Altyapı Büyükşehir’den, üstyapıda birlikteyiz!

Altyapı Büyükşehir’den, üstyapıda birlikteyiz!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Büyükşehir Belediyesi tarafından devam eden altyapı çalışmaları konusunda, “Ortahisar Belediyesi olarak yapımında ve maddi kısmında işin içinde yokuz. Ancak üst yapıya geldiğimiz zaman devreye gireceğiz” dedi.

ÇOK RİSKLİ BİR ÇALIŞMA

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından devam eden altyapı çalışmalarını değerlendiren Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  Trabzon’da en son Orhan Karakullukçu döneminde bir altyapı çalışması yapıldığın daha sonra ise Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde yer altı şebeke değişiminin gündeme geldiğini hatırlattı.

Murat Zorluoğlu’nun başkan seçildikten sonra bu konuda çok kararlı bir adım attığını belirten Başkan Genç, “Biz de kendisine destek olduk. Çünkü belediyeler bu konuya çok girmek istemezler. Gerçekten riskli bir çalışma, özellikle yeraltı görünmeyen bir yatırım. Ancak bu bütün Trabzonluların sağlığı için olmazsa olmaz bir konuydu. Sağ olsun başkanımız o adımı attı. Bizlerde arkasında kararlı bir şekilde durduk, durmaya da devam ediyoruz” dedi.

YOK DİYE BIRAKAMAZDIK!

“Toplamda 565 kilometrelik şebeke su değişimi, 100 kilometrelik kanalizasyon ve bazı alanlardaki yağmur suyu drenaj kanallarının açılması sözkonusu” diyen Başkan Genç, “Bu kısma kadar Ortahisar Belediyesi olarak yapımında ve maddi kısmında işin içinde yokuz.

Ancak üstyapıya geldiğimiz zaman devreye gireceğiz. Üstyapı çalışmalarında Büyükşehir Belediye’mizle beraber rol üstlendik. Hibe proje kapsamında üstyapı çalışmaları yoktu. Ancak biz yok diye bu projeyi bırakamazdık. Çünkü bu projenin % 65’i hibe, bu da ciddi bir rakam, 15 milyon eurodan bahsediyoruz. Dolayısıyla üstyapı konusunu üstlendik.

Mayıs sonunda Beşirli’den başlayacağız. TİSKİ’nin bize teslim ettiği alanların hem kaldırımını hem yolunu yapmaya başlıyoruz. Bunun için hazırlıklarımızı da tamamladık” İfadelerini kullandı.

İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ

Büyükşehir Belediyesi ile güzel bir işbirliği içerisinde olduklarına dikkat çeken Başkan Genç, “İnşallah beraberce bunu yapacağız. Bu durum artık vatandaşımızı zorlamaya başladı. Ulaşım konforumuz aksadı ancak sağlıklı su içmek için bu çalışmalar farzdı.

Şu anda çalışmaların yoğun olduğu bölge Meydan Bölgesi, bu ay itibarıyla burada altyapı çalışması bitiyor. İki-üç ay içinde de bu bölgenin üstyapısı tamamen bitecek. Bunun yanında eşzamanlı olarak 1-2 No’lu Beşirli, Karşıyaka, Kanuni-Konaklar, Kalkınma’da biten kısımlarda da ayrıca çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz 2023’ün sonunda bunu bitirmek. 

Şu anda 105. kilometredeyiz. 105 kilometrelik bir mesafeyi bitirdik. Ayrıca vatandaşlarımızın sabrına teşekkür ediyoruz. Şu an başka yöneticilerin iteleyebileceği riskler barındıran bir hususu ve yatırımı el birliğiyle yapıyoruz. Vatandaşlarımızın hoşgörüsüne sığınıyoruz” diye konuştu.

TÜNEL AKVARYUM EYLÜL-EKİM GİBİ

Tünel akvaryum konusuna da değinen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç şunları söyledi: “Tünel Akvaryum Trabzon’a kazandıracağımız çok cazip ve özellikli bir proje olacak. Biliyorsunuz tünel ve tünel içi yapım kısmını biz yaptık. Akvaryum kısmını 22 Eylül 2020’de ihale ettik. 12 Ocak’ta yer teslimi yaptık.

Önümüzdeki eylül-ekim gibi hizmete alacağız. Gecikmeden eleştiri varsa da herhangi bir gecikme olmadı. Yap-işlet-devret ile yatırımcı bulduk. Ancak pandemi koşulları dolayısıyla %75 Orbel %25 yapımcı firma müşterekliğiyle yapılıyor.

Türkiye’deki diğer örneklerini inceledikten sonra fizibilite çalışmamızı yaptık. Firmalar bu çalışmalara %100 girmiyorlar, %50’ye kadar girdiklerini söylemişlerdi. Pandemi olunca da %25 olarak ihaleye girdiler. Ancak önemli olan bu hizmeti şehre kazandırmak... Bunun yanı sıra seyir terasımızı da yapacağız. Onay geldi imar planı üstünde çalışıyoruz.”

SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Başkan Genç, Ganita projesiyle ilgili olarak ise, “Ganita’da su iskele park ve su parkı projelerimiz var. Murat başkanımızdan yer talep ettik. Sağ olsun bu projeleri aldı maliyetiyle birlikte karşılayacak. Ganita artık bir yaşam alanı olacak. Öyle bir iki kiracıya verilmiş bir bölge olmaktan çıkacak. Buralar bizim alanlarımız, buraları yapmamız gerekiyor. Bu projelere sabırsız yaklaşıyoruz, hemen bitsin istiyoruz.

Büyükşehir Belediye’miz büyük gayret içinde biraz sabretmemiz gerekiyor. Denizden koptuk denizle tekrar birleşmemiz için biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Denizi tamamen kendi haline bırakarak yapamayız. Hep Samsun ile kıyaslıyoruz ama Samsun hep dolgu yapmış, çıkmış. Önemli olan sahilde denize girebilecek alanlar oluşturmak ve halka açmak. Bunun içinde ciddi bir gayretin içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.