Ankara’daki Trabzon Günleri’nin maliyeti!

  Ankara’da dün açılışı yapılan ve üç gün devam edecek olan Trabzon Günleri etkinliği için, Trabzon Valiliği, Kültür ve Turizm il Müdürlüğü, Oda, Borsa, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kasasından binlerce lira çıkacak.
   ankaradaki-trabzon.jpgTrabzon Günleri etkinliğine katılan kurum ve kuruluşlardan onlarca kişi Ankara’ya gitti. Görevli ve davetli olarak Ankara’ya gidenlerin Ulaşım, yeme içme, yatma, stant giderleri de katılımcı kurum ve kuruluşların bütçesinden ödenecek. 
   Bu tür etkinlik ve günlerde, ağırlıklı olarak o kentin kültürü, sanatı, tarihi, doğası, yöresel ürünleri tanıtılır. Ankara’da ki etkinlikte maalesef kültür ve sanat yok gibiydi. İktidarın damga vurduğu etkinlikte Trabzon, Ankara’da yaşayan Trabzonlulara tanıtıldı! Trabzon’dan ve farklı yerlerden Ankara’ya taşınan yöresel gıda ürünleri, tanıtım günlerinde alıcı buldu.   

Ersin’in dönüşü!

  ersinin-donusu.png Of’ta fotoğrafçı idi. Yerel ve ulusal gazetelerin muhabirliğini yapıyordu. CHP’li olarak tanınırdı. Sonra, Trabzon’da bir TV’de müdür oldu. Haber ve programları tartışıldı, ses getirdi. Bir programda Refah Partili Trabzon Belediye Başkanı Asım Aykan’ın sakalını gündeme getirdi. Sokak röportajında Aykan’ın sakalına hakaret ettirdi. Gece, Şeref Malkoç ve Refah Partili bir grup TV’yi bastı, her tarafı dağıttı. Kemal Ulusoy ile kanlı bıçaklı oldu. Daha sonra Trabzon’dan Ankara’ya oradan da Adana’ya gitti. Sabah Gazetesi’nin Adana temsilcisi ve yazarı oldu. Eski CHP’li Savcı Sayan gibi müthiş bir dönüş yaptı, AK Parti’nin sesi oldu. Adana’da Sabah Gazetesi’nde iktidarın da desteği ile yazdığı yazılarda esip gürledi. Ekrem İmamoğlu’na,  İstanbul Büyükşehir Başkan adaylığı ve seçim sonrası ağır yazılar yazdı. Ve yazmaya devam ediyor. Gazetenin İstanbul’daki merkezi ve üst yönetimi de müdahale etmiyor. Ersin Ramoğlu’na yol veriyor. Gazete yönetimi yol vermezse iki satır yazamaz. 
Gazeteciliğin temelinde, haberin kutsallığı yorumun hürlüğü vardı. Yani, haberi objektif, tarafsız vereceksin. Yorumu da, eleştiriyi de hakaret etmeden ve kişilik haklarına saygı göstererek yapacaksın. Gazeteci de yazar da zaman zaman hata ve yanlış yapabilir. Sonuçta, beşer şaşar! Ama Ersin’in ki öyle değil! 
Ersin’in bu denli keskin oluşunun nedeni; bize göre davaya veya partiye olan bağlılığından değil, gazete yönetimine şirin görünme ve konumunu muhafaza etmek içindir. 
Atalarımız boşuna ‘Keskin sirke küpüne zarar verir’ dememişler. Ersin’in de bu keskinliği kendisine zarar vermektedir. Bu zarar nedir derseniz; öncelikle inandırıcılığının kaybolması sonra da sahip çıkanların terk etmesi ve yalnızlaşma deriz!

Yahya Hoca ile sohbet!

yahya-hoca.jpgTrabzon’un değerlerinden biri olan Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, uzun bir aradan sonra yurt dışında yaşayan çocukları ve torunları ile birlikte memleketine geldi. Tezel hoca, babası ve annesinin mezarlarını ziyaret etti, gezdi, balık yedi, yakınları ve dostları ile görüştü.
Dünyanın ve Ülkemizin ODTÜ, Ankara Üniversitesi gibi saygın üniversitelerinde binlerce öğrenci yetiştiren, Başbakanlara, bakanlara, siyasetin önemli isimlerine danışmanlık yapan, vekillik teklifini elinin tersiyle geri çeviren, ülkemizi yurt dışında temsil eden Hocaların hocası Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel ile önceki akşam uzun uzadıya sohbet ettik.
Siyasetten ekonomiye, bölge tarihine kadar farklı konularda görüş alışverişinde bulunduk. Yahya Hoca, kimilerine göre ‘aykırı’ bir akademisyen ve bilim adamı olarak bilinir. Hocanın aykırılığı aslında okumasından, araştırmasından, üretmesinden kaynaklanıyor.  Onlarca bilimsel ve akademik kitap yazmak, konferanslar vermek, panellerde konuşmak öyle her babayiğidin harcı değildir. 
Yahya Hocaya sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz. 

***************

Kabul etmek gerekir ki AKP iktidarı devrinde bu ülkede bilhassa altyapı konusunda birçok şey yapıldı. Ama bütün bunlar yapılırken hizmet anlayışlarında esas sorun şuydu. Kurumuş bir nehir üzerinde ‘’O nehir bir gün akacak!’’ inadıyla büyük bir köprü inşa ediyorlar. Oysa insanlar o köprüye gelmeden küçük çayları geçemedikleri için öylece bekliyorlar. Dahası o büyük eserlere hayranlık duyanlar ise Sovyetler Birliği devrinde olduğu gibi hayatla ve bir iktidarın icraatlarını yargılamakla ilgili büyüklük küçüklük ölçülerini tümden yitiriyorlar.  
(Metin Kondel)

****************

Hiç umursamadığınız İmamoğlu başınızın belası oldu ve odur budur ecel terleri döküyorsunuz. Haklısınız, ben de olsam korkardım.  Ve korkunun ecele faydası yoktur! Bunu hepimiz biliyoruz!..
(Temel Kahveci)

*************

  AKP İstanbul yöneticisi siyasilere ve iktidara seslenmek istiyorum; "Değer miydi, bunca engellemeye, germeye, uygulanan bu kadar taktiğe ve pisliğe?"
O seçildi, bu seçildi hiç önemli değildir. Ama seçimi tartışılır hale getirirseniz demokrasi biter. Ülke, devlet, millet zarar görür. Kurallara uyarak, barış ve kardeşlik içinde yaşamaya, adalete, demokrasiye refah ve kalkınmaya hepimizin ihtiyacı var.
Sanmayın ki millet ittifakı mensupları Sayın İmamoğlu'nu seçti diye onu denetlemeden, körü körüne destekleyecektir. İyi işler yaptığında alkışlayacağız ama hatasını gördüğümüzde eleştireceğiz hem de herkesten önce. Hak yerini buldu. Hoş geldin İmamoğlu.  
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

****************

Doğu Perinçek'in kontrolündeki gençlere TSK'ya karşı kurulan kumpaslardaki duruş ve tutumlarından dolayı minnettarım fakat bu gençler şimdi de Osmanlı Ocakları ile işbirliği yapacaklarını duyurmalarına kendileri adına üzüldüm, çok yazık!

Kime karşı neye karşı iş birliği diye sormuyorum bile, AKP saflarında BOP nöbeti tutacak olmaları gerçekten çok vahim bir hata ve üzücü! 
(Metin Yılmaz)

***************

Bir Sitemim ve Öfkem var! Kamuda çalışıp Kamu Kaynaklarını hiç edene, Kamuda çalışıp ta işten kaçana, kaynakları hoyratça kullanana, kendi çiftliği zannedene, makam, maaş, lojman, makam arabasına rağmen hala şikayet edene,
Kamu görevini Kötüye Kullanana, İş üretmeyip kaçak güreşene, çalışıp gibi görünüp çalışmayanlara… Allah bu türleri ıslah eylesin. 
(Yusuf Keskin)

Önceki ve Sonraki Yazılar