Arsin’deki dolgu ve Nasrettin Hoca!

Trabzon’un Arsin ilçesi ile Organize sanayi bölgesi arasında yapılması planlanan deniz dolgusunun, yasal alt yapısı oluşturulmadan, projesi hazırlanmadan, parası bulunmadan, dolguya başlanmadan; doldurulması düşünülen alan üzerinde yapılacaklar hakkında vaat üzerine vaat verilmeye başlandı. Sürmene Çamburnu Tersanesinin yapımına başlanmadan bölgede 5 bin kişiye iş kapısı açılacağından dem vuruldu. Bugün Çamburnu dolgu alanındaki tersanede değil 5 bin, 50 kişi çalışmıyor! Yatırım adası olarak adlandırılan dolgu alanında endüstri bölgesi kurulacağı açıklandı. Arsin’deki dolgu alanı önümüzdeki 5-10 yıl içinde gerçekleştirilebilir. 10 yıl sonra orada nasıl bir endüstri bölgesi kurulacak. Bu konu muamma! 
Nasrettin Hocanın ders mahiyetinde meşhur bir fıkrası vardır… 
Nasrettin Hoca, bir gün eline yoğurt mayası bakracını alıp göle doğru yola koyulmuş.
Gölün etrafında piknik yapan köylüler Hoca’ya dikkat kesilmişler.
Hoca Nasrettin başlamış yoğurt mayasını göle kaşık, kaşık çalmaya!
Köyüler şaşkınlıkla izlerken, içlerinden biri Hoca’nın yanına varmış.

arsindeki-001.jpg
– Hayırdır Hocam? Ne yapıyorsun böyle? diye sormuş.
Göle yoğurt mayası çalıyorum, demiş.
– İlahi, hocam, hiç göle maya çalmakla göl maya tutar mı?
Hoca Nasrettin O nüktedan cevaplarından birini daha vermiş;
– Ya tutarsa…
Nasrettin Hoca, aslında bu davranışıyla yaşadığı toplumda olmadık işlerle uğraşan, boş hevesler peşinde koşanlara ders vermek istemişti!
Günümüzde de özellikle seçim sürecinde, afaki vaatler Nasrettin Hoca’nın gölü mayalamasını akıllara getiriyor.

Ertuğrul Doğan’a helal olsun!

ertugrul-dogan.jpg

Trabzonspor yönetimi dün öğle saatlerine kadar zor anlar yaşadı. Bordo-Mavili kulübün yönetimi dün Burak’a ödeyeceği 1 milyon 300 bin tutarındaki taksiti ödeyememesi halinde Burak Yılmaz, serbest kalacaktı. 
Başkan Ahmet Ağaoğlu, öğle saatlerine kadar onca bankanın kapısını çaldı. Bankacılar, olumsuz yanıt verdi. İşte tam o anda devreye Trabzonspor’un genç yöneticisi Ertuğrul Doğan girdi. Doğan, ‘Celta Vigo’dan 3 milyon Euroluk ilk taksit gelmezse, Burak’ın alacağını öderim’ dedi. 
Başkan Ahmet Ağaoğlu, rahat bir nefes aldı. Öğle sonrası ise, Okay’ın satışının ilk taksiti olan 3 milyon Euro Trabzon’daki bir banka şubesine geldi. Banka müdürü, vakit geçirmeden parayı Trabzonspor’a aktardı ve Burak ile birlikte Castillo’nun da 180 bin Euroluk alacağı ödendi. 
Sağıroğlu’nun misafirleri!

sagiroglu.jpg

CHP il başkanı, yönetimden birkaç isim ve milletvekili adayı Nuri Aydın, dün Yomra ve Kaşüstü’nde seçim çalışması yaparken belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’nu ziyaret ettiler. CHP heyetinin, Yomra belediye başkanını ziyaretleri farklı yorumları da beraberinde getirdi. CHP eski milletvekili Yomralı Haluk Pekşen, geçtiğimiz dönem belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’na ağır eleştiriler getirmişti. Sağıroğlu ile Pekşen mahkemelik olmuşlardı. CHP’nin o günkü teşkilatı da Haluk Pekşen’in yanında yer almıştı. CHP milletvekili adayı Nuri Aydın, o günkü ve bugünkü CHP il başkanı Güzide Uzun’un Yomra belediye başkanı ile objektiflere samimi poz vermeleri, görüntü olarak Haluk Pekşen’i mahalli tabirle ‘gafula atma’dan başka bir anlam taşımıyor. 
Olayın aslını öğrenmek için Nuri Aydın’ı aradık.  
Aydın, ‘Yomra’da seçim çalışması yaparken belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu, ısrarla bizi çay içmeye davet etti. Bizde davetine icabet ettik. Çay içtik, sohbet ettik. Davete icabet etmemek olmazdı’ dedi.
 
MHP’nin karargahındaki isim!

mhp-nin-karar.jpg

MHP ve ülkücü camianın bir dönemler Trabzon’daki en aktif isimlerinden biri Haydar Meral’dir. Haydar Meral, yıllar önce Trabzon’dan ayrıldı Ankara’ya yerleşti. Organik tarım işine el attı. Haydar Meral, MHP’den ayrılan ve İYİ Parti’ye geçen ekipte. Meral, birkaç gün önce seçim çalışması için Trabzon’a geldi, memleketi Arsin’e karargah kurdu.
Haydar Meral’a, Trabzon izlenimlerini ve MHP’yi ziyaret edip etmediğini sorduk.
‘Trabzon’da İYİ Parti’yi çok İYİ gördüm. Ülkücü camianın akademik kadrolarının hemen hemen tamamı İYİ Parti’de! Ayrıca, bir dönemler yarıştığımız eski ANAP ve DYP’li çok sayıda isim de partide. Bayramlaşma için İYİ Parti il merkezine gittim. Partinin üç katı tıka basa dolu. Dışarıda da bir o kadar insan vardı. Ve oradaki insanların çok azını tanıyabildim. İYİ Parti ve Meral Akşener’e gerçekten beklediğimizin üzerinde bir ilgi var’ dedi.
Meral’a, ‘MHP’yi ziyaret ettiniz mi?’ diye tekrar sorduk.
‘Yanlış anlaşılır. Farklı şeyler olabilir, diye gitmedim. MHP ile ilgili yorum yapmayacağım. Birkaç eski arkadaşın ve bir de Süleyman Latif Yunusoğlu’nun karargahta olduğunu söylediler. Çarşı- pazarda, köylerde ve sokakta pek MHP’li göremedim desem arkadaşlar herhalde bana kızmaz’ dedi.

***********

Yaz aylarında bile 15-20 dakikada bir arabanın geçtiği 14 km. uzunluktaki tünel neden yapıldı acaba? Türkçe karşılığını tam bulamadığım için İngilizcesini yazacağım; 'cost-effective' ve de 'ranitabl' olmayan ciddi bir yatırım… Sahilden İyidere-Trabzon arası 45 km. İyidere'den içeriye gireceğine sahilden 45 km Trabzon'a gidip, oradan Erzurum ve İspir’e gidebilirdi Rize yolcusu. Zaten Rize'den günde kaç kişi Erzurum'a gidiyor. Artvin’den zaten Şavşat-Ardanuç üzerinden Erzurum'a gidiliyor. Bu bilgileri ne için paylaşıyorum, ben milyarlarca lira tutarındaki bu yatırımı anlayamadım. öncelikliği de yok... Bir kişi lütfen bunu bana anlatırsa çok sevineceğim... 
(Prof. Dr. Erol Erduran)

***********

Arap turistlerin Karadeniz’e fevç fevç akmaya başladığı şu günlerde her yerde Arapça yazılmış ‘’kiralık daire, satılık villa, lüks otel, kiralık bungalov, yöresel yemekler!’’ tabelalardan geçilmiyor. Yani yeni bir kültürel ve ekonomik talan için yeşil ışık yakılmış durumda. Hiçbir belediye hiçbir yerde Arapları toplumsal kurallara davet eden ‘’Çüş deve!’’ ‘’Yol varken, çimlerde araba sürmeyiniz!’’ ya da ‘’Piknik alanı varken çam ağaçlarının altında penguenlerinizle şey etmeyiniz.’’ ‘’Lütfen bu otelde diğer müşterilerimizi rahatsız etmeyiniz!’’ türü hiçbir uyarı tabelası yok. Bu haliyle Karadeniz Araplar için Binbir Gece Masallarındaki fantezileri için en ideal yer… 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar