Ankara'da laiklik mitingi

Ankara'da laiklik mitingi

76 sivil toplum örgütünün katılımıyla 9 Şubat Cumartesi günü Sıhhiye Meydanı'nda “Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” düzenlenecek...

Türk Tarih Kurumunda düzenlenen basın toplantısında, mitingi düzenleyecek sivil toplum örgütleri adına konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, AK Parti'nin MHP ile anlaşarak, Anayasa'nın 10 ve 42. maddeleriyle Yükseköğretim Yasası'nın 17. maddesinde değişiklik yapılmasına yönelik TBMM'de yasal düzenleme çabası içinde olduğunu belirtti.

Sarıhan, “Başbakan tarafından Madrid'ten yapılan açıklamayla gündeme oturan türban sorunu, özünde Anayasamızda laiklik ilkesinin korunması ya da bu ilkeden vazgeçilmesi sorunudur” görüşünü savundu.

AK Parti'nin, TBMM'deki çoğunluğuyla yasal bir değişikliği gerçekleştirmesinin olanaklı olduğunu ifade eden Sarıhan, “Ancak, Cumhuriyetimizin kurucu unsurlarından olan ve halk egemenliğinin temelini oluşturan laikliğin ihlali, iktidarın meşruiyetini tartışmalı hale getirecek bir girişimdir” diye konuştu.

Sarıhan, Cumhuriyet devrimlerini korumakta kararlı olan yurttaşların bu değişimi sessizce kabul etmeleri ve muhalefetlerini ifade etmekten kaçınmalarının beklenemeyeceğini kaydederek, üniversiteler, yargı organları, sendikalar, dernekler, meslek kuruluşları ve yerel yönetimlerin, iktidar gibi düşünmediklerini gösteren açıklamalar yaptığını anımsattı.

İktidarın bu düşüncelere değer veren bir tutum içinde olmadığını ifade eden Sarıhan, laikliği muhafaza etmeye devam edeceklerini belirtti. Sarıhan, bu çerçevede 9 Şubat Cumartesi günü saat 12.00'de Sıhhiye Meydanı'nda 76 sivil toplum örgütünün katılımıyla “Bağımsızlık ve Laiklik Mitingi” düzenleyeceklerini bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.