Arıcının yıllığı!

   Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Ahmet Günaydın, arıcılık, arı yetiştiriciliği konusunda uzman bir isimdir. Ahmet Günaydın’a arıcılık sevgisi ve sevdası babadan ve amcası merhum Ziya Günaydın’dan gelir. Günaydınların, Trabzon merkezde Uzunsokak ile Maraş caddesi arasında babadan kalma marangoz atölyeleri vardır. 660664d2-3201-4b9f-82da-ab875fab9e66.jpgAilede marangozluğu devam ettiren bir yerde hobi olarak yapan isim de Ömer Ali Günaydın’dır. Ömer Ali, marangozhanede genelde arı kovanı yapar, çünkü o da Ahmet bey gibi arıcıdır. Bir de sanat gerektiren işleri.
Ahmet Günaydın, geçenlerde sosyal medyada ilginç bir paylaşım yaptı. Babasının, amcasının, amca oğlunun ve kendisinin yaz başı itibarıyla tam 59 yıldır, 1961 yılından bugüne arı kovanlarını ve arıları taşıdıkları yaylaların listesini yayınladı. Arşiv genelde devlet tarafından tutulur. Evraklar, belgeler arşiv niteliğindedir. Kimileri hatıralarını yazar kimileri de günlük tutar… Ki günlük tutanların sayısı çok azdır. Ahmet Günaydın’ın amcası ve amca oğlu Ömer Ali’nin tuttukları günlük değil arıları hangi yaylalarda konaklattıklarının yıllığı… Gerçekten müthiş bir arşiv! Bu arşiv de yaylalar hakkında açıklayıcı bilgi verilmedi ama Ahmet Günaydın’ın ifadesine göre amca oğlu Ömer Ali’nin günlük notları da varmış.
Günaydın’ın paylaşımına gelen yorumlardan bir kaçı şöyle;
0ac9789a-f14a-40c8-a096-811c2eab21e2-001.jpgZiya Bilgin: Arşiv tutmak ve arşiv yönetmek yani tarihe not düşmek bizim yerel halkta pek yoktur. Ama sizde varmış, kaybetme.
Ahmet Günaydın: Bilgin, rahmetli Ziya amcamla başlayan amcaoğlu Ömer Ali ile devam eden günlük notlar var…
Burhan Sadıklar: 61-04 arası boya renkleri solmaya uğramış gibi. Düzeltilmesi iyi olmuş. İkinci kopyaya gerek var gibi, gelecekte belgeye ihtiyacı olacaklar için. Tebrikler Günaydın Ailesi.
Ahmet Günaydın: Sadıklar, keçeli kalemle üzerinden geçildi.
Zafer Duran: Ahmet Günaydın bu sene 1961’den başlayarak eski arı konaklarınızdan birkaçını dolaşalım mı?
Günaydınları tebrik ediyoruz…
 
     Darısı diğer ilçelere!
 

   Trabzon’un en aktif ve çalışkan belediye başkanlarından biri olan Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, dur durak bilmiyor. Bıyık, Yomra’nın ana caddelerinde havadan geçen elektrik tellerini yer altına alıyor. Başkan Bıyık, 5 milyon liraya mal olacak bu operasyon nedeniyle ilçe de planlı elektrik kesintisine gidileceğini söyledi. Bıyık şöyle dedi:
5de5285a-f51b-4ba8-9882-daf323c352b6.jpg‘Yomra'mızda önemli şekilde görsel kirlilik oluşturan ve sık sık arıza konusu olan enerji dağıtım hatlarının yer altına alınması için çalışmalarımıza AKSA Elektrik ile başladık. Trabzon Caddesi (ana cadde) ve Hükümet Caddesi'ndeki (alt cadde) tüm hatları yer altına alıyoruz. Çalışmalar kapsamında caddelerimiz 200 aydınlatma direği ile ışıklandırılacaktır. Yaklaşık 5 milyon TL maliyetle, 3 ayda tamamlanmasını planladığımız çalışmalar kapsamında planlı elektrik kesintileri yapılacağı ve çalışmaların tamamlanmasıyla kaldırım çalışmalarının gerçekleştirileceğinden, mahalle sakinlerimizin anlayışını rica ediyorum. AKSA Elektrik yetkililerine teşekkür ediyorum’.
Başkan Bıyık’ın elektrik kablolarını yer altına alması ilçede takdirle karşılandı. Trabzon ili genelinde hemen her ilçede elektrik telleri havada. Bıyık’ın bu hamlesinin, elektrik tellerinin havada olan ilçe belediyelerine örnek olacağını tahmin ediyoruz.
 
