Arsin turizmde patlama yapacakmış!

arsin-1.jpgTrabzon medyasında Arsin kökenli gazetecilerin sayısı bir ara hayli fazla idi. Son dönemlerde sayı azalmasına rağmen Yusuf Turgut, tek başına ilçenin enformasyonunu yapıyor.

KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi hocalarından Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, Arsin ilçesinin Turizm Master Planı ve tarihi dokusu üzerine bir proje hazırladı. Erüz, bu projeyi eski başkan Erdem Şen döneminde başlamıştı. Şimdiki başkan da projeyi devam ettiriyor. Proje kağıt üzerinde olsa da projedir!

Gazeteci Yusuf Turgut önceki gün, bu proje ile ilgili “Karaca’dan Taşköprü’ye” başlıklı bir yazı yazdı.  Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, Pazar günü Karaca At çiftliğinde Vali İsmail Ustaoğlu ile birlikte kalabalık bir heyeti ağırlamış. Heyette büyükşehir belediye başkan vekilleri, kaymakamlar, askerler, müdürler vb. varmış. Heyete kahvaltıyı tesisin yeni işleticisi vermiş. Coşkun Erüz, burada bir sunum yapmış. Heyet, çiftlikten Holefter’e inmiş oradan Yanbolu vadisine geçmiş. Orada tarihi bir taş köprü üzerinde resimler çektirilmiş. Oradan Galip Keleş’in bir dönemler belediye başkanlığı yaptığı Atayurt köyüne çıkılmış. Vali bey ve heyettekiler merkez camisinde namaz kılmış. Vali bey, imamın evinin yöresel mimariye uygun hale getirilmesi için talimat vermiş. Atayurt’tan Santa’ya çıkılmış. Atayurt ile Santa arasındaki yolun bir bölümü sıkıntılı imiş.  Oradan da Taşköprü yaylasına çıkılmış. Taşköprü’de hayvancılık yapanlar, gübreyi dereye atıyormuş. Bu devirde gübrenin dereye döküldüğünü ilk kez duyduk. Yusuf Turgut kardeşimiz, Taşköprü’de yemek yenilip yenilmediğini yazmamış.

Santa ve Taşköprü, Gümüşhane il sınırları içerisinde. Gerçi, eskiden buralar Trabzon’a bağlıydı. Yusuf’un yazısından anladığımız kadarıyla, heyet Pazar günü iyi bir gezi, Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy da gezi nedeniyle epey sükse yapmış. Arsin, çok yakında turizmde patlama yaparsa şaşırmayın! Bölgeye gelecek turist, ata binecek, köprüden geçecek, Santa’yı gezecek, Taşköprü’de çadırda, dağ evinde kalacak!  Arsin ve köyleri de kalkınacak, gelişecek!

Önceki ve Sonraki Yazılar