Asım Ören’e sürpriz destek!

  KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın önümüzdeki günlerde görev süresi bitiyor. İki dönem rektörlük yapan Baykal’ın koltuğuna KTÜ’den ve Trabzon dışından çok sayıda akademisyenin aday olduğu öğrenildi. KTÜ rektörlüğü için siyasilerin yanı sıra bazı dernek ve meslek odalarının da rektör olmasını istedikleri isimler var. Özellikle Memur-Sen’in ve bazı dini derneklerin önderlerinin rektörlük seçiminde etkin olacağı söyleniyor. KTÜ rektör adayları arasında ismi öne çıkan aday adayları şunlar:
cedf0207-ec42-4208-89ac-c56d9e8bfe17.jpgTarsus Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Orhan Aydın, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Asım Ören, Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı, rektör yardımcısı Prof.Dr. Hikmet Öksüz, AKP eski milletvekili ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektör yardımcısı Kemalettin Aydın, Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof.Dr. Uğur Çevik, Prof.Dr. Tevfik Özlü, Prof.Dr. Ahmet Ulusoy, Prof.Dr. Fevzi Kırkbir.
Bu aday adaylarının yanı sıra rektör olabilmek için KTÜ’den ve diğer üniversitelerde görev yapan bazı akademisyenlerin de nabız yokladıkları bildirildi.
KTÜ rektörlüğüne aday olacağını söyleyen Prof.Dr. Asım Ören’e, farklı kesimlerden destek gelmeye başladı. Ören’e en büyük desteği Trabzonspor’un vereceği söyleniyor. Asım Ören, Trabzonspor’da yöneticilik yapmıştı. Trabzon genelinde sevilen bir isim olan Asım Ören’in rektörlük şansı bugünkü görüntü ile diğer adaylardan daha fazla diyebiliriz. Ancak, sonuçta adayı Cumhurbaşkanı atayacağı için bugünden ne söylense fazla bir şey ifade etmiyor.
 
Çebi nabız yokluyor!

 
378a99a3-ad7c-426f-ad44-fef9e8640bdf.jpgOrtahisar Belediye Başkan Yardımcılarından, AKP gençlik kolları eski başkanlarından Selahattin Çebi, il başkan adaylığı için nabız yoklamaya başladı. İl Başkanlığına henüz resmen aday olduğunu açıklamayan Selahattin Çebi’nin il başkan adaylığına parti genel merkezi ve milletvekillerinden bazılarının olumlu yaklaştığını söyleyen AKP eski yöneticilerinden bir isim, ‘Selahattin beyin potansiyel aday olabileceğini ilk kez bir milletvekilinden duymuştum. Selahattin bey, her kesimce sevilen bir isim. Aday olması halinde partiyi toparlar’ dedi.
 
İYİ Parti’de hareket!
 
af90a98b-2baa-4d59-92ad-f14a8d1fafb5.jpgÖnümüzdeki aylarda il ve ilçe kongrelerini yapacak olan partilerden biri olan İYİ Parti’de parti il kurucularından Veysel Kurtoğlu, Ortahisar ilçe başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Kurtoğlu; ‘Kısa bir süre içerisinde kurulan ve kısa zaman diliminde girdiği iki seçimde başarılı olan, cesurlar hareketinin Ortahisar ilçe başkanlığına adayım. Adaylık sürecinde ve öncesinde bana desteklerini esirgemeyen arkadaşlarıma ve bana destek olacağına inandığım İYİ Partililerime teşekkür ediyorum’ dedi.
Bu arada İYİ Parti’ye katılım her geçen gün artıyor. Geçmişte MHP’de, CHP’de siyaset yapanların yanı sıra hiçbir partide görev almayan çok sayıda isim partiye kayıt oluyor.
 
Bu yazı okunma rekoru kırdı!
 
Trabzon’un en köklü sağlık kuruluşlarından Fatih Devlet Hastanesinde yıllarca görev yapan ve emekli olduktan sonra bir özel hastaneye geçen, Kulak burun boğaz doktoru Mahmut Haydar Ustaoğlu’nun, ufak bir rahatsızlığı vardı. Arkadaşlarının önerisiyle bir hekimle görüşmek için geçen hafta İstanbul’a gitti. Dr. fe40760d-a7af-476d-ae75-ecb6228a75d6.jpgMahmut Haydar Ustaoğlu, İstanbul’da yaşadıklarını sosyal medyada paylaştı ve bu yazısı okunma rekoru kırdı. İşte o yazı;
‘Bir ufak rahatsızlığım var; boyun fıtığı. Mesleki bilgisine güvendiğim hekim arkadaş operasyon önerdi. Beyin Cerrahisi ve Omurga Cerrahisinin ortak alanı. Tavsiye üzerine İstanbul'da iki ayrı hekimle görüştüm. Mezunu olduğum fakültede bir çare bulamadım. Özel iki hastanede doktor ameliyat ücreti hariç 100 bin ₺ ve 150 bin ₺ hastane ücreti ile karşılaştım. 39 yıllık devlet memurluğu emekli ikramiyem kadar bir miktar. Ücretten ürktüm, yine de bu para bir şekilde temin edilebilirdi ama hastalığımla yaşamaya karar verdim. Burada çok incindiğim bir konu var. Beyin tümörü olan zengin bir arkadaşımın ameliyat ücreti 180 bin ₺ tutmuştu ve 110 bin ₺ indirimle 70 bin ₺ ödeyerek taburcu oldu. Hekim değildi. Tıp mesleğine ömrünü vermiş bir hekime indirim ise 25bin ₺!
Anladım ki dürüstlük aptallıktır. Hele hekimlikte dürüstlük iki kat aptallıktır. Alcapon, meşhur gangaster, Tanrının metodunu tanımlarken "Tanrıdan istemeyeceksin, önce çalacaksın, sonra Tanrıdan af dileyeceksin" derken doğru laf etmiş. Bu benim için idam mahkumu Temel’in darağacında, "Bu bağa büyük bi ders oldi" demesi gibi!!! Ama dedim işte.
Ve ek olarak çelişki sınıfsaldır.
Toplumsal sınıfın belirleyicisi ise paradır. Zenginler birinci sınıf, fakirler ikinci sınıf. Namus mu? O da ne ki?’
**
Dr. Ustaoğlu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve tüm okurlarımıza Trabzon’da özellikle devlet hatta özel hastanelerde görev yapan doktorların kıymetini bilin diyoruz.
 
******

 
SİZİN KÖYDE NE DERLER?

(Bizim Köyün İnsanı ve Lisanı; ‘kuzeyin öyküleri’ kitabımdan alıntı)
aba:çocuk dilinde abla.
Aba su ver ba:a.
abat etmek/abat olmak: Alay sözü olarak kullanılır.
Bu uşak okulu abat etdi, bi to-n zayiflan geldi.
Bu uşak okudi adam oldi da, biz da abat olduk.
abdesti tutmamak: Sözünde durmamak, kararlı davranmamak.
Giya rakıyi birakmiş, inanmayrum oğa, aptesti tutmaz.
(bismillah) abdestliyim: Söze inandırıcılık kazandırmak için söylenir.
Bismillah aptestliyim, yalan diyisam evume nesip olmiyayim.
abdest(veya argop veya maniya) suyu: llık, az demli, bulanık çay.
Çay ocaklarında apdes suyi gibi çay işmekden midemiz delindi.
abdest tutturamamak: Abdest kaçırmak.
Prostatum var, hiç aptes tutturamayrum.
abosgal: Bellemek, kazmak gibi sıralı yapılması gereken çalışmalarda işin geldiği son çizgi.
Belciler yoruldi, abosgal yavaş ilerliy.
abosgali karşıya geçmek: Tarlada işin bir sırasını bitirmek.
Abosgali karşiya geşdukden sora, cigara molasi verelum.
abramak: Tutmak, kavramak.
Bu uşak oldi eşşek gada daha abranmay.
(Dr.Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar