Ankara’da konuşulanlar!

  AKP’nin belediye başkan adaylarının bazıları bugünlerde Ankara’da mekik dokuyorlar. Parti genel merkezi ve özel ofislerde nabız yoklayan belediye başkan adayları, başkanları belirleyecek olan parti yöneticileri ile görüşmeye çalışıyorlar. Nüfusu 100 binden az olan ilçelerin başkanlarının parti genel merkezinde belirleneceği bu rakamın üstünde olan yerlerde ise son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği bildirildi.

ankarada-001.jpg
Ankara kulislerinde konuşulanlara bakılırsa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı, aday belirleme sürecinin son günü netleşecekmiş. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 20’ye yakın ismin telaffuz edildiği, bu aday adayları arasında Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Mazhar Yıldırımhan, Haydar Revi, Mehmet Atalay, Orhan Gümrükçüoğlu, Ayşe Sula Köseoğlu, Asım Aykan, Erdoğan Bayraktar, Oktay Saral ve Davut Çakır’ın isimlerinin ön plana çıktığı bildirildi.  AKP Büyükşehir belediye Başkan adayı belirlemesinde milletvekillerinin de görüşlerinin alınacağı söyleniyor. 

Erdem Şen
kendinden emin!

erdem-sen.jpg

Arsin Belediye Başkanı Dr. Erdem Şen’in yeniden aday gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Üç dönemdir Arsin belediye başkanlığını yürüten Şen, aday olduğunu parti genel merkezine bildirdiği kaydedildi. Arsin belediye başkanlığına aday olan Şaban Bülbül için ise Ankara’da parti genel merkezinde etkili olan bazı isimlerin devreye girdiği öğrenildi. 

Sunguroğlu
aday olur mu?

sunguroglu.jpg

Arsin’de, eski belediye başkanlarından Ramis Sunguroğlu’nun yeniden aday olması isteniyor. Arsin’de muhalefet partileri ilçede geniş bir çevresi bulunan Ramis Sunguroğlu’nun aday olması halinde seçimi kazanabileceği söyleniyor. Ramis Sunguroğlu’nun ise aday olmayı düşünmemekle birlikte gelişmeleri takip ettiği öğrenildi.

Sağıroğlu mu 
Ayyıldız mı?

sagiroglu-mu-(2).jpg

Yomra’nın gelişmesine ve büyümesine büyük katkı sağlayan belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun, aday gösterilip gösterilmemesi parti genel merkezindeki heyetin vereceği karara bağlı. AKP’de Süleyman Soylu ile birlikte hareket eden İbrahim Sağıroğlu’nun aday gösterilmemesi halinde yerine Dündar Ayyıldız’ın aday gösterileceği ileri sürülüyor.

sagiroglu-mu-(1).jpg

Akçaabat AKP’de 
dörtlü yarış!

akcaabatta--(2).jpg              akcaabatta--(3).jpg     akcaabatta.jpg

Akçaabat’ta AKP’de belediye başkan adaylığı için 4 ismin yarıştığı konuşuluyor. İlçe başkanı Emre Akgün, il yönetim kurulu üyesi Enes Aslan, Mehmet Baş ve mevcut belediye başkanı Şefik Türkmen’den birinin aday gösterileceğini iddia eden bir ilçe yöneticisi, ‘Bu 4 isim arasında biri aday gösterilecektir’ dedi. 
İlçe yöneticisi biri Akçaabatlı iki milletvekilinin eski il yönetim kurulu üyesi Murat Üçüncü’nün aday olması için çalıştıklarını ileri sürdü.  

akcaabatta--(1).jpg

Ergin Aydın
bir adım önde!

AKP’de Ortahisar belediye başkan adaylığı için milletvekili adayı Ergin Aydın’ın bir adım önde olduğu söyleniyor. Ankara kulislerinde, Ahmet Metin Genç’in Büyükşehir Belediye başkan adayı olması halinde Ergin Aydın’ın Ortahisar başkan adayı olacağı, meclis üyesi Sezgin Yılmaz’ın da belediye başkan yardımcılığına getirileceği konuşuluyor. Ortahisar ilçe başkanı Temel Altuntaş ile Hasan Kamil Velioğlu’nun Ankara da pek isimlerinin duyulmadığı, ancak Velioğlu’nun son anda atak yapabileceği bildirildi.

Sürmene’de
Üstün garanti!

surmenede.jpeg

Sürmene Belediye Başkan adaylığı için mevcut başkan Rahmi Üstün’ün tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sol kulvardan AKP’ye gelen Rahmi Üstün’ün üniversite yıllarından buyana namazını kıldığını söyleyen bir arkadaşı, ‘Rahmi beyin ilçe genelinde epey muhalifi var. Ancak destekleyenleri daha fazla’ dedi.

Kahveci, çarşıda!

kahveci.jpg

Sürmene Belediye B:aşkan adaylığı için çokları mevcut başkan Rahmi Üstün’ü favori görse de, bir başka isim sokağa indi, çarşı Pazar dolaşmaya başladı.
Bu isim Trabzon vakıflar bölge müdürü Orhan Kahveci. Kendisini gerçek bir Sürmeneli ve Sürmene sevdalısı olarak tanıtan Orhan Kahveci, ‘İlçemizin dünyaya örnek olmasını istiyorum. İyiyi, güzeli ve doğruyu hedefleyen bir anlayış ile Sürmene'yi birlikte yönetmek üzere 2019 Yerel Seçiminde Sürmene Belediye Başkanlığı için aday adayı olarak yola çıkıyorum’ dedi. 
Babaya mektup!

babaya-mektup.jpg

Günaydın arkadaşlar. Babalar ve baba adayları başta olmak üzere herkese tavsiye ediyorum bu kitabı. Franz Kafka " Babaya Mektup" Bu kitabı düzgün bir çeviriden mutlaka okuyun derim. Sözümü yabana atmayın.
(Harun Çelik) 

Ezan Türkçe mi okunsun Arapça mı? Bu devirde insanları ezanla camiye, davulla sahura çağırmanın bir anlamı kaldı mı? Laik bir ülkede ezanı okuyacaksan mikrofonsuz ve camii içinde okuyabilirsin. Burada sorun yok. Ama her metrekareye cami kurup günde beş vakit bilmem kaç desibelle yayın yapmak bana göre insan haklarına ve laikliğe aykırıdır. Ama Türkçe mi olsun Arapça mı derseniz; ben Arapça kalsın derim. Türkçesini dinliyorum ve çok tuhaf kaçıyor. Sonuçta alışılmış bir form var ortada. Şeklen bir durumdur. Gerçi Türkçesini duyarak kulağımızda yer etmiş olsaydı tuhaf kaçmayabilirdi. Gene de ezanın nasıl okunacağından çok, nerede okunması ve okunmaması gerektiği üzerinden yürütmek gerekir tartışmayı. Ama bu ülkede buna Atatürk bile (kapalı alan içinde mikrofonsuz okunması) cesaret edememişse kim edebilir. 
(Sinan Öztürk)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar