Asım Aykan’ın yayla evi!

  Yaylalarda eskiden genelde, kelif (kalıf) adı verilen taş veya baraka yapılar olurdu. Yaylaya çıkanlar birkaç ay burada kalırlardı. Çobanlar da, çadırlarını sürülerin otlak yerine kurarlar, bir başka otlağa geçtiklerinde oraya taşırlardı.  
Yaylaların bildiğimiz kadarıyla tamamı devletindi, hazinenindi. Sonradan vatandaş arasında paylaşıldı. Çoğu yerde muhtarlar paylaşımda etkin rol oynadı. Bazı bölgelerde vatandaşa tahsis edildi.
asim-aykan-(1).jpg  Gazeteci Cevat Kol, Pazar günü Trabzon’un doğu bölgelerinde, Araklı ilçesinin güneyindeki yaylalara çıkmış. Meşhur Balahor yaylasına kadar uzanmış. Balahor yaylası Gümüşhane veya Bayburt sınırları içerisinde olması lazım.  O bölgede bizim bildiğimiz iki Balahor yaylası var. Biri herhalde yukarı Balahor diğeri aşağı Balahor olması lazım!
  Balahor yaylasında eskiden ancak birkaç kelif varmış. Sonraları o birkaç kelifin yerine ikişer üçer katlı beton binalar yapılmış. 
Cevat Kol, Balahor yaylasında çektiği bir fotoğrafı gönderdi ve ‘Bu işaretlediğim konak AKP milletvekili ve eski Trabzon Belediye Başkanı Asım Aykan’ındır. Konağın yolu bile asfaltlanmış’ dedi.
Trabzon eski Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun da Kürtdere Sarıtaş  yaylasında, yaylacıların ifadesine göre iki katlı evi var.
Asım Aykan, Balahor’daki yayla evini yanılmıyorsak Araklı-Bayburt yolundaki Salmantaş tüneli yapılırken yapmıştı. Tünel inşaatı devam ederken o bölgeden bir iki vatandaş arayıp, tünelde çalışan kamyonların Balahor yaylasına taş, kum, vb. getirdiğini söylemişti.
 asim-aykan-(2).jpg Bu tür iddialar üzerine kişileri zan altında bırakmak doğru değil. Asım Aykan, belki de parasını vererek taşı kumu almıştır. O nedenle bu tür iddialara itibar etmediğimizi belirtelim. Asım Aykan’ın da böyle bir iş yapmayacağını söyleyelim. 
Asım Aykan, Trabzon eski adı Zambur (Cambur) olan Dolaylı köyünden. Bu köye nereden geldiler bilmiyoruz. Aykan’ın büyükleri herhalde eskiden koyun ve sığırlarını Balahor yaylasına çıkarırlardı. 
Neyse, gelelim Balahor yaylasının ve Aykan’ın yayla evinin yolunun asfaltlanmasına… Bu iş de normal rutin bir iş! Belediye başkanlığı, milletvekilliği yapmış olan, çok sayıda hayır hasenat derneğinde hizmetleri bulunan, Trabzon’da sinema festivali düzenleyen, Başbakanlık etik kurulu üyeliği ve son olarak da Yerel Yönetimler Politikaları kurulu üyesi olan Asım Aykan’ın, ayda yılda bir kez gideceği yaylada, korunaklı bir taş ev yaptırması, yaylanın ve evinin yolunun asfaltlanması, evine su bağlanması, yayla evinin önünde çardak yaptırması öyle büyütülecek bir konu değil. Sonuçta Asım Aykan sıradan bir vatandaş değil. Cevat Kol’a hatırlatalım!

Bölge Adliyesi  ve Salih Cora!

  bolge-adliye.jpgTrabzon Bölge Adliye Mahkemesi dün açıldı. Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi 5 hukuk, 4 ceza dairesinden oluşuyor. Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon’daki davalara bakacak olan Bölge Adliye Mahkemesinin açılması için AKP Trabzon milletvekili Salih Cora, büyük gayret sarf etmişti. 2016 yılında 7 ilde açılan ve Bölge Adliyelerinin sayısı son açılanlarla birlikte 11’e yükseldi. Trabzon Bölge Adliyesinin (istinaf mahkemesi)açılmasını olumlu bir gelişme olarak kaydeden avukat Hakan Orhan, ‘Artık Samsun’a gitmeyeceğiz. Emeği geçenleri kutlarım’ dedi. 

Proje hazırlanırken neredeydiler?

 proje-hazirlanir.jpg Trabzon Kanuni Yolunda bir yandan yapım devam ediyor, diğer yandan da meslek odaları tepki gösteriyor, güzergahı eleştiriyor. Vatandaşın bir çoğu ise yol güzergahına eleştiri getiren meslek odası yöneticilerine, ‘Proje hazırlanırken, neredeydiniz. Neden projeyi sorgulamadınız. Projeyi her ne kadar Karayolları genel müdürlüğü hazırlamış olsa da Büyükşehir Belediyesi de işin içinde. Niçin, müdahil olmadınız’ diye soruyor.
Kanuni Bulvarı’nda en fazla eleştiri, güzergahın Yenicuma mahallesi SGK binası ile Boztepe’nin kuzey yamaçlarında açılan tünel kısmına getiriliyor. 

Bakanın babasının adı yüzme havuzuna verildi!

bakanin-babasinin.jpg  Sürmene’de Gençlik ve Spor Bakanlığının yaptırdığı yarı olimpik yüzme havuzuna, Gençlik ve Spor eski bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın babası Dr. Sinan Kılıç’ın adının verilmesi, Sürmene’de tartışmayı da beraberinde getirdi. 
Sürmene’de onca okul yaptıran, ilçeye çok yönlü hizmetler sunan isimlerin, adları yaptırdıkları okullardan kaldırılırken, devletin yaptırdığı bir spor tesisine eski bakanın babasının adının verilmesi gerçekten ilginç.
  Çokları bilmeyebilir. Gençlik ve Spor eski Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın dedesi İlyas Kılıç, CHP eski Samsun milletvekilidir. Kılıç, ailesi yıllar önce Sürmene’den Samsun’a göçen bir aile. CHP Trabzon merkez ilçe eski başkanlarından Nuri Aydın, ‘Rahmetli İlyas Kılıç babam Cafer Hocanın yakın dostuydu, arkadaşıydı’ dedi. Nuri Aydın, CHP’den ayrılıp AKP’ye geçseydi, babası Cafer Hoca’nın adı da kesinlikle bir yere verilirdi!
  Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, yeni yapılan yarı olimpik yüzme havuzuna, Sürmene’ye eğitim ve diğer alanlarda katkı sağlayan kişilerden birinin adını verseydi, bize göre daha isabetli bir iş yapmış olurdu. Mesela Nazmi Kalafatoğlu veya Özcan Kırali’den birinin adını verebilirdi.
Belediyelerin tesislere ad verme işi, dünden bugüne tartışılmıştır. Farklı partiden gelen bir belediye başkanının kendisinden önceki başkanların verdiği adı mecliste değiştirdiği görülmüştür. Sürmene’de başkan değiştiğinde tahminimiz o ki, bu ad da değişebilir. 

************

  Balkan Harbini siyasileştirilen ordunun, dış güçlerce desteklenen çetelere karşı savaşta kendi ordumuzda siyasi hasım komutanların birbirinin kuyusunu kazması sayesinde kaybetmiştik. Trakya elden çıkmıştı.
  Bu yıl YAŞ kararları sonrasında devir teslim törenlerine katılmayan üst düzey subaylarımızın düşüncesini belirten şu cümle çok önemli;
"Hiçbir şey olmamış gibi davranmanın anlamı yok. Bir şeyler oluyor. Ben Kuvvet Komutanı'mın isteğiyle emekli edilmemişim ki!.. Neyin hayırlısı, neyin töreni? Bu, sisteme, gidişe bir tepkidir.”
Hulusi Akar ne diyor; ”Herhangi bir kurumda emeklilik sorun olmuyor da TSK’da niçin irdeleniyor”. Savunma Bakanına hatırlatmak lazım, TSK ne zamandan beri herhangi bir kurumdur?
Suriye derken Güneydoğudan olmayalım! Malum Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var. Hatırlatmak istedim. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar