Aşiyan Düğün Salonu  ve Ali Şükrü Bey! 

   Trabzon’un Beşikdüzü eski Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, ilçede şahsa ait bir düğün salonuna Beşikdüzü Belediyesi Ali Şükrü Bey Kültür Salonu adını vermişti.
Ali Şükrü’nün adının verildiği salonun arsası belediyenin, üzerindeki yapı da vatandaşın! Eski belediye yönetimi düğün salonunu 29 yıllığına yap işlet ve devret sistemi ile yaptırmıştı…
Düğün salonunun tabelasında Beşikdüzü Belediyesi yazınca, düğün, nişan vs. yapmak isteyen vatandaş Belediyenin kapısını çalmaya ve salonda oğluma düğün kızıma nişan yapacağım, şu kadar ücret istiyorlar vb. demeye başladılar.
asiyan.jpgDün bu olayın aslını astarını öğrenmek için Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’u aradık.
-Sayın Başkan, Belediye Kültür Salonundan Ali Şükrü beyin adını kaldırmışsınız, nedir bu olay?
‘Suyu bulandırmaya çalışıyorlar. Akılları sıra siyaset yapıyorlar. Burası bir düğün salonu. Belediyenin değil vatandaşın. Belediyenin önceki yönetimi arsa tahsis etti, yap- işlet ve devret sistemiyle vatandaş düğün salonunu yaptı. 29 yıllığına verilmiş. Vatandaş düğün salonunu hizmete açtıktan sonra da buraya Aşiyan düğün salonu adını vermiş.’
-Başkan, düğün salonuna Ali Şükrü bey adını kim verdi? Vatandaş mı Belediye mi?
‘Ne vatandaş verdi, ne de Belediye Meclisinde böyle bir karar alındı.’
-Başkan, düğün salonunun giriş kapısının üstünde Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi tabelası vardı!
‘Belediye Meclis kararları ortada! Belediye Meclisinde önceki dönem böyle bir karar alınmadı. Eski başkan bu adı verdi, tabela yaptırdı ve astırdı. Göstermelik olarak, siyaseten birilerine şirin görünmek için düğün salonuna Ali Şükrü Beyin adını verdiler ve tabelaya da Kültür Merkezi yazdırdılar. Olay bu. Bizde belediye meclisinde böyle bir karar alınmadığı için tabelayı indirdik. Yeni de indirmedik. 10 ay önce indirildi.’
-Başkan, bir gazetenin haberine göre önceki gün Ali Şükrü beyin Boztepe’deki mezarı başında 25 sivil toplum örgütü bir araya gelmiş ve Düğün salonundan Ali Şükrü beyin adının kaldırılmasını kınamışlar.
‘Bunlar şov yapıyorlar. Suyu bulandırmaya çalışıyorlar. Siyaseten manevra yapıyorlar.’
Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un anlattıkları bu şekilde.
***

   Ali Şükrü Bey, Osmanlı İmparatorluğu döneminde deniz kuvvetlerinde askerdi. Ali Şükrü bey kendi isteğiyle binbaşı rütbesinde iken askerlikten ayrıldı. Kimi tarihçilere göre Enver Paşanın önerisiyle Son Osmanlı Meclisinde Trabzon mebusu oldu. Osmanlı Meclisi dağıtıldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’daki mecliste mebus olanlara, ‘İçinizde milli mücadeleye katkı ve destek vermek isteyenler varsa Ankara’ya gelsin, yeni mecliste mebus olsunlar’ dedi.
Son Osmanlı Meclisindeki Trabzon milletvekillerinden Ali Şükrü bey, Hasan Saka Ankara’ya gittiler ve Ankara Meclisinde, TBMM’de Trabzon milletvekili oldular.
Ali Şükrü beyin ismi, Ankara’da TBMM’de Mustafa Kemal’e muhalifliği ile öne çıktı. Özellikle meclisteki konuşmaları ve gazetesindeki yazılarıyla.
Bu muhalifliğinin ana nedeni dini hassasiyetleri değil, Enver Paşa’ya olan yakınlığı, başka bir ifade ile Enver Paşacı olmasındandı...
Ayrıca, Ali Şükrü bey,  İttihat-ı Terakkinin yeni meclisteki en önemli isimlerinden biri, Enver Paşa’nın perde arkasından meclisteki sesi, kulağı idi.
O yıllarda Trabzon’da ağırlıklı olarak Enver Paşa’dan yana idi. Teşkilat-ı Mahsusanın Trabzon Bölge sorumlusu Faik Ahmet Barutçu’nun babası Hacı Faik Ahmet’ti… İstikbal Gazetesi yazarı, dava vekili Faik Ahmet Barutçu, Ali Şükrü beyin Trabzon’daki cenaze merasiminde Mustafa Kemal’i eleştiren ezber bozan bir konuşma yapmıştı… Ve o Faik Ahmet Barutçu, ancak Mustafa Kemal vefat ettikten sonra CHP’den milletvekili olmuştu.
Enver Paşa’nın Trabzon’daki bir başka ‘askeri’ Kahya Yahya idi… Kahya Yahya’nın suç dosyası oldukça kabarıktı. Kahya Yahya’yı mahkum olmaktan Ali Şükrü bey kurtarmıştı.
Ali Şükrü beyin öldürülme olayının perde arkasında aslında Mustafa Kemal ile Enver Paşa’nın iktidar mücadelesi vardı denilebilir. 
Ali Şükrü beyin, adının düğün salonundan kaldırılmasına tepki koyanlar, yazıp çizenler, siyasetçiler vb. tarihte olup bitenlerden de habersizler. Çünkü, okumuyorlar… Günlük siyasi manevralarla ezbere konuşuyorlar, sözüm ona siyaset yapıyorlar!

                                                                      Hasan KURT

 

Diyanet İşleri Başkanı, Lise seviyesinin en az % 25’inin imam hatip mezunu olmalarını çok arzu ettiklerini TV’lerde ilan ediyor... Ve de ilave ediyor... İmam Hatip mezunları sayesinde bu günleri görebildik!..
Bu günlerden kasıt nedir?
Bugünlerde ne olmaktadır? Türk devletinde neler olmaktadır? Bir din görevlisi ne hakla eğitim kurumları arasına tefrika sokabilmektedir?
Ona bu sözleri söyleten hedefleri nelerdir? Bu sözler TC devletinde din esaslı bölücülük değil midir?
Bu sözlerin karşıtı olarak biz  ‘imam hatip liseleri derhal kapatılmalıdır’ diyebilir miyiz?
Bu liseler neyi başarmaktadırlar? Bu liseler Türk devrimlerine uygun mudur?
Bu liselerle ilgili olarak Atatürk ün gençliğe çağrısı çerçevesinde, eylem düşünmek suç mudur? Tevhidi tedrisatı yerle bir edenlerin amacı dahili bedhahlar yaratıp sayelerinde bu liseleri mi açmışlardır?
Taşa toprağa demokrasi adası ismi verip, tarihin karanlık dönemlerini kurcalayanlar, biz sizin niyetinizden emin değiliz bilesiniz...
Konuşturduğunuz görevlilerinizi hizaya çekin! Yoksa bu ülkenin tapusunu size devretmedik!
Haberiniz olsun ki, gerçek niyetleriniz kabak gibi ortaya çıkmaktadır...
Uygulamalarınız ve tefsirlerinizle, dinimize verdiğiniz zararlar devleti tehdit eder noktalara varmaktadır...
Yoksa kendinizi nihai hedeflerinize çok yakın mı hissediyorsunuz?
Eeey büyük Atatürk.... Güvendiğin Türk gençliği, uyuyor uyuyor!
(Tamer ÇELİK-Mimar, ANAP Vakfıkebir Kurucu ilçe Başkanı )

HEP DESTEK TAM DESTEK

Maçların seyircisiz oynanacağını düşündüğümüzde Trabzon Belediyesi ve Trabzonspor Yönetimi işbirliği ile Stadın dışına Dev Ekran kurulabilir ve taraftarlarımız belli bir ücret karşılığında Arabalarından hem maçı izler hem dışarıdan takıma destek olurlar. Bu sistemde Kulübümüze ciddi oranda maddi gelir sağlar.
(Bertan Fidan)

Önceki ve Sonraki Yazılar