Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

Arkası ‘ KALIN ‘ çıktı

Meşhur sarayın en parlak simalarından basın sözcüsü ve genel sekreter yardımcısı İbrahim Kalın‘ı bilmeyenimiz yoktur. Ekranların karşısına çıkıp kısık ses tonu, gülmeyen simasıyla açıklamalar yapan şu kara çocuk işte. Birkaç yıl öncesine kadar görünmeyen bürokrasideydi.  Davutoğlu'nun dışişleri bakanlığı ve başbakanlık süreçleriyle arkasından parladı gitti. Cumhurbaşkanı kanatları altına girdi.

Peki kısaca bir bakalım, kimdir İbrahim Kalın ? 

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Malezya’daki İslam Üniversitesi’nde yüksek lisans, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında doktora yaptı. Amerika’da College of the Holy Cross’ta dersler verdi. Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaştı. SETA adlı araştırma şirketinin kurucu başkanı.

Maşallah pek donanımlı kendisi, gayet başarılı ! 

Şimdi biraz ironi yapmak istiyor, kafanızı karıştırmak istiyorum. Kökleri Erzurum'a dayanan bir genç İstanbul'da okuyor, üniversiteyi bitiriyor. Ne hikmetse yurdum ve Avrupa dururken gidiyor Malezya'da yüksek lisans yapıp Amerika’ da doktora yapıyor. 

Yahu sizce de garip değil mi ? Neden yüksek lisans Malezya ? 

Ben buraya çok takıldım. Bu sadece Kalın için geçerli değil. Birçok bürokrasi ve siyasette görev alan kişilere bakın geçmişlerinde çok enteresan diplomalar ve ülkeler vardır. Peki bu garip değil de bizim bunlara takılmamız mı garip yani. 

Seçilmiş insan efsanelerine artık inanır oldum. Bir düşünsenize sıradan vatandaşsınız, okulunuz bitiyor, ne yapsam derdine düşüyorsunuz. İş, güç filan derken yüksek lisans da yapayım ben diyebilirsiniz tamam ama bu Malezya, Uganda filan olmaz ki! 

Her genç Avrupa ülkelerinde ister şöyle bir gideyim Amsterdam, Prag, Londra daha da uçuksa Amerika, New York, Los Angeles filan yapmak ister, ki Yeni Türkiye bu olanakları sizlere sunuyor. Eskiden gitmek, gezmek, görmek zor iken artık çok basit. Sıradan bir vatandaş, genç rahatlıkla yurt dışına çıkabiliyor. Özellikle de öğrenciyseniz bu iş çok kolay. Yalnız işin bir garip kısmı da bu insanlar bu yüksek lisansları Yeni Türkiye ‘ de değil eski de yapmış. Milletin Türkiye ‘ de yapamadığını bunlar başka ülkelerde yapmış!

Şahsen ben konu devlet işleri olunca tesadüflere inanmıyorum. Tıpkı Devlet Bey ile Kemal Beyin sınıf arkadaşı olmasının tesadüf olmadığına inanmam, şüphe duymam gibi! 

Bu insanlar sepetten rastgele veya sadece kendi beceri ve kabiliyetleriyle buralara gelmiyorlar. Bu ülke üzerinde oynanan oyun ve düzenlenen planlar 20/30/40/50 yıllık planlar şeklinde ilerliyor. Nitekim şüphelerimizin yersiz olmadığı wikileaks yayınları ile ortaya seriliyor. 

İbrahim beyin arkası hakikaten KALIN çıktı. CIA bağlantısı olduğu gayri resmi CIA olarak adlandırılan Stratfor ‘ un üyesi olduğu iddiaları ortaya serildi. 

Açıkçası çok fazla sorgulamaya ve araştırmaya gerek görmeden doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü söylediğim gibi devlet işlerinde tesadüflere inanmam. Ülkenin en önemli ve stratejik koltuklarından birinde oturan adam Tarih bölümü okuyup sonrasında Malezya ‘ da yüksek lisans yapmış ise bence bir yerlere hazırlanmış olabilir. Anadolu’nun bağrından kopmamıştır. Birileri onu bir projenin parçası olarak oralara taşımış olabilir. Karşılığında devletin gizli belgeleri, bilgileri, istihbaratlarını da almış olabilir.

Pek mantıklı!

Nitekim gizli mailleşmelerin olduğu, bilgi ve belgelerin CIA ile paylaşıldığı konusunda wikileaks belgeleri mevcut. Kendisinden Cia yetkilileri bizim için çok önemli ve kaybedilmemesi gereken kişi olarak bahsedebiliyor. Bizlerde vatandaş olarak çok şaşırmamakla birlikte bir yaşımıza daha girmiş oluyoruz.

Nice yaşlara Yeni Türkiye…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.