Ankara’nın havası!

    İki günlük Ankara turumuzda, bugün siyasi ve ekonomik havayı yansıtmadan önce dünden kalan ve önemli bulduğum bir tespiti sizlere aktarayım. 
Öğle öncesi sunum yapan Alman müsteşar, sohbette bir ara sözü futbola getirdi ve, ‘Almanya’da eşini, işini tercih edebilirsin, değiştirebilirsin ama doğduğun kentinin takımı dışında bir başka takımı asla tercih edemezsin ve de değiştiremezsin’ dedi ve ardından ve ‘Tabii ki Borrusia Dortmund’ diye ekledi.  
Alman elçiye, ‘Sizdeki gibi olmasa da Türkiye’de de bu tanıma en yakın Trabzonspor’ dedik ve elçi, ‘Bize her yer Trabzon’ diyerek bombayı patlattı!
Almanya’da şehir takımlarının ekonomisi güçlü büyük kent takımlarıyla dişe diş mücadele etmesinin ve her kulübün taraftarlarının takımlarına sahip çıkmasının ardında bu olay yatıyor. Ne diyelim darısı Türkiye’de Trabzonspor dışındaki tüm Anadolu kulüplerinin başına!

Kemalettin Göktaş  ve Fevzi Hoca
 kemalettin-goktas.jpg Perşembe günü gece geç saatlerde oynanan Trabzonspor- Basel maçını İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs’ün davetlisi olarak Bahçelievler’de bir restoranda izledik. Aslından Ankara’da olduğumuzu kimseye söylememiştik.
Uçakta karşılaştığımız Saadettin Kanca, bizi bırakmadı ve Fevzi Hoca’da yemek yiyelim dedi. Fevzi Hocaya giderken Şükrü Kuleyin’e telefon etti onu da davet etti.
Fevzi Hoca’nın restoranının bahçesine girerken AKP eski milletvekili Kemalettin Göktaş, Ali Rıza Akdeniz ve Ömer Tosun ile karşılaştık. Ayaküstü hoş beşten sonra üçlü ile bir süre sohbet ettik. Ali Rıza Bey, hastası nedeniyle Ankara’da olduğunu söyledi.
   Kemalettin Göktaş, Abdullah Gül’e yakın bir isim. AKP’nin kuruluş günlerinde Ankara’da hayli etkindi. Yanılmıyorsam Yeni Şafak grubunun Ankara ofisinde idi. Kemalettin Göktaş’ın Of’ta eczanesi var. Vekillik sonrası gözden düştü. Ortak hastane işine girdi, pek başarılı olamadı. En son Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Yönetim Kurulu üyesi idi. Mansur Yavaş başkan olunca, Göktaş’a da yol göründü. 
  Kemalettin beyi biraz kilo almış gördüm. Bir ara yeni kurulacak partide yer alabilir, diye bir şeyler yazmıştık. Karşılaştığımızda bu meyanda inceden bir göndermede bulundu. Üstelemedim. 
  Fevzi Hocanın meşhur mekanına ilk kez gitmiştim. Oldukça kalabalık. Ankara’da en iyi iş yapan mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Hocanın ikinci şubesi de iyi iş yapıyormuş, Fevzi Hoca işini bilir…

Bürokratlarla sohbet
  Ankara’da olduğumuzu Hüseyin Örs’e, Şükrü Kuleyin söylemiş. Daha sonra Çankaya FK Kulübü başkanı Serkan Kılıç’ı aradık. ‘Dayı, Cumartesi Aksaray’da maçımız var. Beraber gidelim’ dedi. Ben de Cumartesi döneceğim, dedim. Gece uçağına yetiştiririm, diye ısrar etti. Serkan’a hayırlı yolculuklar diledik. Bahri Köse, Azer Benli ile Gölbaşı taraflarında imiş, o da ısrar etti. Bir başka sefere dedik.
Sonra üst düzey birkaç bürokrat ile sohbet etme imkanı buldum.
İlginç şeyler söylediler. Bakanlık ve genel müdürlüklerde havanın değiştiğini, Düne kadar AKP’yi savunan isimlerin birçoğunun eleştirmeye başladıklarını, bakanlıklarda eskisi gibi iş çıkmadığını, vs. iddia ettiler. 

Başkanlık seçimi yapılacak
baskanlik.jpg  Ertesi gün öğle sonrası önce Matbaacılar Sitesine gittik. Kitap baskı işimiz için görüşme yaptık. Hüseyin Örs’ün ısrarlı daveti üzerine İYİ Parti Genel Merkezine geçtik. 3 katta Koray Aydın ile Trabzon eski valisi Nuri Okutan’ın odası karşı karşıya. Koray Aydın’ın sekreteri Hülya Hanım, bekletmeden bize Aydın’ın odasına aldı. Aydın ile sohbet ederken içeri Nuri Okutan girdi. Nuri bey, hoş geldiniz diyerek bize sarıldı. Okutan’ı Trabzon Valiliği sonrası ilk kez görmüştüm. Aradan yıllar geçmişti. Nuri Okutan’ın gülerek ilk sözü, ‘Aman dikkatli olalım’ oldu. Koray Aydın, ‘Hasan eski arkadaşımızdır’ dedi. 
   Ardından Koray Aydın ile bir süre sohbet ettik. Aydın, yüzde 40+1 tartışmasını, çaresizliğin dışa vurumu olarak nitelendirdi ve ‘Yüzde 50+1 ile seçime gitmeliyiz ve gideceğiz. Tek adam rejimine dayalı bir Türkiye istemiyoruz. Kurdukları bu ucube sistemi bu millet yüzde 50+1 ile çarpmalı ve çarpacaktır’ dedi. 
   Hükümetin İYİ Parti ile CHP’nin arasını açmak için manevra üstüne manevra yaptığını ileri süren Aydın, ‘Bizim kırmızı çizgimiz belli. Kırmızı çizgi ihlal edilmediği sürece millet ittifakı devam edecektir. İYİ Parti asla ve katta AKP’ye destek olmayacaktır. Yörüngesine girmeyecektir’ dedi.
  Aydın, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi parlamenter sisteme dönme taraftarı olmadıklarını belirterek, ‘önce başkanlık seçimi yapılacak. Başkan değişecek ve ondan sonra parlamenter sisteme geçilecek’ diye ekledi. Aydın, İyi Partiye olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi.

AKP’nin iki tür seçmeni!
ankaranin-kavasi.jpg   Aydın’a ve Okutan’a veda ettik. Alt kata indik. Şükrü Kuleyin, ‘Seni partimizin sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu ile tanıştırayım’ dedi. Ağıralioğlu’nun odasına girdik. Yavuz Ağıralioğlu, Trabzon Çaykaralı. Ailesi yıllar önce İstanbul’a göçmüş. Yavuz bey, Büyük Birlik Partisinde siyaset yapmış bir ülkücü.
  Ağıralioğlu, son günlerde İYİ Parti adına TV’lerde programlara çıkıyor. Pazartesi akşamı (bugün) çıkacağı program için hazırlık yapıyordu. 
Ağıralioğlu kendisini iyi yetiştirmiş. TV’lerde ve açıklamalarında partinin görüşlerini açıklıyor. Bir ara, ‘CHP’ye biraz fazla yüklendim gibi’ dedi. Ağıralioğlu, İYİ Parti’ye yönelik haksız eleştiriler yapıldığını, İYİ Parti’nin duruşunun açık ve net olduğunu belirtti. 
  Ağıralioğlu, AKP’nin iki tür seçmeni olduğunu birinci grup seçmenin AKP’li seçmen, ikinci grubun ise AKP’ye oy veren seçmen olduğunu, AKP’ye oy veren seçmenin partiden kopmaya başladığını söyledi. 
Ağıralioğlu ile bir süre sohbet ettik ve partiden ayrıldık.
Bu arada Şükrü Kuleyin’den bahsetmesem haksızlık yapmış olurum. GİK üyesi de olan Şükrü, son günlerde kendini okumaya vermiş. Partide kendisine bir oda hazırlıyor.
İki günlük Ankara gezimizde AKP ve CHP’li vekillerle görüşemedik. Bir hafta on gün sonra ikinci kez Ankara’ya gideceğiz ve bu gidişte iktidar partisi ve CHP’nin vekilleriyle de görüşeceğiz.

Hasan KURT

 

 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar