Ankara sallandı!

Ankara sallandı!

Ankara'da bu yıl 2'incisi düzenlenen ve 4 gün sürecek olan "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri", Atatürk Kültür Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görkemli bir törenle açıldı

BAŞBAKAN AÇTI

Ankara'da bu yıl 2'incisi düzenlenen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri", Atatürk Kültür Merkezi'nde dün  başladı. 4 gün sürecek olan etkinliklerin açılışını,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği ile Trabzon Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri", Pazar gününe kadar devam edecek.  

 

“ZAN ALTINDA BIRAKILAMAZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzonlular'dan kentleriyle ilgili yakıştırmaları ve sıkıntıları konuşmamalarını isteyerek, ''Üç kişinin, beş kişinin yaptığı yanlış, Trabzonlu'yu ve Trabzon'u zan altında bırakamaz'' dedi.  Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) bu yıl ikincisi düzenlenen,''Her Yönüyle Trabzon'' etkinliklerine katıldı. AKM'ye gelişinde, ağırlıklı olarak yöresel yemeklerin tanıtıltığı standları gezen Erdoğan, bazı ürünlerin tadına baktı.

TÜRKİYE’NİN İNCİSİ

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti ve başarılar diledi. Erdoğan, etkinliğin Trabzon'un tanıtımına katkı sağlayacağını da söyledi. ''Karadeniz'in incisi'' Trabzon'un; tarihi, kültürü ve insanıyla Türkiye'nin de incisi olduğunu dile getiren Erdoğan, kentin önemli bir potansiyel taşıdığını belirtti.  

"YETER SÖZ MİLLETİN!"

'Trabzon ne zaman güleceğini, ne zaman gürleyeceğini çok iyi bilen bir şehirdir'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:  ''Rahmetli Adnan Menderes, yıllar önce Trabzon Belediye Binası'nın balkonundan 'Yeter, Söz Milletin' demişti. Partimiz'in teşkilatını kurarken, 2001 yılında, ben de aynı yerden yaptığım konuşmada 'Yeter, Söz de Karar da Milletin' demiştim. 2001'de, Trabzon başta olmak üzere, Türkiye'nin her yerinden yayılan ekonomik refah ve demokrasi talebi, çok şükür Türkiye'yi bugünlere taşıdı. Bugün Türkiye'nin her şehri, ilçesi, beldesi, köyü bu yeni kuvvetten nasibini almaya devam edecektir.''      "KARGALAR BİLE GÜLER"Başbakan Erdoğan, son 5 yılda Trabzon'a  1.5 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını belirtti. Erdoğan, Trabzon'un bu alanda 6. kent seviyesine çıktığını kaydetti.   Erdoğan, ''Trabzon'da son 5 yılda muhtaçlara 30 bin ton kömür dağıttık. Biz yatırımlarımızı aynen devam ettireceğiz, yeter ki halkımız bunu görsün, takdir etsin. İstanbul'un, Ankara'nın elit semtlerinde oturarak, masa başında sosyolojik analizler yaparak, kimse şehirlerimizdeki hizmetleri anlayamaz. Sosyal sorunlara, sosyal devlet anlayışıyla el atıyoruz. Bu, hem anayasal görevimiz, hem insani görevimiz. Bir garibin sofrasına oturup bir dilim peyniri, üç tane zeytini, yokluğu, yoksulluğu görmeden ve hissetmeden ahkam keserseniz, yaptığınız yorumlarla kargaları bile güldürürsünüz.'' diye konuştu.

TRABZON’UN ZENGİNLİĞİ

TBMM Başkanı Köksal Toptan, AKM’de yer alan stantları gezdi. Trabzon’un tarihi bir kent olduğunu hatırlatan Toptan, “Bu güzel kentimizin zenginliklerini görmekten mutluluk duyuyorum. Trabzon, yetiştirdiği değerleriyle ülke kalkınmasına ve siyasetine katkıda bulunan bir kentimizdir. Hemşerilerimin arasında bulunmaktan onur duyuyorum” dedi. 

 

“BÜYÜK FIRSAT”

Etkinlik için Ankara’ya gelen Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon'un tarihten beri kültür ve ticaret şehri olmasının yanı sıra lojistik bir güç olarak kullanılageldiğini söyledi. Okutan,  "Son dönemlerde bunun kamuoyu tarafından iyi bilinmediğini düşünüyoruz. Biz bu yönümüzü ve ürettiklerimizi, fuarlarla ve benzeri çalışmalarla ilimizin kültür, sanat ve estetik yönünü göstermek arzusundayız" dedi.

 

“DOSTLARIMIZ SEYREDECEK”

Trabzon'un göç veren ve nüfusunun büyük çoğunluğunun başka illerde yaşadığına işaret eden Vali Okutan şöyle konuştu, "Burada hem Trabzonlular hem de dışarıdan gelen hemşerilerimiz ve ayrıca Trabzon dostları bu güzelliği yaşayacak. Burada değişik etkinlikler var. Sportif aktiviteler, kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek. Bunları doya doya Trabzon dostları seyredecek, o lezzeti de tadacaklar. Buraya ciddi bir katılım var. Sadece hemşerilerimiz değil, Trabzon'u tanıyanlar da gelip gidiyorlar. Trabzon; Fatih'in fethettiği, Yavuz Sultan Selim'in 22 yıl valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman'ın 15 yıl yaşadığı, Atatürk'ün bizzat 3 kez ziyaret ettiği ve mallarını dağıttığı bir şehir. Doğal güzelliğiyle, sportif aktiviteleriyle, kültürel dokularıyla bunu kamuoyuyla paylaşmak ve güçlendirmek istiyoruz."

 

“ÖNEMİ BÜYÜK”

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, ise Trabzon’un tanıtımına büyük önem verdiklerini söyledi. Canalioğlu, “Etkinlik Ankara’daki Trabzonlularla, Trabzon’dan Ankara’ya gelenleri buluşturdu. Ankaralıların da Trabzon’u ve Trabzonluları daha iyi tanımasına neden oldu. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi. 

 

KAYNAŞMA ORTAMI

AK Parti Trabzon İl Başkanı Muhammet Balta da, bu tür etkinliklerin Türkiye'nin dört bir köşesindeki Trabzonlular ve Trabzon dostları için bir kaynaşma ortamı oluşturduğunu söyledi. Etkinlikler kapsamında açılan standlarda her ilçenin kendi yöresel yiyecek ve giyeceklerini sergilediğini belirten Balta, ayrıca Trabzon'un doğal güzelliklerinin de etkinlikler kapsamında gösterildiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.