     Beni neden yazmıyorsun!
 
  Trabzon’un en renkli simalarından biri olan, Hakkı Emiroğlu, Ali Savaş gibi Köy Hizmetlerinde görev 1d073afe-7901-4489-bdf9-a8938e753942.jpgyaptı. Ali, köy hizmetlerinde bir yanda gazetecilik yaparken Hakkı, TV’cilik ve gazetecilik için emekliliğini bekledi. Gerçi, Köy Hizmetleri yıllarında da basınla iç içeydi. Hakkı Emiroğlu, uzun yıllar Trabzon Gazeteceler Cemiyetine üye olmak için mücadele etti ve sonunda oldu. Trabzon TV’de program yapan Emiroğlu yerel TV’lerin mevta olmasıyla, inter gazeteciliğine soyundu.  Bu arada yerel gazetelerde de yazmaya ve gazetelere kulis haberi vermeyi sürdürdü. Hakkı, geçenlerde kongresi yapılan, Ortahisar Gazeteciler Derneği Başkanlığına seçildi. Haber gazetemizde ve diğer gazetelerde yer almasına rağmen Hakkı, bize her konuşmamızda sitem eder, ‘Beni neden yazmıyorsun’ der. Hakkı, siteminde haklı. Sonuçta, üye sayısı az da olsa Trabzon’un en büyük ilçesinin Gazeteciler Derneği başkanı. TV’cilik yaptığı dönemlerde Trabzon’un Reha Muhtar’ı olarak nitelendirilen, internet gazeteciliğinde fark yaratan ve Trabzon’un yakın siyasi tarihini bilen Hakkı kardeşimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.
 
*****
 
   Bir ülkenin uygarlık seviyesi siyasetin kullandığı dilde saklıdır. İçinde felsefe yoksa, edebiyat, mantık yoksa; hatta mizah ve sanat yoksa o ülke ortaçağdan bile daha ötelerde bir yerdedir, demektir bu. Bizim ülke mi? Yıllardır arandığı halde hala nerede olduğu bulunamadı.
(Temel Kahveci)
 
******
 
Gürol Ustaömeroğlu: Bizim mağazamız Bedesten Caddesi'nde Bedesten'in kuzey kapısının tam karşısında idi. Çocukluk ve gençliğim orada geçti. O yıllarda ellerinde broşürlerle turist kafileleri gelir hem Bedesten'i hem de Çarşı Camii'ni ziyaret ederlerdi.
Artık turist kafileleri kent merkezine girmez oldular.
Kent merkezinden bir şişe su almaz oldular.
Artık üç adrese gidip kenti terk ediyorlar;
1. Sümela
2. Ayasofya
3. Atatürk Köşkü
Turizm operatörlerinin destinasyonlarında Trabzon Surları, Zağnos Paşa Köprüsü, Tabakhane Köprüsü, Kızlar Manastırı, eski tarihi camilerimiz başta olmak üzere kent merkezindeki değerler kesinlikle olmalıdır.
Kent merkezinden yalıtılmış, merkezi ziyaret etmeyen destinasyonlarla Trabzon Kültür Turizm'i kurtulmaz, gelişmez.
 **
 
İsmail Kansız: Güçlü kararlı kentin tarihi geçmişini çok iyi bilen bir yerel yönetim ve kadrolara ihtiyaç vardır. Bu dün de böyleydi bugün de. Kaybettiklerimize yanıp dururken koruyabileceklerimize odaklanmalıyız.
Mesela, Kızlar Manastırını Kültür ve Turizm Bakanlığı restore etti.
Yerel yönetime ise şimdi çevresini düzeltip ulaşımını sağlamak görevi düşer.
Trabzon içinde Turizm aksı oluşturulacak çok alan var.
Ortahisar başlı başına bir hazine.
Trafik,yapılaşma,inşaat,sokak işgalleri,sur diplerinin kuşatılması,tarihi sokakların bakımsızlığı...vb.
Tüm bunları düşündüğümüzde yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar