Annemin şarkıları

  Dün gazetemiz yazarı Turhan Eyüboğlu’nun Zorlu Grand Otel’de imza günü vardı. Turhan Eyüboğlu, uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı, müdürlük yaptı. Emekli olduktan sonra, yıllar içerisinde yazdıklarını, yazmak istediklerini kitaplaştırdı. Eyüboğlu’nun son eseri, ‘Annemin Şarkıları’ adlı yapıtı. Turhan abimiz araştırdı, inceledi ve Türk Sanat Müziğinin unutulmaz 61 şarkısının doğuşunu yazdı.
Eserin önsüzünde, “Önemsediğim ve kalbimde başkalarının da önemsemesi gerektiğini hissettiğim bir konu hakkında hep yazmak istemişimdir. Şarkı sözlerini okudukça, ‘İçinizi yakan, gözlerinizden yaş akmasını sağlayan, birbirinden güzel duygusal sözleri insan nasıl düşünür ve yazar’ diye hep düşündüm. Bu güfteleri duyduğumuzda bazen bizi geçmişe götüren bazen de tarifsiz duygular yaşatan sözler olduğunu fark ederiz. Bugün çok duygusal bir içerikle karşınızdayım. Kimi zaman romantik, kimi zaman duygusal, kimi zaman aşk içeren sözlerin nasıl yazıldığına şahit olacaksınız. Birbirinden güzel bu anlamlı şarkı sözleri ile keyifli bir okuma yapacaksınız” diyor.
Annemin Şarkıları adlı eser gerçekten Turhan abimizin söylediği gibi.   Eyüboğlu, Şekip Ayhan Özışık’ın ‘Açık bırak pencereni’ adlı şarkısını nasıl yazdığını şöyle anlatıyor:
‘Odada bir sigara yaktı, odanın penceresine doğru üç dört adım atarak pencereyi açtı… Dışarıda hafif bir rüzgar esiyordu. İçine çektiği nefesi trene binen insanlar görüntüsü yaratarak hafif esen rüzgara doğru üfledi. Tam sigara dumanını takipten vazgeçmişti ki caddenin diğer tarafında bulunan evin penceresinin açık olduğunu fark etti. Artık gözünü ona takmıştı. Penceresi açık olan odanın içinde bulunan bir güzel, rüzgardan rahatsız olmuş olacak ki pencereyi kapatmak için ayağa kalkınca pencerede birden üstadın gözünde bir tabloya dönüşmüştü. Çerçevenin içinde simsiyah dalgalı saçlar, yay gibi kaşlar ve ok gibi kirpikleri o uzaklıktan seçilebiliyordu. Ateşe düşmüş gibi içi yanmaya başlamıştı… ‘İlk görüşte aşık olmak bu olsa gerek!’ diye içinden geçirdi…”
‘Açık Bırak Pencereni’nin hikayesini merak edenler, Turhan abimizin kitabına müracaat edecek. Eser de tam 61 şarkının hikayesi var.
Turhan Eyüboğlu abimizi bu güzel eserinden ötürü kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.