AŞIK HOCA!

Dün sosyal medyada Heyamola yayınlarının bir kitap tanıtımı gözümüze ilişti. Mehmet Günaydın, Oflu Aşıkkutlu Hoca’yı kitaplaştırdı. Heyamola, kitabın tanıtımı ve Aşıkkutlu Hoca ile ilgili sosyal medyada şu paylaşımı yaptı;

“Kuran’ı okumak Arap olmayanlar için oldukça zor bir iş. Çünkü Arapçadaki sessiz harfler ve vurgu, uzatma kuralları Türkçede yok. Ancak Yunancada veya Rumcada var. Örneğin peltek “s” ve Yunancadaki “delta”. Dolayısıyla Arapçayı Araplar dışında en iyi telaffuz edenler Yunanlar veya Rumlar.asik-hoca-1.jpg

“Tecvid” yani aslına sadık kalarak okuma, kıraat Kuran okumanın olmazsa olmaz kuralı. Yanlış okuma anlam kaybına yol açar. O nedenle hafızların muhakkak eğitilmeleri gerekir.

Kıraat konusunda cumhuriyet döneminde başvurulan kişi Oflu Aşık Hoca. Altıncı yüzyıl Arapçası için Çalekli Dursun Hoca tarafından yetiştirilen Aşık Hoca binlerce hafız yetiştirmiş. Dursun Efendinin hocası Çaykaralı Hacı Ferşat Efendi.

Of ve Çaykaralı hocaların özellikle ana dili Rumca olanları tecvid konusunda oldukça usta oldukları için ülkenin dört bir yanından çoğu hafız onlardan ders almaya gitmiş. İcazet alanlar öğrendikleri kıraat (okuma) kurallarıyla camilerde görev aldılar. Anlayacağınız bugünkü Kuran okuma geleneğinin kökü ana dili Rumca olan hocalardır.

Cumhuriyet sonrası (1924) yasaklanan tekkeler ve Kuran Kursları din öğretimini illegal hale getirmiş. Çoğu hoca evlerinde veya camilerde gizlice Kuran Kursları vermiş. Yakalananlar en azından hapsi göze alanlardı. Mesela 1940’lı yıllarda izinsiz Kuran dersleri veren Çaykara’nın Holayisa Köyü imamı Hınıs Hoca (aynı zamanda kaval çalarmış) bir jandarma baskınına uğramış. Jandarmaların geldiğini duyunca hırkasının içindeki kavalı çıkarıp çalmaya başlamış ve çocuklara da horon oynatmış. Jandarmalar camide horonu görünce bu sefer de “ulan camide horon mu oynanır” diyerek dipçiklerle hocayı fena halde dövmüşler.asik-hoca-2.jpg

Aşık Hoca 1932 yılında Atatürk’ün Trabzon’a geleceğini öğrenmiş. Kendisiyle görüşmek üzere kafasında şapkayla Atatürk’ü karşılamaya gitmiş. Bir fırsatını bulup görüşmeyi başarmış ve Kur’an dersleri vermek için izin istemiş. Atatürk Aşık Hoca’yı Kuran okutarak dinlemiş. Sonra da "sen işine devam et" diyerek şifai olarak izin vermiş. Cumhuriyet sonrası açılan ilk Kuran Kursu Aşık Hoca’nın açtığı gayri resmi kurs olmuş. Aşık Hoca resmi izni ancak 1937 yılında alabilmiş.

Aşık Hoca ölene kadar medresede sarık, dışarıda ceket, palto ve şapka giymeye devam etmiş. Hiçbir siyasi partiye ve çalışmaya katılmamış. Türkçe ezan okumaya da karşı durmamış ve ilk kendisi okumuş.

Bugün İsmailağa Cemaati lideri olan Oflu Mahmut Ustaosmaoğlu, Aşık Hocanın icazetli öğrencisidir.”

 

***

İmamoğlu’nun vefası!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün sabah saatlerinde Trabzon’a geldi, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Kent restoranlarının Trabzonlu sahibi, Hüseyin Tütüncü’nün cenaze törenine katıldı ve öğle sonrası Trabzon’dan ayrıldı.

