Anket şirketleri de yarışıyor!

Yerel seçime iki aydan az bir süre kaldı. Siyasi partiler henüz kampanyalarını resmen başlatmasalar da adayları meydanlarda! Vatandaşla görüşüyor, destek istiyor. Ancak sokaklarda henüz seçim havası yok. Particiler dışında vatandaş sakin! Mart ayı ile birlikte kampanyanın hareketleneceği söyleniyor.

17 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk operasyonu, iktidar partisini epey sarstı. AKP sarsıntıyı az hasarla atlatmak için dur durak bilmiyor. Tüm iletişim araçlarını kullanıyor. Başbakan ve Bakanlar, olayın hükümete karşı bir operasyon olduğunu vs. söylüyor. Cemaati işaret ediyor.  Taraftarına moral veriyor. Ve binlerce kamu görevlisinin yerini değiştiriyor, bir bölümünü görevden alıyor.

Muhalefet partileri de boş durmuyor. Olan bitenin üzerine gidiyor. Yapılan yanlışları irdeliyor. Halka anlatıyor. Bu arada, hükümete 2002 yılından bugün kayıtsız şartsız destek veren cemaat, rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra koptular. AKP’den istifa eden cemaate yakın milletvekilleri dün yere göğe sığdıramadıkları başbakanı ve hükümeti bugün eleştiriyor ve de suçluyorlar. Hakan Şükür’ün, Halk Bankası genel müdürü için söyledikleri eleştirinin ne boyutta olduğunu gösteriyor. Şükür, "25 yıl boyunca Inter'de, Parma'da, Blackburn'da, Galatasaray'da, Bursaspor'da, Sakaryaspor'da top oynadım. Benim 4.5 milyon dolarım yok Halk Bankası müdürünün var" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün grup toplantısında, Başbakan’a; AKP’ye ve Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’a verdi veriştirdi. Kılıçdaroğlu bir de bir TV ve gazetenin satışı ile ilgili konuşmaları aktardı.

Bütün bu olayların yanı sıra bir de memleketin ekonomik durumu var. Bugün Türkiye’de ekonomik olarak hemen herkes sıkıntılı! Herkes borçla yaşıyor.

Siyasi ve ekonomik kaosun hüküm sürdüğü bir ülkede yapılan kamuoyu anketlerinde, iktidarlar tartışmasız bir şekilde oy kaybederler. Hem de öyle üç beş puan değil, 10 puan-15 puan.. Hatta daha fazla.. Ama Türkiye’de yapılan kamuoyu anketlerinin büyük çoğunluğunda iktidarda olan parti pek oy kaybetmiyor. Üç veya 4 kamuoyu araştırma şirketi, AKP’nin kamuoyu desteğinin yüzde 40 ila 50 arasında olduğunu duyuruyor. Yalnız bir araştırma şirketi AKP’nin oyunun yüzde 36’ya gerilediğini CHP’nin 30’a yaklaştığını, MHP’nin ise yüzde 20’ler düzeyinde olduğunu açıklıyor.

Xxx

 

AKP’nin yüzde 36’ya gerilediğini açıklayan firma Cihan Haber Ajansı! Cemaate yakın bir ajans. Bir başka araştırma şirketi de AKP’nin yüzde 40’lara gerilediğini belirtiyor.

Türkiye’deki birçok kamuoyu araştırma şirketi siyasi partilerin yan kuruluşu gibi. Anket firmaları bir yerde etkin propaganda da yapıyorlar. Bir partinin oyunu devamlı yüksek tutmak ve bunu yaygın medyada halka aktarmak en iyi propaganda metodu! Türkiye’deki kamuoyu araştırma şirketlerinin hepsi bu şekilde çalışıyor iddiasında bulunmuyorum. Burada genel kanaati yansıtıyorum.

Bir ara yazmıştım. Tercüman Gazetesi’nde çalışırken Trabzon için bir anket yapmıştık. Trabzon genelinde birkaç kez tekrarladığımız ankette ANAP birinci parti ve milletvekillerinin de 6’sını alıyordu. Anketi, formlarla birlikte gazeteye gönderdik. Üç gün sonra gazetede anketin tersi yayınlanmıştı!

Gazetedeki yetkiliye neden böyle yaptınız dediğimde, ‘Anketin sonucunu yaptırana verdik. Halka da verilmesi gereken sonucu bildirdik’ demişti.

Bu son anketi incelerken bu olay aklıma geldi. Cihan Haber Ajansının anketinde AKP yüzde 36, iki üç şirketin anketinde yüzde 45 ila 50 arasında!

Seçime doğru farklı anket şirketlerinin farklı anket sonuçları, seçmeninin kafasını da karıştıracak. AKP’nin yerel seçimde oyunun düşmesi her yönüyle aslında normal. Çünkü bu seçim bir yerel seçim! Başbakan her ne kadar bu seçimi genel seçim havasına sokmak istiyorsa da veya bu seçimi bir referandum olarak takdim etmek istiyorsa da bu seçimde partiler kadar adaylar da önemli. Yani hem parti hem de aday yarışacak.

Bu seçimde ayrıca bir de anket firmaları yarışıyor. Siyasi partilerle ortak çalışan anket firmalarının hedefi seçim sonucu doğru tahmin etmekten öte, ortak çalıştığı partinin başarılı olması!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.