ARJANTİN PENALTI KULLANIYOR VE TOPUN BAŞINDA MARADONA!

Benim jenerasyonumun özeti şu cümleydi; Arjantin penaltı kullanıyor ve topun başında Maradona! Futbolda Maradona'yı izleyerek büyümüş bir nesle Temmuz ayında bu türden seyircisiz tatsız tuzsuz müsabakaları işletmek tek kelimeyle işkence. Ama işin içinde Trabzonspor'un şampiyonluk mücadelesi olunca gözümüzü kırpamıyoruz.

Türkiye'de futbol böyle bir şey işte. Normalde Trabzonspor'un 10 puan önde lider olması gerekiyordu. Hakemlerin ittirmesiyle Başakşehir adlı seyircisiz bir korsan takım beş puan farkla liderliğe yükselttiler. Başakşehir'in bütün müsabakalarını alıcı gözle izlemiş birisi olarak söylüyorum, aleyhinde tek düdük çalınmış değil!

Podolski Antalyaspor adına tam Başakşehir'e beraberlik golünü atacak pozisyonu buldu, lifi attı. Şampiyonluk yarışında Trabzonspor'un saha sonuçları kadar Başakşehir'in rakiplerinin futbolu ciddiye alıp almaması da önemli bir konu. Süperligde küme korkusu olmayan takımları futbol oynatamazsınız!

Galatasaray, Trabzonspor müsabakasına Şampiyonlar Ligi grup müsabakası ciddiyetiyle başladı, sıcak bir Temmuz akşamında. Sarı kırmızılılar müsabakanın başındaki hücum girişimlerinden netice alamayınca gerildiler ve futbol oyun kurallarının dışına çıktılar.

Trabzonspor'un Galatasaray'ın ilk yarıdaki oyununa reaksiyonu futbolun basit realitelerine ödünsüzce sadakat ve çelik gibi sinirlerle sabretmek şeklinde oldu.

Müsabakanın hakemi Cüneyt Çakır'ın Feghouli'yi sahadan atması için VAR'a gitmesine gerek yoktu. Zira futboldaki karşılığı faul ve kırmızı kart olan o sorumsuz hareketin hukukta da bir karşılığı mevcuttu. Donk'un ceza sahası içinde topa vuruş anında Sörloth'un ayağına yaptığı hareket de VAR'lık değildi. Bariz penaltıydı. Hakemler bunları göremiyorsa neden ayak altında dolanıyorlar sahada? Bir türlü esas mesele olan futbola gelemiyoruz bu yüzden.

Galatasaray sahada bir kişi eksik oynamanın bedelini daha çok koşup eriyerek ödedi. Hüseyin Cimşir pozisyonunu riske etmedi. İkinci yarıda zaman ilerledikçe Galatasaray psikolojik ve fiziksel açıdan çözüldü, Trabzonspor otomatikman güçlendi oyunda. Sörloth ile takım arasında hücum organizasyonlarında tuhaf bir tutukluk var. Bu durum devam ettikçe Sörloth'un da morali bozuluyor.

Dünyadaki bütün iyi oyuncuların iki özelliği var. Birincisi hızlıdırlar, ikincisi güçlüdürler. Abdülkadir Ömür'de birincisi var ama ikincisi maalesef mevcut değil. Hala yeterince sert ve yırtıcı değil.

Galatasaray on kişi kalıp, skorda iki farklı geriye düşünce muhtemelen Fatih Terim ''3 puan olur!'' deyip gençleri şans vermek istemiştir. Başakşehir kaçıyor, Trabzonspor kovalıyor şampiyonluk yarışında. Kalan son dört haftada ne olur bilinmez! Ama ligin başından beri Trabzonspor'un aleyhine çalınan o kıro düdüklerden, en azından tren istasyonlarında çalınanlardan bir kaç adet de şu seyircisiz korsan, türedi takım aleyhinde çalın da biz de bu ülkede adalet denilen şeyin olduğuna inanalım.

Sonuçta Trabzonspor Başakşehir'i dolu dizgin kovalıyor. Hakemler Trabzonspor'u kovaladıkları kadar biraz da onu kovalasınlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar