tarih gençlik ve spor bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştı. Samsun Valiliği Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 99. yıldönümü akşamı Samsun’da düzenlenen Fener Alayını iptal etmişti. Stadyumlarda kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenleri ise AKP iktidarı tarafından kaldırılmıştı.
Bu yıl ise Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, milli mücadelenin fitilinin yakıldığı tarihin 100. Yıldönümü ise devlet töreni ile kutlanması farklı tepkileri ve yorumları da beraberinde getirdi.
  Sosyal medyadaki paylaşımlarda, hükümetin ve Atatürk’e karşı olanların 19 Mayıs’a ve Atatürk’e kerhen de olsa sarılmalarını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun çıkışına ve kamuoyunda büyük destek görmesine bağlıyor. Paylaşımlarda, ‘Ekrem herkesi hizaya getirdi’ deniliyor.

********************

  Mekkelilerin kovduğu ilk müslümanlar muhacir olur, Yesrip kabul eder ve oraya yerleşirler. Yesrip'li müslümanlar yani Ensar gelenlere sahip oldukları her şeyin yarısını verirler. Öyle ki;"Muhacirler Ensar kardeşlerinin mirasçısı olacak" zannedilir.
  Nereden nereye? Komşusu kendi evinin park yerine arabasını park etti diye komşusuna en galiz küfürlerle saldıran insanlar var. Oruç tutuyor, teravih kılıyor bu Müslümanlar!
  İman eden insanın asıl borcu insanlığa hizmettir, ibadet değil. Çünkü ibadet kendi çıkarına hizmettir, yani bir nevi bencilliktir. İnanan insanın asıl borcu kurtuluşa erdirici, üretici, paylaşımcı, birleştirici eylemlerde bulunmak yani "salih amel" sahibi olmaktır. Sizin "salih ameliniz" asıl cihaddır çünkü! Ve din sahibi insanın görevi inandığı değerlerin iş ve oluşta nasıl doğruya ulaştırıcı olduğunu üretici eylemlerle yaşayarak göstermektir.
  Hey Müslüman uyan; boşuna eğilip kalkıyor, Kuran teganni ediyor ve aç kalıyorsun. Bırak bunları da kardeşine hitap ve amelinde göster imanını! Ki örnek olsun, tüm dünyaya yayılsın "selam" yani teslim oluş ve kardeşlik.
   Yoksa sevgisiz, küfreder gibi "esselamu aleyküm" işe yaramaz, 8 milyarlık dünyada birbirini boğazlayanlar dini olursun.
Öyle olmadık mı?  
(M.Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar