Ankara’daki toplantı

  AKP’nin Trabzon heyeti hafta sonu Ankara’da, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ziyaret etmişti. Bu ziyarette, söylenenlere bakılırsa Trabzon masaya yatırılmış. Toplantıda Bakan Albayrak’ın Trabzon’da olup bitenleri yakından takip ettiği ortaya çıkmış.
 22d99ffb-f9ea-4324-9066-87fd86503bfc.jpg  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Trabzon’da olup bitenleri, eksikleri vs. bilmesi güzel bir olay. Burada önemli olan eksiklerin giderilmesi. Mesela, sağlıkta Trabzon ve bölgenin en büyük kuruluşu olan KTÜ Tıp Fakültesi’ne kaynak aktarımı yapılacak mı? Hastanenin borcu ne olacak? Yatırım Adası için para ayrıldı mı? Karayollarının projeleri yatırıma dönüşecek mi? Bu konularda nasıl bir yol izlenecek, bilmiyoruz. AKP İl Başkanı Haydar Revi, toplantının çok verimli geçtiğini söylemekle yetindi. Ankara’daki bu toplantının gerçekten olumlu mu yoksa olumsuz mu geçtiğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.
                                            **************************

 Orhan Çevik terfi mi etti?
  Trabzon, yalnız Doğu Karadeniz’in değil Anadolu’nun da kilit şehirlerinden biridir. Doğusunda Sarp sınır kapısı ve Kafkasya, kuzeyinde Rusya, güneydoğusunda İran ve Güney Anadolu bölgesi…
 vfvfvfvfv.jpg Trabzon, tarihi ve konumu itibarıyla önemli bir kent olması nedeniyle bu kentte görev yapan bürokratlar farklı değerlendirilir.
  Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik, 2017 yılı Ağustos’unda göreve başlamıştı. Çevik, iki yıldır Trabzon’da. Çevik’in iki yıllık dönemini irdelediğimizde kayda değer bir olumsuzluğun söz konusu olmadığı görülür.
Trabzon’da bu süre içerisinde asayiş gerçekten berkemaldi.  Orhan Çevik’in Trabzon’a emniyet müdürü olarak atanmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tercihi önemliydi. Çevik’in de kendisine güvenen bakanı mahcup etmediğini söyleyebiliriz.
  Orhan Çevik, Trabzon’daki asayiş olaylarında her yönüyle başarılı idi. Belki bir iki konuda eleştiri gelebilir. O da normal kabul edilmelidir. Orhan Çevik, görev süresi içinde halkın arasında idi. ‘Ben emniyet müdürüyüm’ diye hava da atmadı.
Bu dönemde bir başka ile veya Ankara’ya atanacağını tahmin ediliyordu. Ankara’da önemli bir göreve personel dairesi başkanlığına getirildi. Emniyet teşkilatının tüm personel işleri artık bundan böyle Orhan müdürden sorulacak. Orhan Çevik’e yeni görevinde başarılar diliyoruz.
                                      *************************
   
Turizm tekliyor!
Cuma günü Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Kültür ve Turizm müdürü ile birlikte Trabzon’daki bazı turizmcilerle bir araya gelmiş. Toplantıda hangi konular öne çıktı, bilmiyoruz. Bu konuda da bir açıklama yapılmadı.
Trabzon’a bir önceki yıla oranla bu yıl daha az turist geldiği söyleniyor.
Hafta arası beş yıldızlı bir otelin müdürü, Arap turist sayısında önemli oranda düşüş olduğunu belirttikten sonra, ‘Trabzon’a herhalde Avrupalı turistin gelmesi istenmiyor’ dedi.
40661007-b850-4d89-8747-1568f8371dd1.jpgOtel müdürüne, ‘Neden istenmesin ki’ dedik.
Müdür, ‘Sümela’nın durumu ortada. 3-4 yıldır restorasyon yapılıyor diye kapalı. Giriş bölümünü açmışlar. Üç adımlık yer, insanlar geri dönüyor. Maçka çevresindeki Kuşdil ve Vazelon Manastırları ile ilgili bir proje yok. Zaten bu manastırların doğru dürüst yolu da yok. Diğer taraftan Ayasofya’nın durumu ortada. Orayı da restorasyon yapılıyor diye kapattılar. Yarısını cami yaptılar. Camiye giden yok. Kızlar Manastırı ne olacak belli değil. Kent içerisindeki müzelere, müze demeye bin şahit lazım. Diğer gezilip görülecek yerler de gözden çıkarılmış. Bu yaz sezonunda Arap ülkelerinden Batum’a günde bir iki kez uçak seferi vardı. Trabzon’a gelen Arapların bir kısmı Batum’a gidiyor. Trabzon’da turistlerin vakit geçirecekleri mekan da yok’ dedi.
Trabzon’da turizmin her geçen yıl geriye gittiğinin söylenmesine rağmen il genelinde otel ve restoran yapımı devam ediyor.
                                        *************************

 Güzide hanımın mutlu günü
 f56e0e7d-6224-4604-993b-62c976834dba.jpg  CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun’un Ankara Çankaya Belediyesi’nde çalışan kızı Gülen önceki akşam dünya evine girdi. Gülen-Cesur çiftinin nikahını Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen kıydı. Güzide hanım, Ankara’daki düğün görüntülerini sosyal medyada paylaştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı düğüne Trabzon’dan kimlerin gittiğini öğrenemedik.  Gülen-Cesur çiftini kutlar, ömür boyu mutluluklar dileriz.
                                      *************************
   Din terminolojinizi Türkçeleştiremediğiniz sürece sadece inançlarımızı değil benliğimizi de sömürüyorlar demektir.
İslam adına Araplaşmayı böyle sağladılar. Çoğunuzun isimlerinden belli değil mı? (Temel Kahveci)
                                   **************************
 
    Kültür konusu siyasal İslamcıların öteden beri akıl erdirebildikleri bir konu değildir. Onlar için kültür politikası, bir türlü hidayete erememiş solcu bozuntusu film yönetmenlerine ödenek ayırmaktan başka bir şeyi ifade etmez. Kültür bahsi adı altında belediyelerin bütçelerinin şiir dinletisi, konser türü etkinliklerle sağılması ise öteden beri klasikleşmiş bir soygun türüdür. İstanbul belediyesinin Necip Fazıl, Mustafa Kutlu ve İskender Pala'nın yazdığı oyunların gösterimini yasaklamasının ise kültürle alakası yoktur. Siyasal motivasyonlu mama paylaşımıdır. Türk edebiyatında, Mustafa Kutlu, cümle kurmaya cesareti olmayan, gazete dilli basit bir hikâyecidir. İskender Pala ise 28 Şubat süreci endüstrisiyle mağdur edebiyatıyla imkân tanınmış, metinlerinin kutsallığı peşin yazar olmayan yerde imtiyazlı bir yazardır. Necip Fazıl'ın nasıl bir profesyonel olduğu, ahmak Müslümanların onun dışkısında nasıl boncuk aradığı aklı kemale ermiş her kişinin gördüğü bir şeydir. Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul belediyesine musallat olmuş asalakların mamasını kesmesi yerinde bir karardır. Gerçek bir yazarın muhatabı eserini yazdığı dildeki herkestir. Hükümetlerden, belediyelerden gerçek sanatçılar ya da yazarlar değil sadece soytarılar medet umarlar. (Metin Kondel)
                                     ***************************
    

Önceki ve Sonraki Yazılar