İmamoğlu, Havalimanından direk Derecik’e gitti. Burada Tüimamoglu-1.jpgtüncü’nün ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi, cenazenin defninde hazır bulundu. İmamoğlu, Trabzon’a sessiz sedasız gelmesine rağmen, Trabzon’a geldiğini duyanlar İmamoğlu ile fotoğraf çektirmek ve selam vermek için adeta yarıştı. İmamoğlu da kendisine gösterilen ilgiye kayıtsız kalmadı. Yediden yetmişe hemen herkese selam verdi hal hatır sordu. Daha sonra Faroz Mahallesine geçen ve burada Farozlularla sohbet eden, çay içen İmamoğlu işadamı Osman Terzi’nin yalıncak sahilindeki işyerine de uğradı. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt’un da bulunduğu ortamda, sohbetin konusu turizmdi. Başkan İmamoğlu, hükümetin turizmcilere bir önceki yılki cirolarına göre iki yıl ödemesiz kredi vermesi gerektiğini söyledi. İmamoğlu, gazetemiz sahibi Hasan Kurt’a da sitem etti ve ‘Abi bu aralar İstanbul’a gelmiyorsun’ dedi.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ile burada bir süre sohbet eden Ekrem İmamoğlu, daha sonra Havalimanına geçti.

VİP Salonuna önce alınmadı!

Ekrem İmamoğlu’nu yolcu etmek için Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, Düzköy eski Belediye Başkanı Abidin Çelik, havalimanı VİP salonuna önce alınmadılar. Kapıda bir süre bekletilen Ramis Uzun, İmamoğlu’nun alana gelmesiyle birlikte içeri alındı. Abidin Çelik ise kapıda kaldı.

Abidin Çelik, havalimanında yaşadıklarını anlatırken, ‘İktidar partisinin bir mensubu alana gelse, parti teşkilatlarının tamamı bahçeye ve içeri alınıyor. Maalesef bizi içeri almadılar’ dedi.

Hakan Karanis ve Bahri Köse!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na en yakın isim olan Başakşehir Belediye meclis üyesi Hakan Karanis de başkan ile birlikte İstanbul’dan Trabzon’a geldi. İmamoğlu ile birlikte gelen isimlerden biri de Trabzonspor eski yöneticilerinden Bahri Köse idi.  Köse, “Trabzonspor’da Hüseyin Tütüncü ve başkan ile birlikte aynı dönem yöneticilik yaptık. Hüseyin kardeşimi çok severdim” dedi. İşadamı Osman Terzi’nin damadı olan Hakan Karanis, “Hüseyin abi, gerçekten farklı biriydi. Ona karşı son görevimizi yaptık” dedi. 

***

İyi ki varsın Lermioğlu!

Trabzon’da eskiden restoranlarda, çay bahçelerinde ve gazinolarda müzikli program yapılırdı. Ve bu mekanların hemen hepsi de tıka basa dolardı. Sonraları TV’lerin etkisi, hayat pahalılığı ve diğer nedenlerden ötürü bu mekanların birkaç istisna dışında hemen hepsi kapandı.iyi-ki-varsin-lermioglu.jpg

Son birkaç yıldır Trabzon il genelinde müzikli restoran sayısı bir elin parmak sayısı kadar. Bunlardan biri ve en önemlisi Akçaabat’taki Marina restoran. Ali Lermioğlu’nun sahibi olduğu Marina Restoran, Covid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetini sürdürüyor. Geniş açık alana sahip olan Marina Restoran’da masalar hijyen kurallarına uygun olarak düzenlenmiş. Masalarda oturanların arasındaki mesafe de bir metreye yakın. Marina Restoran’ı ayakta tutan Ali Lermioğlu’nu kutluyoruz.

***

Eğer millete bir iyilik yapmak istiyorsan sosyal hesaplarını değil kendini ve partini kapat ey Balgatlı! (Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar