Arslan Pulathaneli Trabzon’un ansiklopedisiydi!

 Trabzon’un eskileri onu Kunduracılar Caddesi’ndeki dükkanından tanırdı. Trabzon’un gerçek beyefendilerinden biriydi.

Yaşamı boyunca, Trabzon’da ve Türkiye genelinde yayımlanan dergileri, gazeteleri, kitapları biriktirmişti. Vefatı sonrası kitaplığı, arşivi Trabzon dışına gitti, kayboldu!

arslan-pulathaneli-2-001.jpgÖmür Hacıalihafızoğlu, 25 Mart 2015 tarihinde sosyal medyada Arslan Pulathaneli ile ilgili güzel bir yazı yazmıştı. Yazıyı o günler almıştım ve bir kenarda duruyordu. Gazetede ne yazayım diye düşünürken Ömür Hacıalihafızoğlu’nun yazısı aklıma geldi. Ömür’e yazıyı yayınlayacağıma dair bir mesaj attım.

Ömür Hacıalihafızoğlu Trabzon’un bir başka değerlerinden biri olan Orhan Hacıalihafızoğlu’nun oğlu, Trabzonspor eski yöneticilerinden Hayrettin Hacısalihoğlu’nun da kayınbiraderidir. Ömür, yıllar önce Trabzon’dan ayrıldı İstanbul’a göçtü. Orada yaşıyor.

İşte, Ömür Hacıalihafızoğlu’nun, ‘Arslan Pulathaneli’ yazısı;

“Yıl 1945…. Arslan amca Soğuksu’daki evlerinin bahçesinde, annesi Basire hanım ile beraber güzel bir yaz sabahı…

Arslan, 26 yaşında yiğit bir delikanlı… Trabzon’un ilk voleybolcularından… Lise yıllarında oynadığı voleybol Trabzon’da bir efsanedir… Müthiş bir voleybolcu… Babam Orhan Hacıalihafız Arslan amcadan 4 yaş küçüktür… Trabzon Lisesinde aynı dönem okudular… Hep anlatırdı voleybol sahasının etrafında sırf Arslan’ı seyretmek için gelen özel seyirciler olduğunu… Fotoğrafta Arslan amca daha bekar.. Sabah pijamalarını çıkartmadan terlikleriyle bahçede annesiyle bu fotoğrafı çektirmiş…

arslan-pulathaneli-1.jpgBu fotoğraf çektirildikten biraz sonra, marabanın hanımı Şükriye ablanın ineğinden sağdığı sütün kaymağından yaptığı, üzerine su buğusundan oluşmuş habbeler bulunan taze tereyağı, bahçedeki patlıcan incirinden annesinin yaptığı reçel, yine Şükriye’nin yaptığı köy peynirinden oluşan kahvaltısını, ekmeğin üzerine önce tereyağı sonra peynir, en sonda kehribar renkli incir reçelinden sürerek yapacak….

Hazırlandıktan sonra, meydandaki park taksiden her sabah onu almaya gelen arabanın kornasını duyana kadar anneceğinin pişirdiği orta kahvesi eşliğinde günün ilk sigarasını içecek ve Kunduracılar caddesindeki işyerinin yolunu tutacak….

***

Arslan amca ve eşi Şeymin hanım mahallemizde komşumuzdur. Ben de hayatımın belli bir bölümünde (‘0’li yıllar) aralarından Bülent Akyazıcı, Selim Atal ve daha birçok arkadaşım ile beraber Kunduracılar Caddesindeki dükkanını mesken tutup yaptığımız gürültülü şamatalarla, kuyumcu Harun amca, ayakkabıcı Robban amca ve ve Arslan amcanını kafasını çok şişirmişizdir. Adamcağız da ağzını açıp bize bir kelime söylememişti. Bir kere bile sitem etmemişti..

Hastalık derecesinde çok büyük bir arşivciydi. Seyrettiği tüm filmlerin sinema biletleri, yaptığı tüm seyehatlerin uçak, vapur ve otobüs biletlerini, kendisine posta veya elden gelen tüm düğün, nişan davetiyeleri, gazetelerde yayınlanmış tanıdıklarına ait tüm ölüm ilanları gibi dökümanları tarihlerine göre sınıflandırıp sağladığının bizzat tanığıyım….

Esas uğraşı ve ulaşılması imkansız başarısı ise küçük yaşlarından itibaren, o yıllardaki iletişim ve bilgiye, ürüne ulaşma zorluğuna rağmen memlekette hemen hemen basılan tüm şiir kitaplarını ne yapıp ne edip toplamayı başarmış olmasıdır.Her Trabzon dışına çıkanın eline bir liste tutuşturur, gittiği yere göre kitap siparişleri verirdi. Evinde kütüphanesini görmüş biri olarak şaşkınlığını ifade etmekte zorlandığımı söyleyebilirim.

Nemlioğlu Cemal Sokak’ta, şehir kulübünün karşısındaki iki katlı taş evinde, Trabzon’un, Karadeniz bölgesinin belki de Türkiye’nin en zengin kişisel şiir kitapları kütüphanesi oluşturmuştu.

Arslan amcanın Soğuksu, Polita’dan komşusu hakim Kamil Ergüney’in (topal hakim) oğlu Necdet Ergüney, Arslan Pulathaneli’nin ünlü Holywood yıldızı Lana Turner ile uzun süre aralıksız mektuplaştığını söyledi.

Fakat ne yazık ve ne üzücüdür ki, Arslan amca vefat ettikten sonra çocukları da olmadığından eşi Şeymin teyze, o muhteşem kütüphaneyi muhafaza ve idare etmeyi beceremedi. Aileyi yakınen tanıyan ve seven, o kütüphanenin kıymetini bilen eş, dost ve akrabalarının sözünü dinlemedi. Etrafında türeyen samimiyeti şüpheli insanların aklını çelmesi sayesinde kütüphane dağıldı gitti.

Bu arada Lana Turner’in Arslan Pulathaneli’ye yazdığı mektuplar bugün kimdeyse çok kıymetli olduğunu söyleyebilirim.

Duyduğuma göre kütüphanenin tüm arşivini, ‘Bilim ve Sanat Vakfı’ satın almış. Fakat ne kadarını, hangi kısmını satın aldı. Daha önceden, yukarıda bahsettiğim farklı kişiler tarafından arşiv yağmalandı mı, kıymetli parçalar talan mı edildi? Bunları bilmiyoruz. İnşallah Bilim ve Sanat Vakfı arşivi dijital ortama aktarmıştır. Bunu en iyi bilen, Erdoğdu taraflarında bir huzurevinde kalan eşi Şeymin hanımdır.

***

Arslan Pulathaneli kimdir? 3 Mart 1919 tarihinde, Trabzon’da doğdu. 1937 yılında Trabzon Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Yüksek Ticaret Mektebi’nde öğrenim gördü. Yedek subaylık hizmetinden sonra Trabzon’da ticaretle uğraştı.

Arslan Pulathaneli daha çocuk yaşlarından beri kitap okumayı ve biriktirmeyi severdi. Özellikle şiir kitaplarına karşı özel ilgisi vardı. 1928 yılından ölümüne kadar yalnızca Türkiye’de yayınlananları değil, Kıbrıs’ta, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde, Batı Trakya’da, Yugoslavya’da yayınlanan şiir kitaplarını da topladı. Bu kitapları elde etmek için şair ve yazarlara binlerce mektup yazdı. Arslan Pulathaneli, yaşamının son yıllarında, Trabzonlu şair ve yazar Ahmet Özer’in teşvikleriyle, Trabzon’un kültür yaşamı, kitap, yayın ve sinema konularında yazılar yazmış, yazıları; Karşı, Kıyı ve Mavi Nota dergilerinde, Kuzey Haber ve Karadeniz gazetelerinde yayımlamıştır. Pulathaneli, aynı zamanda, Trabzon’da yayınlanan Kıyı Kültür ve Sanat Dergisi’nin genel yayın yönetmen yardımcılığını yapmaktaydı. Pulathaneli’nin bir özelliği de Trabzon sinemalarında gösterilen tüm filmleri, sahnelenen tüm oyunları izlemesidir. Trabzon’da, Saray ve Konak sinemalarında, belirli bir koltuğa yıllık abone olur ve gösterilen tüm filmleri seyrederdi.

Arslan Pulathaneli, 1947 yılında, Seymin Hanım’la evlendi. Çiftin çocukları yoktu. Yaşamının son yıllarında artık ticareti de bırakmış, Trabzon’da, Kunduracılar Caddesi’ndeki küçük bürosunda oturur, kitap okur ve konuklarını ağırlardı. Geçirdiği bir ameliyat sonrasında, 13 Mayıs 1996 günü Trabzon’da yaşamını yitirdi. Ömrünü geçirdiği Trabzon’da, “Kitap Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı” olarak anılırdı…

***

Ömür Hacıalihafızoğlu’nu bu güzel yazısı için teşekkür ediyoruz.

 

***

 

Doktorunuz diyor ki;

Kıl kurdu genellikle çocuklarda görülen ve dünyada en sık rastlanan bağırsak parazitlerindendir. Bulaşma genellikle makattan giysilere, yatak çarşaflarına, halılara, oyuncaklara geçen yumurtaların ağızdan alınıp yutulmasıyla olur. Parmak emme bulaşmayı kolaylaştırır. Kıl kurdu taşıyanlarda belirli bir bulgu olmamakla beraber bazıları özellikle akşam saatlerinde makatlarında kaşıntı hissederler. İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, karın ağrısı, diş gıcırtısı, burun kaşıntısı gibi şikayetlerin kıl kurduyla ilgili olduğu kesin değildir. Tırnaklar derin kesilmeli, tuvalet sonrası eller sabunlanmalı, yatak çarşafları ve diğer eşyalar sık yıkanmalıdır. Tedaviye rağmen tekrar bulaşabildiği için tüm ailenin ilaç kullanması gerekir. (Dr. Kemal Küçükali)

***

Adalet mülkün temeli ise hukuk da çatısıdır. Çatıdan su sızarsa, bina çürümeye başlar ve yıkılmaktan kurtulamaz. Zira adalet verilir, dağıtılır, sahibine teslim edilir. Hukuk ise verilen, sahibine teslim edilen adaletin belirleyici bekçisidir.

Hz. Ömer; adaletiyle nam salmış İslam devletinin ikinci halifesi. Şiddetli ve kudretli bir kişi! O Ömer ki, bir gün hutbede cemaate şöyle seslendi: “Ben haktan ayrılırsam ne yaparsınız? ” Cemaat içinden bir sahabe ayağa kalkarak cevap verdi: “Seni kılıcımla düzeltirim ya Ömer!”

Bunun üzerine Hz. Ömer ellerini açarak; “Ya Rabbi! Sana şükürler olsun ki ben senden gaflete düşersem, senin adaletinden ayrılırsam, beni kılıcıyla doğrultacak cemaate sahibim” diye şükretmişti! (Mehmet Nuri Sunguroğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar