Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ARAP DİLENCİLER VE ARAP TURİSTLER

Son yıllarda ülkemize çok sayıda Arap turist geliyor. Önemli bir zenginlik kaynağı. Özellikle Karadeniz Bölgesine daha yoğun ilgi gösteriyorlar. Uzungöl’ü, Ayder’i dünya cenneti zannediyorlar. Güzel çok güzel. Hem de din kardeşlerimiz bunlar. Camilerin cemaati de artmış. Ancak bu yörede yaşayan halkın bir şikayeti var. Dinimizde “Temizlik imandan gelir” özlü sözü var, konu ile ilgili birçok ayet ve birçok hadis var da bu kardeşlerimizin pek temiz olmadığı söyleniyor. Doğrudur. Onlarda eğitim çok geri ve birçok yerde olduğu gibi burada da yaşamayı öğretmiyor eğitim.

ARAP TURİST GELİR GETİRİRKEN

Turistik kuruluşlar altın yılını yaşıyor. Çok güzel. Tesisler bir yılda çıkarılar yatırılan parayı. Oysa batıdan gelen turist öyle bol para bırakmıyor. Onlar ölçülü hesaplı. Onlar din kardeşimiz değil de onlar bunlardan çok temiz. İşte dinimizin düşürüldüğü duruma bakın. Arap parasını bırakıp gidiyor. Giderken siz de ona bir şeyler verin. Öğrensin temizliği sizden. Aman ürkütmeyelim kaçar sonra gelmezler. Siz uygun biçimde anlattırsanız inanın kaçmazlar çok şeyler kazanıp gider ve gittikleri yere örnek olurlar. Her zaman söylemişim. Turist sizin sadece iyi yemeklerinizi tatmasın güzel ahlakınızı, namusunuzu da görsün, örnek alsın.

SON YILLARDA GÖRÜLEN TERSLİKLER

Evet turiste iyi davranılmalı. Ancak tesislerinizin kurallarını uygulatmanız onları rahatsız etmez. Yeter ki ikna edici biçimde bunu anlatın. Az buçuk Arapça bilen imamlar onların dilinden temizliğin ve düzenin önemini dini kurallardan hareketle anlatmalı. Örneğin Arapça temizliğin önemini belirten Ayetler ve hadisler levha halinde gerekli yerlere asılmalı. Hocalar, din görevlileri Arapça kısa cümlelerle Arap cemaate temizliğin, düzenin önemini anlatmalı. Ancak bunları anlatırken fahiş fiyat söylemenin, hırsızlığın dolandırıcılığın dinimizdeki durumunu da bizim işletmecilere de onlara da anlatmalı. Turistler fiyatlardan yakınıyor. Aldatılmaktan yakınıyor. Bir yerde 50 TL. başka bir yerde 100 TL. Aldatarak fazla para almak. Bunlar var mı dinimizde. Ya bunları görüp bizim ahlakımızı böyle kavrayıp memleketlerine dönüp böyle anlatırlarsa…

BIRAKIN ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK KURALINA GÖRE YUMURTLASIN KESMEYİN

Bilirsiniz altın yumurtlayan tavuk öyküsünü. Tek tek altın yumurtlayan tavuğun yumurtalarını beğenmeyen sahibi birden zengin olayım diye tavuğu kesmiş ve içinden B.K çıkmış. Şimdi turistik yerlerimizin durumu iyi. Karadeniz bölgesi çok güzel. O sıcak ülkelerden buraya gelenler bayılıyor. “Demek cennet buymuş diyorlar” diyorlar da. Siz onları ürkütürseniz, güven kalmazsa o zaman onlar başka yerler arar siz de tavuğun içinde kilerle karşı karşıya kalırsınız.

TURİZM ÖNEMLİ BİR ZENGİNLİK DE BEN PEK SEVMEM

Hani kültür turizmi olsa, sağlık turizmi olsa, inanç turizmi olsa ben de seveceğim de öyle aşırı derecece parası olanın en müsrif şekilde en ahlaksız şekilde gelip istediği biçimde yaşaması olunca turizm buna karşıyım. Çünkü para getiriyorlar, zenginlik bırakıyorlar da çok pislik de bırakıyorlar. Yoz bir ahlak bırakıyorlar. Bizim insanımız da ne acıdır ki güzel örneklerden çok kötü örnekleri kapar.

YA ARAP DİLENCİLER… AH ONLAR…

Evet biz turizmin dışında olanlar Arapları daha çok dilenci olarak cami avlularında görüyoruz. Sokaklar doldu. Cami avluları doldu taştı. Her birinin yanında üç dört çocuk. Yoksa onların büyükleri de onlara çok çocuk yapın tavsiyesinde mi bulunmuş denli çok dilenci var ki insanın yardımlaşma acıma duygusunu da köreltiyorlar. Ana yollarda araçların arasında dilenciler. Nerden ve nasıl böyle sel gibi Arap dilenci doldu ülkeye. Hani kamplarda bunlara bakılıyor.

Eskiden hiç Arap dilenci gören olmuş mu? Yok, bu dilencilere de bakın her birinin üzerinden önceden bayağı varlıklı düzenli bir aile yaşamı olduğu görülüyor. Peki ne odu bunlara. A…A.. Unuttunuz mu biz ve batılılar bunlara demokrasi götürecektik. Onları diktatörlerinden kurtaracaktık. Evet, ülkeleri bölündü, kan gövdeyi götürüyor. Aş yok iş yok aile düzenleri bozulmuş… Demokrasi mi O HENÜZ GELMEMİŞ. Bilmem ne zaman gelecek. Bu insanları bu duruma getirenlerden elbette Allah hesabını soracak. Bunlar kimler mi… Ya Müslümanlar da var ha.

                                                                                                                                            

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.