Anadolu’nun en eski manastırı olan Vazelon

             Böyleydi                                                               
384f2151-69a7-47f7-90b5-b04a26c5b739.jpg                           

     Bu hale geldi

  9cb9bf2b-5a74-426a-8668-16395941e771.jpg

    Trabzon- Erzurum karayolunun, Maçka’nın güney-doğu çıkışı sonrası yol güzergahındaki Kiremitli köyünün 6-7 km. batısında, vahşi Vazelon vadisinin kuzeyinde, çam ormanları içinde, M.S. 270 ila 317 tarihleri arasında yapıldığı belirlenen Vazelon Manastırı da, Maçka Galyan vadisindeki Kuştul Manastırı gibi talan edildi, yıkıldı.
   Kimi tarihçiler, Vazelon Manastırının ismini kurulmuş olduğu Zabulon dağından aldığını söylüyor. Vazelon Manastırı Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 19. yüzyılda etraflıca onarıldı, küçük mağaranın önünde kalan kilise ve keşiş odaları bu yüzyılda yapıldı.  Manastırın iç bölümlerindeki paha biçilmez freskler ve resimler zaman içerisinde tahrip edildi.  Manastırın taş binasının içinde ağaçlar boy attı.
   Vazelon Manastırının da, Sümela Manastırı gibi ücra bir mekanda yapıldığını belirten tarihçiler, bu manastırların ücra bölgelerde yapılmasına rağmen çevrelerinde meskun yerleşim yerlerinin bulunduğunu söylüyorlar. Vazelon Manastırı, Roma İmparatorluğunun Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul etmesinden sonra Trabzon ve bölgede yapılan ilk manastır olma özelliğini taşıyor.
   Anadolu’nun en eski manastırı olan Vazelon Manastırı da Kuştul Manastırı gibi iyice enkaz ve taş yığını haline geldi. Turizmciler, Kuştul Manastırı gibi Vazelon Manastırı’nın da restore edilip otel haline getirilmesini istiyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar