‘Asker darbeye zorlanıyor’

‘Asker darbeye zorlanıyor’

Mavi Akım Projesi’ndeki yolsuzluklarla mücadele ettiği için kızağa çekilen ve bu nedenle istifa eden Tümgeneral Özbek, 12 Eylül askeri darbesine de eleştiriler yöneltti

Ergenekon operasyonunun adının aslında Guantanamo operasyonu olması gerektiğini savunan Emekli Tümgeneral, araştırmacı yazar Osman Özbek, yapıların orduyu darbeye çekmek amacı taşıdığını iddia etti.  Özbek, Ermenilerden özür dilenmesi kampanyasına da tepki gösterdi ve “Asıl özür dilenecek insanlar 12 Eylül mağdurlarıdır” dedi. Özbek, “İlkkez Yahudi Cesaret Madalyası alan bir Başbakan, İsrail’e karşı çıkıp Filistin’i savunabilir mi” diye sordu.

 

Emekli Tümgeneral, araştırmacı yazar Osman Özbek, Türkiye’de bir “iktidar partisi devleti” bulunduğunu ve onunla mücadele içinde olduklarını söyledi. Özbek, Ergenekon’da savcı tarafından yürütüldüğü belirtilen soruşturmanın aslında iktidar ve polis tarafından sürdürüldüğünü öne sürdü. Operasyonun dayandığı kişinin Kanada’da yaşayan bir hamam olduğunu anımsatan Özbek, “Bir milletvekili, bir eski general için kırmızı bülten ile arama çıkaran savcı, bu kişiye VİP, önemli insan muamelesi yapıyor. Onunla yapılan görüşmelere mülakat deniliyor” dedi.

Osman Özbek, Başbakan’ın Basın Danışmanı Akif Beki’nin, CIA eğitim kamplarının bulunduğu Guam Adası’na gidip gitmediğini sordu. Başbakan’ın yeni Basın Danışmanı Kemal Öztürk’ün “laikleri şişe geçireceğim” dediğini belirten Özbek, yandaş medya sürekli olarak Atatürk Orman Çiftliği, Ergenekon ve Susurluk isimlerini yan yana kullanıyor. Burada psikolojik bir amaç güdülüyor. İkinci kazı Atatürk için önemli bir mekan olan Söğütözü’nde yapılıyor. Üçüncü kazı Anıtkabir’de olacaktır. Birinci adamın mavi gözlü, sarı saçlı birisi olması rastlantı değil. Bu kişi Atatürk’tür” iddiasında bulundu. Osman Özbek, Ergenekon operasyonunu adının aslında Guantanamo operasyonu olduğunu öne sürdü.

Özbek, askerin her şeyi izleyip gördüğünü, durumun bilincinde olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Polisin, iktidarın emriyle askeri dinlemesi, rahatsızlık yaratan en önemli unsurdur. Amaç TSK’yı darbeye çekmektir. Silahlı kuvvetler bunu takip edip tehlikeyi görmelidir. Gördüğünü sanıyorum.”

Özbek, Deniz Feneri ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı’nın Alman makamlarından isteği dosyanın 135 gündür gelmediğine dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Olmert’le 5 saat görüştüğünü ve tutanak tutulmadığını iddia eden Özbek, “İlkkez Yahudi Cesaret Madalyası alan bir Başbakan, İsrail’e karşı çıkıp Filistin’i savunabilir mi” diye sordu.

CHP’nin hükümet tarafından tehdit edildiğini de öne süren Özbek, 12 Eylül’le ilgili bir soruya, “12 Eylül ılımlı İslam tezine yön vermiştir. Türkiye’de birilerinden özür dilemek gerekiyorsa, 12 Eylül mağdurlarından dilenmelidir” yanıtını verdi. 12 Eylül’de gençlere tuzak kurulduğunu, böylece siyasetten ve ülke sorunlarından uzaklaştırıldığını savundu.

 

 

‘Şubat’ta yeni dalga var’

 

CHP’li Şahin Mengü: Ne zaman AKP’yi silkeleyen bir olay oluyor, yeni bir operasyon dalgası yaşanıyor. Şubat’ta kriz geliyor.

 

 

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, yeraltına giren karşı devrimin, uygun koşullar bulduğunda ortaya çıktığını savundu, bugün yürütülen Ergenekon soruşturmasının savcının kafasından çıkmadığını ileri sürdü. Mengü şöyle konuştu:

“Bu iş ulusalcıların kavgasını törpülemeye çalışanların işidir. Bu sadece AKP’nin yapacağı iş değildir. Okyanus ötesi ve AB’den planlanmıştır. İşin ilginç yanı yandaş medya kimin alınacağını önceden bilmektedir. Ne zaman AKP’yi silkeleyecek bir durum oluyor, o zaman bir dalga geliyor. Şubatta da bir kriz olacak. Yani bir Ergenekon dalgası gelecek..”

Başbakan Erdoğan’ın Türk ordusunun gerekirse Gazze’ye gideceğini söylediğini anımsatan Mengü, “Sen önce ABD’li ağabeyden izin al da Kuzey Irak’a gir. Bu koşullarda Türk askerini Gazze’ye göndermek hainlik olur” dedi.

TRT 6’dan Kürt yayın yapılmasını da eleştiren Mengü, devleti ayakta tutan en önemli etkenin ortak dil olduğunu söyledi, Kürtçe televizyonun bölünme baskılarını arttıracağını savundu.

 

 

‘Ergenekon’da hedef TSK’

 

İP’li Cengiz: Ergenekon’un amacı, geçmişin intikamını almak değil, geleceği inşa etmektir.

 

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, yasamanın Avrupa Birliği’ne, yargının Avrupa Parlamentosu’na, güvenliğin ise ABD’ye teslim edildiğini söyledi. Güneydoğu’da PKK’nın alternatifinin AKP olduğunu, diğer siyasi partilerin buna bir çözüm üretmesi gerektiğini söyleyen Cengiz, “Türkiye’nin doğusunda yoksanız, Türkiye’nin tamamında olamazsınız. Diyarbakır’ı almadan Türkiye’yi alamazsınız” dedi.

“Tahta kurusu budaklı yerlere yuva yapar. Türkiye’de budaklı yerler olmamalı” diyen Mehmet Cengiz, ehtik kimliğin orta çağ olduğunu belirtti . Cengiz, sosyal devlet için halkçı devletten vazgeçildiğini, şimdi sosyal devletin de aranır hale geldiğini vurguladı.

Türkiye’nin Gümrük Birliği’den çıkmasını ve kamu ekonomisine dönmesini öneren Cengiz, bunun bir acı reçete, bir ameliyat gerektireceğini, bedel ödenmeden bir düzelmenin mümkün olmadığını anlattı. Cengiz, sivil itaatsizlik hareketleriyle bir yere varılamayacağını, hedefin, programın belli olduğu bir eylem çizgisinin şart olduğunu savundu.

Cengiz Ergenekon davası için de, “Bu tertibin hedefi Türk Silahlı Kuvvetleridir. Bu olaylara geçmişin intikamını almak olarak değil, geleceği inşa etmek olarak bakılmalı” dedi.

 

 

‘Adalet yoksa, ülke yıkılır’

 

DSP Genel başkan Başdanışmanı Mehmet Tomanbay, Türkiye’deki hükümet krizinin üzerine bir de küresel krizin geldiğini, bu ekonomik krizin yanında cumhuriyetin kurucu felsefesini değiştirme yolunda yaşanan bir kriz olduğunu söyledi.

Bir ülkede adalet sisteminin koruyamaması halinde o ülkenin yıkılıp gideceğini savunan Tomanbay, Filistin’deki olaylar gösterilerek Deniz Feneri gibi yolsuzlukların unutturulmaya çalışıldığını iddia etti. Tomanbay, muhalefetin uyarı yaptığını ancak çözüm üretemediğini öne sürdü ve bu çözümün demokratikleşme olduğunu belirtti. Siyasi partiler yasası değişmeden ve partilerdeki lider sultası yıkılmadan demokratikleşmenin mümkün olmayacağını savundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.