Arap’a verildi 4 yılda bir çivi çakılmadı!

Trabzon’un Yalıncak Mahallesi sahilinde mülkiyeti hazineye ait olan 12 bin metrekarelik arazi, inşaatına iki yılda başlamak koşulu ile 5 yıldızlı otel yapmaları için 49 yıllığına Suudi Arabistan vatandaşı Saleh Mabrouk ve Hisbam Younis Yahya’nın İstanbul’da kurdukları Anda Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat Ltd. Şti’ne tahsis edilmişti…

Bu tahsis o günlerde yerel medyada da haber olmuştu. Eski valilerinden rahmetli Recep Kızılcık, Arap turizmine büyük destek veren bir isimdi. Kızılcık, Ramada otelin yerini de bir başka Arap’a tahsis etmişti. Bu Arap ve Türk ortakları daha sonra Ramada’nın arazisini Hüseyin Başaran’a devretmişlerdi.

arap-a-verildi-(1).jpg

Trabzon’da en uzun süre Valilik özel kalem müdürlüğü yapmış olan Hasan Kanber, dün Yalıncak sahilinde iki Arap’a tahsis edilen arazinin, tahsis şartnamesini ve diğer belgeleri gönderdi.
Satış şartnamesi ve 4 yıl içerisindeki gelişmeleri incelediğimizde, ortaya tam bir ‘skandal tahsis’ olayı çıkıyor ve şartnameye göre arazinin tahsis edilen şirketten geri alınması gerekiyor.

Ancak, Trabzon Valiliği henüz bir işlem başlatmadı.

*** 

arap-a-verildi-(1).jpeg

Yalıncak sahilindeki 12 bin 620 metrekarelik araziyi 49 yıllık tahsisle alan Anda firması ile Defterdarlık, o günkü vali yardımcısı 24. 05. 2013 tarihinde sözleşme imzalıyor. Tahsis gerekçesinde yabancı sermaye gelişi, beş yıl süresince daimi olarak en az 50 işçi çalıştırma vs. var. Sözleşmede, firmanın bir yıl içerisinde ÇED raporu dahil tüm işlemleri yaparak inşaata başlama şartı var. Bir yıl içerisinde, otelin projesi vs. her şey tamamlanacak ve inşaata başlanacak. Sözleşmede bir makul nedenlerden dolayı bir yıllık ek süre verilebileceği belirtiliyor.

Bir yıl doluyor. 28.05.2014 tarihinde iki Arap’ın ortak olduğu Anda Ltd. Şti., Anda Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat Tic. A.Ş. oluyor. Ticaret sicil gazetesinde A.Ş.’nin ortakları yazıyor.

Araziyi devir alan anonim şirket, Valiliğe müracaat ediyor ve bir yıllık ek süre istiyor. O günkü Vali yardımcısı Kamil Sarıaslan imzasıyla şirkete bir yıl ek süre veriliyor. Süre dolmaya yakın yeni şirket 01.03.2015 tarihinde yatırım teşvik belgesi alıyor. İki yıl sonra 01.02.2017 tarihinde ise firmanın teşvik belgesi iptal ediliyor.

Tahsis edilen arazide yapılacak 5 yıldızlı otelde yok yok… 5 yıldızlı otelde olması gereken her şey var. İptal edilen teşvik belgesinde yazılanlara bakılırsa 400 yatak kapasiteli otelde 132’şer kişilik iki konferans salonu, 68 kişilik iki toplantı salonu, 400 kişilik ana restoran, 100’er kişilik 4 ayrı salon, Türk hamamı, yüzme havuzu, sauna vs…

***

Önce Arap yatırımcılara daha sonra Arapların da ortak olduğu Türk şirketine geçen 12 bin 620 metrekarelik arazide 4 yıldır bir çivi çakılmadı.

Şartnamede, ön izin belgesi iki yılı geçmemek şartıyla bir yıl uzatılır maddesi var. Üstelik araziyi tahsisle alan kişi, firma hangi şartı ileri sürerse sürsün, iki yıl içinde inşaata başlamadığı takdirde arazi tekrar hazineye geri verir, hazine araziyi alır, deniliyor.

Benzer bir tahsis, yolun karşı tarafında yapılmıştı. İş adamı Ali Uzunali,  hazineden tahsisle aldığı arazide yatırıma başladı. Ekonomik nedenlerle inşaat durdu. Uzunali, ek süre istedi. İdare ek süre vermedi. Ali Uzunali mahkemeye gitti. İki tarafta mahkemenin sonucunu bekliyor.

Bir tarafta inşaatı devam ederken süre istenen ve süre verilmeyen bir arazi diğer tarafta 2 yıllık süreden sonra bir 2 yıl daha geçen süre, 4 yılda çivi çakılmayan bir başka arazi…

***

Yalıncak’ta bugün Trabzon’un en kıymetli arazilerinden biri olan takriben değeri 40-50 milyon lira civarında olan bu araziyi, Valilik Anda Gayrimenkul Geliştirme ve İnş Tict A.Ş’den neden geri almıyor?

Firma tahsis şartlarını yerine getirmedi. 4 yıldır araziye çivi çakmadı.

Bu durumda firmanın korunup kollandığı, siyaseten güçlü olduğu anlamı çıkıyor. Bunun başka izah tarzı yok.

Bu arada Trabzon Ortahisar Belediyesinin imardan sorumlu başkan yardımcısı Fevzi Baytar, Anda firmasına Ağustos 2017’de inşaat ruhsatı verdiklerini söyledi. Fevzi bey, olayda usulsüzlük olmadığını, Ruhsatın gecikmesinin nedeninin de Karayolları ile yapılan yazışmalar olduğunu söylüyor. Firmanın harçtan muaf olup olmadığına dair yazışma. Fevzi beyin söyleminden anladığımız; firma, inşaat ruhsatı için Belediyeye harç da ödemeyecek. Aslında sözleşmede tüm harçlar tahsis edilen firma tarafından ödenir, maddesi var. Bu da bir başka skandal!

Fevzi Baytar’ın söylemi arazinin tahsis şartnamesinde yazılmıyor. Şartnamede, gerekçe ve neden ileri sürülmeksizin iki yılda inşaata başlanılması, başlanılmaması halinde ise arazinin idareye devri yazıyor.

Şartnamenin 4. ve 7. Maddeleri açık ve net…

Trabzon’un en değerli arazilerinden birinde teşvikli otel, turizm tesisi yapılması isteniyorsa, bunu Trabzon’da yapacak çok sayıda yatırımcı var. Bu arazi neden Trabzonlu ve Türk işadamına bedava verilmedi de iki Suudi vatandaşına verildi. 7. Maddede araziyi alan bir başka firmaya devredemez ve 4. Maddede de uzatma ile birlikte iki yılda inşaata başlanılmazsa arazi geri alınır yazılı. Bu iki madde ihlal edilmesine rağmen neden arazi geri alınmıyor?…

Bu sorulara birileri çıkıp açık ve net olarak cevap vermek zorundadır.

Bu olayı gündeme taşıdığımız için, birilerinin bize kızacağını, tavır alacağını biliyoruz.

Kim ne söylerse söylesin, kim ne yaparsa yapsın? Biz sorgulamaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar