Asım Aykan’ın ‘Film Festivali’!

Trabzon eski belediye başkanlarından, eski vekil Asım Aykan, geçen yıl bugünlerde, Trabzon’da 16-26 Ağustos 2017’de gerçekleştirilecek Trabzon Uluslararası Film Festivali (TUFFEST) için “Şehrimizin kültür kimliğine katkı verecek önemli bir festivaldir” demişti. İstanbul Trabzon Federasyonu Başkanı Dursun Çağlayan da Trabzon’un artık bir uluslararası film festivali olduğuna dikkat çekerek “Dünya sinemasından seçkin konuklarla ulusal sinemanın üreticilerini aynı ortamda bir araya getiren festival ortak üretimler geliştirilmesine katkı sağlayacak. Çok geç kalınmış olsa da bir kültür sanat film festivaline Trabzon’un süratle ihtiyacı olduğunu istişare ettik. Artık Trabzon’un hep birlikte bir uluslararası film festivali var diyoruz” diye eklemişti.
Festival Genel Koordinatörü İlhan Kantoğlu ise festivalin şehre yeni bir vizyon kazandıracağını öne sürmüştü.

asim-aykanin.png
Trabzon Valiliği tarafından desteklenen, İstanbul Trabzon Federasyonu (İTF) ve Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği (ANADER) işbirliğiyle düzenlenen Trabzon Uluslararası Film Festivaline Büyükşehir, Ortahisar Belediyelerinin yanısıra TTSO başta olmak üzere STÖ’ler ve Kültür Bakanlığı maddi ve manevi olarak büyük destek vermişti. Festival sonrası ise ödül töreni düzenlenmiş, ANADER Başkanı Aykan, Trabzon'un yerini sadece Trabzonspor ile değil kültürle ve sanatla belirlemek gerektiğini vurgulamıştı.
O günlerde Asım Aykan’ın başkanı olduğu ANADER öncülüğünde düzenlenen festivalin amacının, bu derneğe ve bazı kişilere ekonomik katkı sağlamak olduğunu, festivalin ilk ve son olacağını ileri sürmüş ve bir dizi eleştiri getirmiştik. 
Ayrıca, festivalin kaç milyon liraya mal olduğunu, festivale hangi kurumun kaç liralık destek verdiğini, toplanan paraların nerelere harcandığını, kimlere verildiğini sormuştuk.
Bugün paraların kimlerin cebine, hangi derneklerin kasasına gittiğini artık sorgulamıyoruz. Bugün merak ettiğimiz olay; her yıl düzenleneceği açıklanan film festivalinin bu yıl neden düzenlenmediğidir. 
 Sayın film festivali başkanı Asım Aykan; festival işi ne oldu?
Aslında bu ‘film festivali’, devlet tarafından soruşturulması gereken bir festivaldi.
Ama ne yazık ki, ülkemizde yasalar iktidar karşıtlarına işletiliyor.


****
Ahi Evren’in asansörleri
Farabi’nin otoparkı!

Sabah erken saatlerde Tunalar Çarşı’nın CEO’su Nail Marabaoğlu aradı. Marabaoğlu, tetkik ve muayene için KTÜ Farabi Hastanesi’ne gitmiş. Aracını park etmek için hastane çevresinde epey tur atmış. Her taraf tıka basa dolu. Sakatlar için ayrılan otoparklara bile sağlamlar araçlarını park etmiş. Otopark görevlisi, Diş Hastanesi’nin arka taraflarına park edebileceğini söylemiş. Marabaoğlu aracından inmiş hastaneye gitmiş. Şoförü hastaneye 2 km. mesafede otopark işleticisinin söylediği yere aracını park etmiş. Marabaoğlu hastaneden çıkmış şoförüne telefon açmış. Araç gelmiş, otopark görevlisi makbuzu tutuşturmuş.

ahi-evren-1.jpg
Marabaoğlu itiraz etmemiş, ücreti vermiş. Bize ilk sözü, “Günümüzde yalnız Trabzon’da değil Türkiye’nin her kentinde, dünyanın belli başlı kentlerinde otopark başlı başına sorun. Bazı ülkeler bu işi, çok katlı otopark yaparak ve kent içerisinde otopark ücretlerini arttırarak çözmeye çalışıyor. Ancak, diğer yandan meskun mahallelerde, merkeze uzak yerlerdeki otoparklar ücretsiz oluyor. Ben onu da geçtim, sakatlar için ayrılan otoparklara sağlamlar nasıl araç çeker. Buna nasıl müsaade edilir” dedi.
Nail kardeşim, burası Türkiye, burası Trabzon, burada her şey olur!
Nail’den bir iki saat sonra Zorlu Otel İşletme Müdürü Ali Şahin aradı ve “Ahi Evren Hastanesi’nde bir hastamızı ziyarete gittim. Hastanenin asansörüne bindik. Asansörün kat tuşlarının kenarında kırmızı bir etiket yapıştırılmış. Bir başka asansör de de aynı işaret. Asansörde kırmızı etiket demek, asansörün çalıştırılmaması demektir. Ahi Evren Hastanesi’nin müdürü bu asansörleri nasıl çalıştırır. Asansörde bir arıza olsa, asansör düşse bunun sorumlusu kimdir. Asansöre binenler mi, asansörün bakımını yapanlar mı, yoksa o kurumun sorumlusu mu?’ dedi.
Ali Şahin de, Türkiye’de ve Trabzon’da yaşadığını unutmuş! Burada maalesef her an her şey olabilir!

Ahmet Kurt’un sitemi!
Tonya eski belediye başkanı Ahmet Kurt, sosyal medyada sitemkar bir paylaşım yaptı. Kurt, “Siyaset vefasız olabilir. Adamlık asla” dedi. Kurt’un sitemi şöyle; 
“Sosyal hizmet uzmanlığımdan beri Tonya'ya yüksekokul mücadelesi veririm. Bilenler bilir. Sevgiler, kavgalar, ricalar, yalvarmalar, kovulmalar... Allah nasip etti. Silahımızı da satarak yüksekokulu yaptık. Halen de Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği (Tonya'ya Hizmet Derneği) başkanlığını yürütüyorum. Yüksekokul onayı da benim dönemimde alındı, bölüm onayı da. Bir bölüm alınmış. İyi olmuş. Katkısı olanın çamuruna taş olmayan adam değildir. Ama bana da haksızlık etmeyin. Hakkımı teslim edin. Huu... O yüksekokulu Ahmet Kurt yaptı. Hem de silahını satarak. O yurt yaptığınız oteli de Ahmet Kurt yaptı. Vefasızlığı bilirim de hak haktır. Teslim edilmelidir. Selam olsun...”
Ahmet Kurt’un sitemi, eleştirisi açık ve net! Tonya’da böyle güzel bir eser yapan, yaptıran kişi unutulmamalıdır. Bize göre, Kurt’un adı yurda veya meslek yüksekokuluna verilmelidir. 
***
Bu yıl Karadeniz’e gelen Arap turist profilinde ciddi bir değişim yaşanıyormuş. Geçen yıllardan gelen kuralsız, kılıksız Bedevi takımı yerini orta sınıf Arap turistlere bırakıyormuş. Bunlar sayıca azmış ama konuşmaları, insanlara davranışları şeker gibiymiş. Önceki yıllarda Karadeniz’in yaylalarını mesken tutan Arapların büyük bir bölümü ise Gürcistan’a ve Antalya’ya gidiyormuş. (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar