Asgari ücretliden çifte ‘tansık’

Sevgili okurlar başlığa bakınca “aldıkları maaşla nasıl tansıklık yapacaklar” diye düşünebilirsiniz… Şayet üşenmeyip yazıyı sonuna kadar okursanız, bana hak vereceğinizi umuyorum…

Biliyorsunuz, her senenin başında Devlet bir yandan vergi artışlarıyla bir yandan yaptığı zamlarla kasasını dolduruyor! Öte yandan da çalışanına ve emeklisine tabiri caizse çay kaşığı ile verdiğini kepçe ile alıyor.

Yeni yıla umutla girmeyi bekleyen 10 milyon emeklinin yanı sıra  5 milyondan fazla asgari ücretli ne yazık ki yine umduğunu  bulamadı. Sizin anlayacağınız maaşla çalışan kesimin hevesi kursağında kaldı.

Emeklileri şimdilik bir kenara bırakalım…  

Asıl anlatmak istediğim hem özel sektörde hem de kamuda çalışan milyonlarca asgari ücretli… Bu kesimin maaşlarına yapılan “devede kulak” zammı geçen ayın sonunda  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakını Mehmet Müezzinoğlu açıkladı.

Bakanın açıklamasına göre asgari ücrete talim edenin aylığı 1300 liradan 1404 liraya yükseltildi… 104 lira zam yapıldı. Evli ve aile geçindiren için sosyal yardımlarla birlikte bu tutar 1500 lirayı buluyor.

***

Şimdi empati yapalım…

Diyelim ki asgari ücretle çalışıyorsunuz ve elinize her ay 1400 lira geçiyor…

Bu çalışana bir iyilikte bulunalım. Babadan kalma bir gecekonduda oturtalım. Ev kirası derdi bulunmasın.

Bununla da yetinmeyelim, bir iyilik daha yapalım. Bu ailenin okula giden çocukları da olmasın.

Yani nohut oda bakla sofada kadın ve erkek yaşasınlar.

Şimdi 1400 lira ile, bu evinin temel ihtiyaçlarından olan elektrik, su, yakıt ve telefon faturalarını ödeyin. Geri kalan parayla da bir ay boyunca hayatta kalmak için gerekli  gıda maddeleri için harcayın.

Korkarım elinizde kuruş kalmadı… Ama 5 milyon insan ilk önce hayatta kalmak için bu tansıklığı gerçekleştiriyor…(Tansık: Mucize)

Ayrıca yarı aç yarı tok dolaşan bu asgari ücretli kendisine “Bak haa sen asgari ücrete razı ol… Bunu bile bulamayan, senin yerini almak isteyen milyonlarca üniversite bitirmiş genç var” diye korkutanı da iş başına getiriyor.

Bu iki mucizeyi gerçekleştirebilecek bir babayiğit ben tanımıyorum! Gören bilen varsa açıklasın.

 

KÖPEK

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki Anayasa değişikliği için yapılan birinci oturumda  yaşananları ekrandan seyrettiniz… Sizi bilemem, kendi adıma vekillerin birbirlerine sarf ettikleri sözleri duyunca “Bunlar mı bizi temsil ediyor” demekten kendimi alamadım…

Aslında Türkiye’ye yakışmayan çirkinliklerin hiç birini bu adada derç etmek niyetinde değildim. Meclisteki arbedede Trabzonlu Muhammet Balta’nın adının geçmesi ve bazı vekillerin köpek protestosu fikrimi değiştirdi. Dünyanın en sadık hayvanı olan köpeğin hak etmediği bir şekilde isminin afişlere yazılıp gösterilmesi hoş değil.

Neyse daha fazla uzatmadan… Allahtan insanlar için istediğim, Samsun’da çay ocağında kendisine sıcak bir ortam sağlayan, sahibine her türlü yardım eden Dost isimli Alman Kurt Köpeği gibi dostlar nasıp etsin. Aslında bu konu üzerine yazılacak çok söz var… Ama zamana yazık…

 

İZNİNİZLE

Sevgili okurlar biliyorsunuz haftada iki gün sizlerle birlikte bu sütunlarda buluşuyoruz… Şimdi biraz izin istiyorum…

Bu kısa molayı askerden gelen ve İstanbul’da çalışan büyük oğlumun ev taşınmasına yardımcı olmak için kullanacağım… Nasip olursa tekrar görüşürüz… Sağlıcakla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.