Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

ANNEMİN ŞARKILARI

  Önemsediğim ve kalbimde başkalarının da önemsemesi gerektiğini hissettiğim bir konu hakkında yazmak istemişimdir. Bazen "Gerçek duyarlık da budur!" diye geçiririm içimden. "İçinizi yakan, gözlerinizden yaş akmasını sağlayan, birbirinden güzel duygusal sözleri bir insan nasıl düşünür ve yazar?" diye hep düşünmüşümdür şarkıların sözünü okudukça.

Şarkı sözlerini duyduğumuzda bazen bizi geçmişe götüren bazen de tarifsiz duygular yaşatan sözler olduğunu fark ederiz. Bugün çok güzel bir içerikle karşınızdayım. Kimi zaman romantik, kimi zaman duygusal, kimi zaman aşk içeren sözlerin nasıl yazıldığına şahit olacaksınız. Birbirinden harika güzel şarkı sözleri ile keyifli bir okuma yapacaksınız.

yazinin-ortasina-001.jpg

Dinlediğiniz müziğin ritmine kapılıp gittiğiniz zamanlar olmuştur. Hatta belki de tekrar tekrar onlarca kez başa alıp dinlediğiniz zamanlar da olmuştur. Bildiğiniz gibi müzik, insana sesler aracılığıyla kendini ifade etme olanağı verir. Aslında bu da insanın müzik ile arasındaki bağın temelini açıklamış oluyor. Müziğin, evrensel ve dünyadaki tek ortak dil olduğunu düşündüğümüzde, müziğin önemini daha da iyi anlayabiliriz.

Sizin de bildiğiniz gibi müziğin sizi etkilemesi o müziğin size çağrıştırdığı şeylere bağlıdır. Dinlediğiniz klasik bir müzik veya bir türkü... İkisi de sizi hüzünlendirebilir veya mutlu edebilir. Bu yüzden müziğin ne olduğundan çok çağrıştırdığı şeyler daha önemlidir.

Bazen bir şarkı çalınır kulağınıza bir yerlerden. Belki bir taş plaktan, belki bir gramofondan, belki cızırtılı bir radyodan, belki şimdiki yeni müzik çalar aletlerden... Bir anda farkında olmadan eşlik edersiniz o şarkıya içinizi yakan anılarla! O şarkının öyküsünü bilmeseniz de sözleri, ezgisi alır götürür sizi istediğiniz yere!

İşte o günlerden bir gün bir şarkı geliyor kulağıma! Bana annemin şarkıları ne kadar çok sevdiğini ve ne kadar güzel söylediğini hatırlatıyor bir anda! Her şarkının arkasından o şarkı için söylediği sözleri duyar gibi oluyorum. İşte o zaman diliminde karar verdim annemin sevdiği şarkıların hikayesini yazmaya.

Hemen hemen her şarkının hikayesi veya onu yazdıracak bir olayın olduğuna şahit oldum bu hikayeleri araştırırken. Kimini yazılı buldum iki kelimeyle! Kimi detaylı yazılmıştı bu aleme! Kimini çok zaman önce doğru veya yanlış olduğunu bilmeden anlatanlardan aldım, kimini de ben yazdım o ruh haliyle! İşte bu kitap böyle oluştu sevgili okurlar!

Tüm yazılanlar gerçek hikayelerden yola çıkılarak hayali senaryolaştırılmıştır. Gerçeklik payı okuyucunun hayal gücüne bırakılmıştır. Artık dinlediğiniz şarkıların hikayelerini öğrenmek sizin elinizde. 

9 Mart Cumartesi günü saat 12.00-18.00 arası Zorlu Grand Otel'de imza günüme gelerek sizi ruhen etkileyen şarkılarınızın hikayelerini öğrenebilirsiniz. 

“Annemin Şarkıları” kitabımda altmış bir Türk Sanat Müziği şarkısının hikayesini bulacaksınız. 

Beni yalnız bırakmayacağınızı umuyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.