Anketlerin gücü, Canalioğlu ve Eyüboğlu!

Sosyal medyada hemen her gün bir anket yayınlanıyor. TV ve gazeteler de boş durmuyor. 30 Mart’ta yapılacak yerel seçim görünen o ki, anketler seçimi olacak.

Anket deyip geçmeyin. Türkiye’de seçim sonucunu etkileyen veya iktidara güç veren etkenlerin başında bu anket işi geliyor. Geriye doğru dönüp baktığımızda bu anket firmalarının büyük çoğunluğu sanki iktidarın bir şirketi gibi!

Gerçi diyeceksiniz ki, anket firmalarının yapacağı ne var ki! Çıkan sonucu yayınlıyorlar veya anketin sonucunu anketi yaptırana veriyorlar. 

Anketlerle aslında ölçüm yapılmıyor. Özellikle siyasi anketler ülkemizde yönlendirme için kullanılıyor.  İktidarın oyunu tüm olumsuzluklara rağmen devamlı bir düzeyde tutmak, yönlendirmenin ötesinde iktidara verilen en büyük destektir.

Muhalefet partileri de son aylarda bu anket işine el attılar gibi. CHP ve MHP’nin veya bu partilere yakın internet siteleri art arda anket yayınlamaya başladılar. Sosyal medyada iktidar hakimiyeti olmadığı için muhalefet partilerinin sesi daha fazla çıkıyor. Anketlerde muhalefet atakta görünüyor. Yaygın medyanın büyük bölümü iktidar partisinin kontrolünde olduğu için, muhalefetin pompaladığı anketler yayınlanmıyor. Ama benzer anketler iktidarın olduğunda yayınlanıyor.

Anketlerin önemini belirtirken, iktidarın anketlerle ayakta kaldığını söylemiyorum. Anketlerin, moral motivasyon, kitleleri ayakta tutma yönünden önemini vurgulamak istiyorum. Bir partinin kamuoyunda güç kaybetmesini, oyunun erimesini işte bu anketlerle gizleyebilirsiniz.

Sonuçta; AKP bu anket işini çok iyi dizayn ediyor ve lehine kullanıyor.

Xxx

Genel seçimlerde partilerin Trabzon genelinde aldıkları oy oranı, AKP; yüzde 59, CHP; yüzde 18, MHP; yüzde 15 civarında idi. Ortahisar’da AKP’nin oyu yüzde 50’ler düzeyinde muhalefet partilerinin de ona yakın!

Bir önceki seçimde partilerin aldıkları oyları ölçü alırsak, muhalefet partilerinin Trabzon’da üç-beş ilçe dışında başkanlık kazanma şansları yok gibi.

30 Mart’taki seçim bir yerel seçim. Bu seçimde partiden daha çok adaya oy veriliyor. Bunun yanısıra iktidardan ve mevcut başkanlardan hoşnut olmayanlar da oyunun rengini deştiriyor. O nedenle yerel seçimde şu aday veya bu parti kazanır, demek çok zor.

Trabzon’da geçenlerde CHP milletvekili Volkan Canalioğlu ile MHP’den aday olması beklenen Ömer Eyüboğlu bir araya geldiler. Ömer Eyüboğlu, CHP milletvekili Volkan Canalioğlu’na Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağını sordu. Canalioğlu’nun ilk sözü, ‘Ömer kardeşim, ben o defteri kapattım. Bizim partimizde aday olacak çok arkadaş var’ oldu. Ömer Eyüboğlu ısrar etti, ‘Volkan bey sen Büyükşehir’e aday olursan ben de MHP’den Ortahisar belediye başkanlığına aday olacağım’…  Volkan Canalioğlu ise, ısrarla aday olmayacağını söyledi…

Bu görüşmeden sonra Ömer Eyüboğlu, adaylıktan çekildi. Eyüboğlu; Büyükşehir’de MHP’nin CHP’yi, Ortahisar’da da CHP’nin MHP’yi desteklemesi ile Trabzon’da AKP’den seçimin alınabileceğini düşünüyordu… Ki, Eyüpoğlu’nun hesabı da planı da kendisi açısından doğru idi. Bu ortak hareket etme bir çok ilçede de olabilirdi. Burada MHP milletvekili Koray Aydın ve il teşkilatı da çok aceleci davrandı. Bize göre yanlış yaptı!

Volkan Canalioğlu, ‘aday olmayacağını’ deklare etmesinden sonra CHP’de Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu aday adayı olduğunu açıkladı. CHP’nin önemli bir kesimi Çuhadaroğlu’na destek vermesine rağmen parti elimizden gider korkusu taşıyanlar Çuhadaroğlu’na destek vermedi. Volkan Canalioğlu’nun kapısına dayandı. Volkan Canalioğlu, bir sonraki seçimi düşünerek adaylığa evet dedi. Gerçi adaylığa evet demesi, bir sonraki seçimde aday gösterileceği anlamı da taşımaz, çünkü köprünün altından daha çok su akacak!

Dün, Ömer Eyüboğlu ile görüştüm. Eyüboğlu, Canalioğlu’na kızgın ve de kırgın! Bu kırgınlık ve kızgınlık öyle sanıyorum ki sandığa yansıyacak ve bu işten, Hüseyin Örs karlı çıkacak!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.