Aşkale Çimento’ya kıyak mı?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi; Kanuni Yolu güzergahının Akoluk ve Düzyurt mahallerinden geçen kısmındaki imar uygulaması, yöre halkının haklı olarak tepkisine neden oldu. Vatandaşın toprağına, hiçbir bedel ödenmeden resmen el konuluyor ve ayrıca tapulu arazilere başkaları ortak ediliyor.
Kanuni Bulvarı güzergahının büyük bölümü daha önce istimlak edilmişti. Vatandaş, arsasının arazisinin bedelini almıştı. Sıra bu iki köye geldiğinde 18. Madde yani bedelsiz terk ve başka arsalara ortak edilme uygulandı.
Vatandaş gerçekten mağdur edildi ve ediliyor. Arsaları, arazileri bedel ödenmeden ellerinden alınıyor.

aşkela.png
Bölgede Aşkale Çimento Fabrikasına ait, tam 280 dönümlük arazi var. Bu arazi eski taşocağı. Bölgede, yeni imar planı uygulanmasa arazinin dönümü ancak 50 bin lira eder. 18. Madde uygulanması ile birlikte bu arazi bir anda milyonlarla ifade edilen bir değere ulaştı. 18. Madde uygulanması ile Aşkale Çimento’nun arazisinin yüzde 40’i yani 110 dönümüne otobüs terminali yerleştirildi. Geri kalan 170 dönümlük arazide Aşkale’ye kalıyor. Aşkale Çimento ayrıca, belirli oranda çevredeki arsalara ortak ediliyor.
Bu uygulama ile Aşkale’nin para etmeyen arazisinin değeri 10 kat artıyor.
Bu durumda, bölgede gerçekleştirilen 18. Madde uygulaması Aşkale Çimento için mi yapıldı, sorusu gündeme geliyor... Ki, Aşkale’nin, Araklı Taşönü’ndeki ocağını ücretsiz Büyükşehir’e terk etmesi bu görüşte olanların iddiasını güçlendiriyor. Bu arada Aşkale Çimento’nun Değirmendere’deki fabrika binasının arsasında da yeni bir imar düzenlemesi yapılacağı iddia ediliyor.

İstimlak edilmeli!
Kanuni Bulvarı’nın Akoluk ve Düzyurt mahallesinden geçen 6 km.lik  güzergahı kesinlikle istimlak edilmeli. Yaklaşık 200 dönümlük yol için istimlaktan ödenecek olan para 200 milyon civarındadır. Yola cephesi olan büyük arsalarda, istimlak ücreti daha az olabilir.  Çünkü yol ile birlikte arsalar değerleniyor. Kanuni Bulvarının tamamında istimlak yapıldığına göre burada da istimlak olmalı. 18. Madde uygulaması veya terk işi mutlaka Aşkale Çimento’nun sahibi olduğu taş ocağında gerçekleştirilmelidir. Hatta yetkili olsak arazisinin değeri 1’e 10 hatta 20 artan Aşkale Çimento’dan değer artışı parası alırız.

Savaş aday olacak mı?

savaş-aday.jpg

AKP Trabzon il Başkanı Haydar Revi’nin fahri basın danışmanı, 61 saat internet sitesi danışmanı ve yazarı Ali Savaş, Arhavi’den belediye başkan adayı olmak için birkaç partiden teklif aldığını söyledi. Trabzon’da arasıra da olsa belediye başkan adaylığı için adları geçen kişileri yazdığını söyleyen Ali Savaş, ‘Ben sokakta, ofislerde konuşulan isimleri yazıyorum’ dedi.
Savaş, şöyle dedi;
‘Arhavi belediye başkan adaylığı için farklı partilerden teklif aldığım doğrudur. Henüz karar vermedim. Büyüklerimle, Arhavili işadamları ile görüşeceğim. Destek alırsam, aday olabilirim’…

************

Temel Kahveci: ‘Arap kendi soyunu kutsarken ve peygamberin Arap olmasını öne sürerek kendine necip millet derken ve överken bize ne diyordu? Asla kavmiyetçilik yapmayın, bu dinimizde haramdır. Bu tür söylemleri daha da çoğaltabiliriz.
Buna inanan Arap olmayanlar büyük gayretle Araplara benzemeye çalıştı. Hatta Arapça konuşmaya başladılar. Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Filistin vs bunlara örnektir. Türkler neden Araplaştırılamadı: bunun da çok nedenleri var ama en büyük nedeni devlet geleneği olması ve en önemlisi İslam’a ciddi bir bakış ve yorum getirebilmesiydi. Horasan ekolü bunun delilidir.
Tehlikeyi fark edenler yeni bir Horasan çıkışı yapmaya mecburdur. Konu Türk Milletinin gerçekten varlık sorunudur.’
 
Kemal Üçüncü: ‘Türkün eski varlık insan ve doğa anlayış bütün Ortadoğulu tek Tanrılı dinleri aşan bir nitelikteydi ve onlardan önceydi. Böyle bir avantajı var. Gocukluyu ancak böyle mağlup edebiliriz. Her yeri tuttu doğru benim diyor.  Varlığı ve doğayı bir bütün olarak kavrar ve hiyerarşik bir üst alt tasnifi yapmaz. Her canlının yaşam hakkını hukukunu kabul eder ve savunur tugrali doblo ile yaya yolunda adam ezmez yola çöp atmaz önüne kırmaz trafiği tıkamaz çekirdek yiyip yere atmaz çöpleri piknik alanına atmaz. Bunları hep aşağıdan öğrendiler.’

***

Abdulhamit Aşkı!

Zafer Demir; sosyal medya hesabında, ‘Türkiye’de Abdülhamit aşkı öylesine arttı ki, bunun tek sebebi var; ülke o koşullara sürükleniyor! Halkın umurunda değil, ama aydınlar da beyinlerini stop ettirmiş’ iddiasında bulundu ve Abdulhamit dönemi özetledi;
1876 ile başlayayım.
 1. Yarı sömürge durumunda bir köylü ve din devleti
 2. Halkın %80 i köylerde, %20 si şehirlerde yaşıyor. Üretim yok.
 3. Anadolu nüfusu 12 milyon.
 4. Kapitülasyonlar, dış borçlar, bitik bir mali yapı ve küçük sanayi.
 5. 4 bin km demiryolu, ama 1 km si bile bize ait değil.(Bugün de aynı)
 6. Karayolları kışın ulaşıma kapalı. Deniz yolları zaten yok.
 7. Şeker ithal ediliyor.
 8. Ekmeklik un Rusya'dan ithal ediliyor.
 9. Elektrik İstanbul ve İzmir'in bazı semtlerinde var.
 10. Elbise düğmesi için bile dışarıya muhtacız.
 11.Sıtma, frengi, verem, trahom yaygın, 3 milyon trahomlu var. 0-2 yaş grubu çocuklarda ölüm oranı %60, doktor sayısı 337, ebe 136. Milletin dişini köylerde kerpetenle çekiyorlar.
 12. 158 ortaokul ve lise var. Bir tane medrese uzantısı üniversite var. Lisede okuyan kız sayısı 230. Okul yaşına gelmiş çocukların dörtte üçü için öğretmen yok.
 13. Okuryazar oranı erkeklerde %7, kadınlarda BİNDE 4
 14. Köylünün toprağı yok.
 15. Kadının hiç bir sosyal hayatı yok. Sayımda erkekler ve hayvanlar sayılıyor. Kadınlar yok.
 16. Bit ve uyuz yaşamın bir parçası
 17. Bu dönemde kaybedilen toprak 1.5 milyon km kare.
 18. Vergileri yabancılar Duyun-u Umumiye denilen şirket aracılığı ile topluyor. Memleketlerine gönderiyor.’
***
(Ve ayrıca, ticaret, zanaatkarlık büyük ölçüde gayri müslimlerin tekelinde)
Gelişmişlik açısından; Abdulhamit veya Osmanlı’nın son dönemi ile bugünü kıyaslamak mümkün değil. Ancak, ülkeyi yönetenlerin uyguladığı politikalar, Kazım Demir gibi bizleri de endişelendiriyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar