Anketler karışık!

  Trabzon’un ilçelerinde yapılan kamuoyu anketlerinde farklı sonuçlar çıktığı bildiriliyor. İstanbul merkezli bir anket firması yetkilisi, anketlerde kararsız veya görüşünü açıklamayan seçmen sayısının önceki seçimlere göre fazla olduğunu söyledi. Görüş açıklamayan seçmenin seçim sonucuna direkt etki edeceğini belirten yetkili, “Biz, bu seçmen oranını iki partiye eşit oranda bölüyoruz. Anket sonucu da buna göre ortaya çıkıyor. Aslında sokaktaki hava anketlere de yansıyor” diyor. Anket firması yetkilisi Trabzon’da çok sayıda ilçede başa baş bir yarış olduğunu söylüyor.

Yaylalı’nın fendi Kınalı’yı yendi!
yaylalinin-fendi-1.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesi başkan yardımcılarından Seyfullah Kınalı, Trabzon’daki mühendis, mimarları vs. eleştirmiş ve ‘bunlar şaibeli’ demişti. Kınalı’ya tepki gösterenlerden biri de İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı idi. AK Parti Belediye Meclis listesinde Mustafa Yaylalı ilk sırayı alırken kendisini eleştiren Kınalı kadro dışı kaldı. 

Leyleği havada gördü!
leylegi.jpgAK Parti Maçka Belediye Başkanı ve başkan adayı Koray Koçhan’ın, “yüzde 70 oyla seçimi alırız” şeklindeki açıklamasına CHP adayı Musa Turan esprili bir cevap verdi ve “Koray Bey, herhalde leyleği havada gördü. Koray Bey, kimin ne kadar oy alacağını 31 Mart akşamı görür. Maçka’da Musa Turan seçimi kazanıyor” dedi.

Küskünler oy verecek mi?
AK Parti’de belediye başkan adaylarına ve parti yönetimine kızgın olan partililerin bu seçimde, AK Parti adaylarına oy verip vermeyecekleri merak ediliyor. AK Parti’nin ağır topları geçtiğimiz hafta Yıldızlı’da Sera Gölü manzaralı bir restoranda bir araya gelmişler. Ağır toplar, küskünlerin fire vermeden partilerinin adaylarını destekleyeceklerini söylemişler.

Kalfa Rıza’nın oğlu!
kalfa-riza.jpgMillet İttifakının CHP’li Ortahisar Belediye Başkan Adayı Salih Akyüz’ün babası Rıza Akyüz’ü, eski ANAP’lıların hemen hemen hepsi tanır. Of’ta ‘Kalfa Rıza’ olarak bilinen Rıza Akyüz’ün iyi bir Anavatan Partili olduğunu söyleyen Hakkı Emiroğlu, “Ben Köy Hizmetlerinde çalışırken Rıza amca devamlı beni ziyarete gelirdi. Gelirken de mutlaka iki paket çay ve bir paket şekerle gelirdi. ‘Oğlum bir çay demle de içelim’ derdi. Rıza amcaya Of’ta Kalfa Rıza derlerdi. İyi bir kooperatifçi idi. Of’ta sevmeyeni yoktur. Yüzlerce kişiyi konut sahibi yapmıştır” dedi. Emiroğlu, Salih Akyüz’ün de Trabzon’da yüzlerce konut yaptığını ve Akyüz’den konut alanların hiçbirinin kendisine eleştiri getirmediğini söyledi.

Genç’in iddiası!
gencin-001.jpgOrtahisar Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakının AK Partili Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç, “Trabzon’da bugün yaşayanlar ve gelecek nesil beni projelerimle anacak” diyor. Başkanlığı döneminde önemli işlere imza attığını kaydeden Ahmet Metin Genç, “Yeni dönem için hazırladığımız projeleri tek tek hemşerilerime anlatıyorum. Bu projeleri nasıl hayata geçireceğimi belirtiyorum ve hemşerilerim de bana destek veriyor. Biz gücümüzü vatandaştan alan bir hareketin temsilcisiyiz. Biz söz vermişsek yerine getiren bir görüşün neferiyiz. Bunu da icraatımızla ortaya koyduk” dedi.

Zorluoğlu’nun ekibinde kim var?
zorluoglu-028.jpgCumhur İttifakının Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu’nun seçimi kazanması halinde ekibinde kimlerin yer alacağı merak edilmeye başlandı. Zorluoğlu, “Yönetim anlayışımıza ayak uyduranlarla yürürüz” demişti. Büyükşehir Belediyesi üst kademesindeki ekip, bugünlerde Zorluoğlu’nun daha önce görev yaptığı Van’dan istihbarat topluyormuş. Murat Zorluoğlu’nun kazanmasına kesin gözüyle bakan belediye çalışanlarından bazılarının ise şimdiden yatay geçiş yapacakları kurumların arayışı içindeymiş. Murat Zorluoğlu ise Trabzon’un ilçelerini arşınlamayı sürdürüyor. Zorluoğlu’na gittiği her yerde destek geliyor.

Atakan Hoca sürpriz yapabilir!
atakan-hoca-002.jpgANAP’ta uzun süre siyaset yapan bir isim, Millet İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy’un sürpriz yapabileceğini söyledi. Ekonomik nedenlerle bunalan kesimin tepki olarak Aksoy’a oy verme ihtimalinin yüksek olduğunu belirten eski siyasetçi, “AK Partili çoğu arkadaş seçimi çantada keklik görüyor. Ben farklı düşünüyorum. Atakan hoca seçimi kazanamazsa bile çok oy alacak. Bunu söyleyebilirim” diyor. Prof. Dr. Atakan Aksoy ise, ilçe merkezleri dışında köylerden de kendisine destek geldiğini belirterek, “Bu seçimde her partinin seçmeninden oy alacağım. Bunu sahada görüyorum” dedi.

Arsin bu seçimde Sunguroğlu diyecek!
arsin-001.jpegSaadet Partisi’nin Arsin Belediye Başkan Adayı Ramis Sunguroğlu, ilçeye daha önce uğramayan vekillerin, bakanların Arsin’i su yolu yaptıklarını öne sürerek, “Arsin’e bundan böyle kim gelirse gelsin. Benim hemşerilerim kararını verdi. Arsinliler bu seçimde ‘Sunguroğlu’ diyecekler. Arsin’in her yerinde, her noktasında varız” diyor.

Hanedanlık  sona erecek!
hanedanlik.jpgMillet İttifakı’nın Akçaabat Belediye Başkan Adayı Osman Akbulut’un dünkü proje tanıtım toplantısına katılım hayli yüksekti. Akçaabat’ta başta ülkücü camia olmak üzere her kesimden oy alacağını ve seçimi kazanacaklarını söyleyen Akbulut, “Akçaabat Belediyesi’ndeki 25 yıllık hanedanlık 1 Nisan’da sona erecektir. Bunu ben değil Akçaabatlı hemşerilerim söylüyor” dedi.

Aday adayları Ekim’in yanında!
aday-adaylari.jpgCumhur İttifakının Akçaabat Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Ekim, “Akçaabat’ta açık farkla seçimi kazanacağız. Gittiğim her yerde bunu gördüm ve görüyorum” diyor. Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Murat Üçüncü ise, partide küskünlük olmadığını belirterek, “Belediye başkan ve meclis üye aday adayları tam bir birlik içerisinde. Parti teşkilatımız da var gücüyle çalışıyor. Akçaabat kararını verdi” diyor.

**************************************

  Doğu Karadeniz kültür turizminden yıllık asgari 3 milyar dolar para kazanamıyorsa bu tamamen beceriksiz idareciler ve onların yancılarının yetersizliğinden kaynaklanıyor. Vasat altı adamlara teslim bütün işler. 
  Doğu Karadeniz Belediye Başkan adaylarında ciddi bir eko-turizm projesi duymadık bu seçimde. İş yine guymak, serandere kalacak. Rakı içmek, fiilen yasak ama turizm yükselecek. Sadece Hasan Kurt yazıyor. Nerede Trabzon basını! (Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

Önceki ve Sonraki Yazılar