Ankara’nın MESAJI…

   Mahalli seçime dört ay kala AKP Trabzon’da tarih tekerrür etti… Büyükşehir belediye başkan adayını bundan on sene önce olduğu gibi yine Ankara belirledi… Ters köşe yapan Recep Tayyip Erdoğan parlatılanları değil, kendi adayı Van Valisi  Murat Zorluoğlu’nu  açıklayarak tartışmalara nokta koydu. 
Bir kez daha gördük ki, AKP’de temayülmüş, anketlermiş, projelermiş, teşkilatmış, Ankara için kıymeti harbiyesi yokmuş…  Trabzon sokaklarında ve gazetelere verdikleri ilanlarla  donanımlarını, yapacaklarını anlatan ne “GENÇ”lerin  ne de “ŞEN” lerin yanı sıra onlarca kez başkente  gidip fikirlerini söylediklerini ifade edenlerin de bir ağırlığı yokmuş. 
Aslında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’dan Trabzon’a mesaj gönderdi… Kendi belirlediği adayı seçime sokarak, il ve ilce teşkilatlarına “Kalın bir ayar” çekti… “Ben gönderirim, ben götürürüm “… Tabi anlayana!..
Cumhurbaşkanı geçmişte yaptığı gibi başkan adayını tepeden göndermesinin AKP Trabzon teşkilatı içinde “doğru ve etik” bulunmadığı yüksek sesle söyleme cesaretini gösteremeyenlere katılmıyorum. Çünkü, yaşanan curcunayı ve kendisinin getirip başkan seçtirdiği Orhan Gümrükçüoğlu’nu eleştirenle seçime girmenin yanlış olduğunu Erdoğan da gördü ve neşteri vurdu… 
 

Şurası bir gerçek ki,  Cumhurbaşkanı Trabzon’u ve teşkilatının ciğerini çok iyi okumuş…  Erdoğan yaşanan bu “travmanın”  en fazla iki gün üçüncü günün sonunda “ağam paşam sen ne dersen o” diyeceklerini de biliyor.
Tüm bu olup bitenin içinde yer alan AKP teşkilatını bir kenara koyup, en acı veren kısmı ne diyecek olursanız… Hiç şüphe yok ki, Trabzon’da yaşayan ve her seçimde sandıktan AKP’yi birinci sıraya taşıyan yüz binlerce oy veren seçmenin de gale alınmaması… 
Bu şok eden gelişmeden sonra, cesaret edip sorulmayanları merak edenler adına bu adadan biz soralım…
1- Ankara mevcut başkan namı değer Atom Karınca’dan niye sarfı nazar etti? 
2- Ortada bir başarısızlık mı söz konusu? 
3-Şayet bir başarısızlık varsa bunun tüm vebalini İstanbul ile Trabzon arasında mekik dokuyan Orhan Gümrükçüoğlu’na yıkmak doru mu?... 
4- Tam 16 sene büyük yatırımlardan nasibini alamayan Trabzon’un kaybedilen yıllarının hesabını kim verecek? 
 

AKP şimdi de; Trabzon’da yaşamayan,  dışarıda görev yapan, Van Valisi Murat Zorluoğlu ile seçime girecek. Görünene o ki, teşkilat geçmişte Gümrükçüoğlu’nu kabul ettiği gibi Zorluoğlu da sineye çekecek… Amma velakin, Trabzon halkı kendisinin fikrini almayan, ikinci kez ithal ve üstelik kayyum bir adayla karşısına gelenlere nasıl bir cevap verecek?... Bunu öğrenmek içinde şunu şurasında dört ay kaldı.
 
Gümrükçüoğlu
günah keçisi mi?

Şimdi sizleri dikiz aynasına bakmaya davet ediyorum… Bundan tam 10 sene önce, eski belediye binasının önü… “Tutuğunu kopartan, çalışkan, siz onun ufak tefek olmasına bakmayın tam bir Atom karınca” methiyelerine mazhar olan Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı  tıp adamı Dr. Orhan Gümrüçüoğlu  aday gösterilmeyerek  tabiri caizse tasfiye edildi… 
Peki neden böyle oldu?.. 
Birincisi, 2009 seçiminde Trabzon halkına verilen sözler yerine getirilmedi…
İkincisi,  61 Projenin içindeki mega vaatlerin çoğu lafta kaldı…
Üçüncüsü, kendi partisinin içinden eleştirilerin sayısı her gün arttı…  
Dördüncüsü, etrafında bir avuç menfaatçilerin “çok güzel, harika oldu, bir döneme daha buradasın ” sözlerine kandı…  Kral çıplak diyenler kulak tıkadı.
Beşincisi , 16 yıldır uyutulan, Trabzon’daki  başarısızlıklarını örtmek isteyenler  bir kurban arıyordu… O da günah keçisi olarak Gümrükçüoğlu seçildi… Hayırlı olsun…

Ortahisar’da da 
ters köşe şaşırtmaz

AKP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı  için yapılan atma, bu partiye gönül verenlerin menevişlenmesine sebep olmuş …Yazılan çizilenlere bakılırsa teşkilat fokur fokur kaynıyormuş !.. Şimdi AKP Trabzon’da en çok merak edilen ikinci konu ise Ortahisar’a kimin aday gösterileceğiymiş.
Mevcut Başkan Ahmet Metin Genç ile yeniden yarışı girilip girilmeyeceği sorusuna cevap arayanlara tavsiyem ana yazı bir kez daha okumaları… Bunca tecrübeden sonra Ortahisar  için Ankara’da, Beştepe’deki Saray’ın ajandasında kimin ismi yazılıysa aday da odur… Nede olsa alışıldı bu saatten sonra ters köşe şaşırtmaz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum